Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa”…
2020-08-27, 14:51 Autor: Witold Żurawicki

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o deficycie budżetowym

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”
O deficycie budżetowym, inflacji oraz o sposobach wyjścia z kryzysu gospodarczego rozmawiali:
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Mamy takie czasy, że nie do końca parametry ekonomiczne powinny decydować o tym, co powinniśmy robić - zastrzegł Artur Żurakowski.

Deficyt państwa w sumie oszacował na ok. 300 miliardów złotych. Ale rodzi się pytanie, czy w takim razie należy zatrzymać gospodarkę i narazić ludzi na zubożenie a kraj na protesty społeczne, czy pracować w inflacji. Kompromis w tej sytuacji byłby najlepszą receptą.

W ocenie Artura Żurakowskiego wielką rolę do odegrania ma też bank centralny, który powinien stać na straży wartości pieniądza, ale teraz tej roli nie spełnia.

- Spadek PKB Japonii wyniósł 28 procent, deficyt budżetowy Hiszpanii to 87 miliardów euro – Witold Potwora określił sytuację innych krajów w dobie pandemii.

Dodał, że obecna sytuacja wymaga niestandardowych rozwiązań. Deficyt odczuwa nie tylko budżet państwa, ale też na przykład wiele samorządów. Jednak jego zdaniem istnieje szansa na to, by polska gospodarka wyszła z kryzysu wprawdzie poobijana, ale relatywnie do innych krajów - choćby europejskich - w dobrej kondycji.

Ważne, by pojawiły się inne pomysły na gospodarkę. Nasz gość ma nadzieję, że w sprawach gospodarki dojdzie do ponadpartyjnego porozumienia wszystkich sił politycznych.

- Wiemy wreszcie ile mamy tego deficytu, mamy założenia budżetowe na przyszły rok – podkreślił Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem polski rząd myśli o wychodzeniu z kłopotów gospodarczych, czego dowodem jest chłodna ocena stanu finansów państwa. Jednak niejasna jest rola banku centralnego, który powinien dbać o wartość rodzime waluty.

Jerzy Szteliga podkreślił, że teraz powinniśmy marzyć o silnym, stabilnym rządzie. I o porozumieniu politycznym ponad podziałami, które da rządowi szansę na efektywne działanie.

Zobacz także

2020-11-20, godz. 15:29 Adrian Czubak o szpitalu w Korfantowie, "Czarnej Księdze PiS" i Funduszu Dróg Samorządowych - Pan wicemarszałek Kolek trochę niepoważnie się zachowuje mówiąc, że jest zaskoczony, bo albo jest nieodpowiedzialny na swoim stanowisku albo był oszukiwany… » więcej 2020-11-19, godz. 15:27 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" m.i.n o czterodniowym dniu pracy jako sposobie na kryzys gospodarczy Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o pomyśle niemieckiego związku zawodowego czyli czterodniowego czasu pracy na czas kryzysu pandemicznego, a także o… » więcej 2020-11-19, godz. 14:34 „Prosto z sejmu” w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, europoseł PiS o polskim wecie ws. budżetu… - To jest krzyk rozpaczy – tak Beata Kempa, europoseł PiS skomentowała dzisiejsze zachowanie polityków opozycji w sejmie. Przypomnijmy, doszło do ostrej… » więcej 2020-11-18, godz. 15:07 Magdalena Sacha o przeprowadzonym badaniu, które miało określić częstotliwość występowania zespołu kruchości… - Zespół kruchości to utrata rezerw, zarówno tych fizycznych i psychicznych. Z wiekiem tych rezerw mamy ich coraz mniej – mówiła Magdalena Sacha, gerontolog… » więcej 2020-11-18, godz. 15:04 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o sytuacji cudzoziemców na opolskim rynku pracy i konkursie, który ma docenić pracodawców… - Konkurs „Opolska firma przyjazna cudzoziemcom” organizujemy po raz pierwszy. Czas pandemii to czas, kiedy cudzoziemcy są najbardziej zagrożeni utratą… » więcej 2020-11-17, godz. 15:13 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (17.11) W kolejnej odsłonie cotygodniowego cyklu "Co tam Panie w polityce?" pakiet soczystych komentarzy i opinii na temat aktualnych wydarzeń politycznych z udziałem… » więcej 2020-11-17, godz. 14:35 Jarosław Wasik i Andrzej Czernik o programie pomocy dla artystów i jego negatywnym odbiorze przez społeczeństwo O kontrowersjach, jakie wzbudziła ogłoszona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lista podmiotów działających w branży kulturalnej, które… » więcej 2020-11-16, godz. 14:34 Rajmund Miller o tym, że świętowanie niepodległości powinno być radosne i o mniejszej liczbie testów - Myślę, że Marsze Niepodległości powinny wyglądać zupełnie inaczej, ale to wieloletnie przyzwalanie przez rządzących na działania skrajnych nacjonalizmów… » więcej 2020-11-16, godz. 11:43 Marcin Ociepa o wnioskach po Marszu Niepodległości i mechanizmie powiązania budżetu unijnego z praworządnością - Musimy trzymać się zasad państwa demokratycznego, gdzie każdy ma prawo do manifestowania swoich poglądów. Marsz Niepodległości w swoim założeniu ma… » więcej 2020-11-13, godz. 14:20 Młodzieżowa Loża Radiowa o tegorocznym Marszu Niepodległości Zaproszenie na debatę Radia Opole przyjęli: Tobiasz Gajda (Młodzi demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Amadeusz Hoffman (Federacja Młodych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »