Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie…
2019-11-13, 10:41 Autor: Marek Świercz

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla
- Izba zrzesza ponad sto firm będących sprzedawcami polskiego węgla, głównych dystrybutorów na naszym rynku. Izba zajmuje się ochroną interesów członków, w ostatnim czasie przede wszystkim w kontekście zmieniającej się legislacji. W ostatnich kilku latach mamy mnóstwo zmieniających się przepisów. Poza tym walczymy o dobry wizerunek polskiego węgla - mówił w Loży Radiowej Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Naszego gościa zapytaliśmy o mocno dyskutowany ostatnio proceder importu węgla na masową skalę.

- Najgłośniejszy przypadek transportu węgla z Mozambiku, zablokowanego przez ekologów, wyglądał nieco inaczej. Okazało się, że to nie węgiel energetyczny, ale koksujący, co więcej jechał nie do Polski, tylko do Czech - stwierdził Horbacz. - Ale faktycznie jest duży problem importowanego węgla, w zeszłym roku trafiła do nas rekordowa ilość 19 milionów ton. Mamy w Polsce zapotrzebowanie na węgiel z zewnątrz, ale na poziomie 10 do 12 milionów ton.

Jak wylicza nasz gość, około 4 milionów węgla z importu trafia do indywidualnych odbiorców, co zaspokaja jakieś 40 procent ich potrzeb. Resztę dostarczają polskie kopalnie, które łącznie wydobywają rocznie około 60 milionów ton.

Z Horbaczem rozmawialiśmy także na temat najnowszego raportu firmy KANTAR na temat tak zwanego ubóstwa energetycznego Polaków. Ankieterzy dotarli do 5 tysięcy gospodarstw, z których dobrze ponad tysiąc ogrzewa się węglem. Okazuje się, że jest to dla nich wydatek od 10 do 20 procent budżetu, co - według europejskich norm - oznacza nadmierne obciążenie i właśnie energetyczne ubóstwo. Aż 23 procent ankietowanych skarży się także na tzw. dyskomfort cieplny - wydaja coraz więcej a nadal marzną.

Nasz gość przekonywał także, że błędem jest kojarzenie węgla ze smogiem. Oczywiście zatruwa atmosferę, ale w miastach gorsze są samochody - niedawno było ich 17 milionów i miały średnio 10 lat, teraz jest w ich kraju 37 milionów i mają lat kilkanaście. I to one są gorszymi "kopciuchami" niż stare piece.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »