Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa”…
2020-08-27, 14:51 Autor: Witold Żurawicki

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o deficycie budżetowym

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”
O deficycie budżetowym, inflacji oraz o sposobach wyjścia z kryzysu gospodarczego rozmawiali:
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Mamy takie czasy, że nie do końca parametry ekonomiczne powinny decydować o tym, co powinniśmy robić - zastrzegł Artur Żurakowski.

Deficyt państwa w sumie oszacował na ok. 300 miliardów złotych. Ale rodzi się pytanie, czy w takim razie należy zatrzymać gospodarkę i narazić ludzi na zubożenie a kraj na protesty społeczne, czy pracować w inflacji. Kompromis w tej sytuacji byłby najlepszą receptą.

W ocenie Artura Żurakowskiego wielką rolę do odegrania ma też bank centralny, który powinien stać na straży wartości pieniądza, ale teraz tej roli nie spełnia.

- Spadek PKB Japonii wyniósł 28 procent, deficyt budżetowy Hiszpanii to 87 miliardów euro – Witold Potwora określił sytuację innych krajów w dobie pandemii.

Dodał, że obecna sytuacja wymaga niestandardowych rozwiązań. Deficyt odczuwa nie tylko budżet państwa, ale też na przykład wiele samorządów. Jednak jego zdaniem istnieje szansa na to, by polska gospodarka wyszła z kryzysu wprawdzie poobijana, ale relatywnie do innych krajów - choćby europejskich - w dobrej kondycji.

Ważne, by pojawiły się inne pomysły na gospodarkę. Nasz gość ma nadzieję, że w sprawach gospodarki dojdzie do ponadpartyjnego porozumienia wszystkich sił politycznych.

- Wiemy wreszcie ile mamy tego deficytu, mamy założenia budżetowe na przyszły rok – podkreślił Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem polski rząd myśli o wychodzeniu z kłopotów gospodarczych, czego dowodem jest chłodna ocena stanu finansów państwa. Jednak niejasna jest rola banku centralnego, który powinien dbać o wartość rodzime waluty.

Jerzy Szteliga podkreślił, że teraz powinniśmy marzyć o silnym, stabilnym rządzie. I o porozumieniu politycznym ponad podziałami, które da rządowi szansę na efektywne działanie.

Zobacz także

2020-11-13, godz. 12:45 Roman Kolek o współpracy z Nadrenią - Palatynatem w zakresie walki z koronawirusem - Jest otwartość i gotowość do współpracy, Nadrenia dzieliła się z nami swoimi doświadczeniami od pierwszej fali aż do dziś, chodzi np. o przygotowanie… » więcej 2020-11-12, godz. 14:48 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o tym kiedy wrócimy do pełnej aktywności gospodarczej i o abolicji… Zaproszenie do naszej debaty przyjęli: Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), dr Jerzy Szteliga (OPZZ) oraz dr Witold Potwora (ekonomista). » więcej 2020-11-12, godz. 14:04 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury Gościem cyklu "Prosto z sejmu" był dziś Jarosław Sellin, wiceminister kultury, z którym Magdalena Ogórek rozmawiała m.in. o koncercie grupy SBB, który… » więcej 2020-11-12, godz. 12:40 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Kolejnym gościem Magdaleny Ogórek był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, a wśród tematów pojawił się Marsz Niepodległości, strajk kobiet… » więcej 2020-11-10, godz. 14:32 "Co tam Panie w polityce" - Piotr Gociek i Piotr Moc o nadziei jaką daje szczepionka na koronawirusa, zmienionej formie… Informacja o szczepionce na korowirusa, która ma mieć 90% skuteczności, obiegła wczoraj nie tylko polskie media, ale i zagraniczne, a finalnie zelektryzowała… » więcej 2020-11-10, godz. 14:27 Tomasz Kostuś o gasnących protestach ws. aborcji, przełożonych pracach sejmu i wyborach w USA - Prawdziwym powodem przerwania pracy sejmu jest brak poparcia w środowisku zjednoczonej prawicy – stwierdził w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Koalicji… » więcej 2020-11-09, godz. 15:25 Violetta Porowska o wyborach w USA, słabnących protestach ws. aborcji, walce z pandemią i o tym, kiedy zbierze się… - Jestem przekonana, że idea strajku kobiet umrze w sposób żenujący i nastąpi to bardzo szybko – powiedziała w Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł… » więcej 2020-11-09, godz. 14:59 Dariusz Madera o o rekrutacji lekarzy do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu - Rekrutacja personelu już trwa. Potrzebujemy wszystkich tych specjalistów, którzy normalnie są niezbędni do pełnego funkcjonowania normalnego szpitala… » więcej 2020-11-06, godz. 14:02 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół aborcji i nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem Zaproszenie do naszej debaty przyjęli Fabian Pszon (Solidarn a Polska), Piotr Paszkiewicz (Federacja Młodych Socjaldemokratów), Jan Zimoch (Młoda Prawica)… » więcej 2020-11-06, godz. 13:11 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka o pracy lekarzy w czasach pandemii - Od marca do października odeszło z pracy z powodu pandemii i innych obciążeń około 50 lekarzy w naszym województwie - powiedziała w Loży Radiowej Jolanta… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »