Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy…
2019-11-07, 16:02 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o konsekwencjach ewentualnego skrócenia tygodnia czasu pracy do 35 godzin

Debata pracodawców i związkowców w "Loża Radiowa" (07.11.2019)
Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie, co raczej nie przekłada się na efektywność. Stąd powraca pomysł skrócenia tygodnia pracy. Niebawem w Sejmie ma się pojawić projekt Partii Razem w tej sprawie. Zgodnie z ich pomysłem tydzień pracy trwały 35 godzin, a nie jak w tej chwili 40 godzin tygodniowo. Naszych ekspertów zapytaliśmy jakie efekty dla gospodarki miałby pomysł?
Dyskusję rozpoczął Sebastian Koćwin z OPZZ, który ocenił, że to dobrze, że Partia Razem chce realizować postulaty związkowe. Przypomniał, że w programie OPZZ jest skrócenie czasu pracy z 40 najpierw do 38 godzin, aby sprawdzić jak zareaguje gospodarka, a finalnie do 35. - Ośmiogodzinny czas pracy został wprowadzony 100 lat temu. Dziś mamy wiele innowacji, ludzie są bardziej kreatywni, jest mechanizacja, robotyzacja, więc nie widzę przeciwwskazań, żebyśmy mogli trochę krócej pracować. Pytanie czy np. byłoby to 7 godzin codziennie, czy np. w piątek ten dzień pracy byłby zdecydowanie krótszy - mówił Sebastian Koćwin. Jego zdaniem musiałoby się to wiązać ze wzmocnieniem uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy, która "nie kontrolowałaby raz na 20 lat, tylko żeby była w stanie realnie sprawdzić czy pracownik tyle pracuje".

Grzegorz Kuliś z BCC na początek powiedział, że pracuje dużo więcej niż 40 godzin, czasem jest to 60, a nawet 80, więc jego zdaniem 35 godzin brzmi kusząco. - Nie wiem czy jest na to właściwy czas, bo takie zabiegi zazwyczaj powinny być realizowane przy obniżeniu miesięcznego wynagrodzenia. Teraz mamy też niedobór zasobów ludzkich na każdym szczeblu na rynku. Oczywiście, są takie badania i przypadki w Europie i na świecie gdzie tydzień pracy jest krótszy, np. przy układach zbiorowych w Belgii w branży metalowej to jest 37-38 godzin. To musiałoby się wiązać ze wzrostem wydajności pracy, a za wydajnością musiałyby iść rozwiązania systemowe. Wydaje mi się, że sensownym pomysłem byłoby np. wprowadzenie krótszego tygodnia czasu pracy od pewnego pułapu wiekowego. Nie jestem zwolennikiem, żeby to się stało już, ad hoc, lepiej żebyśmy do tego dążyli w długim przemyślanym procesie - mówił Kuliś.

Grzegorz Adamczyk z "Solidarności" z dużym sceptycyzmem odniósł się do pomysłu Partii Razem. - Najgorsze zmiany w kodeksie pracy były właśnie dzięki reformatorom z ugrupowań lewicowych - ocenił. - Solidarność ma inne priorytety. My chcemy obniżenia, ale wieku emerytalnego i wprowadzenia emerytury stażowej. Czas pracy to rzecz drugorzędna. Jedno jest pewne - Polacy są jednym z najdłużej pracujących rocznie narodów. Skoro pracujemy najdłużej to dajmy ludziom wcześniej przejść na emeryturę, oczywiście jeśli będą chcieli. Emerytury byłyby wymierne do przepracowanego czasu pracy - mówił Adamczyk.

- Ekonomiści nie do końca przyklaskują takiemu pomysłowi, bo on wychodzi po raz kolejny od polityków, a nie od pracodawców – mówił z kolei dr Artur Żurakowski. - Przy najniższych wynagrodzeniach była podobna sytuacja. Doktor Żurakowski powołał się na dane Business Insider i wskazał, że Polacy pracują 42,2 godzin tygodniowo, w Islandii to 45,1 godzin a w Grecji 44,5. - Mamy określone problemy, np. starzejące się społeczeństwo, kończy nam się wspomaganie od pracowników ze Wschodu i wydaje się że nie będzie kim obsadzić tych etatów - ocenił.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej powiedział, że Francuzi przeszli przeszli na 35-godzinny tydzień pracy w momencie kiedy ich gospodarka przechodziła głęboką zapaść pod względem zatrudnienia. - Przesłanką było dzielenie się pracą, z tym, że to była trzecia albo czwarta gospodarka świata i byli w stanie to sfinansować. Jestem obiema rękami za tym, żeby w pracy być możliwie krótko. Uważam, że kierunek jest dobry, natomiast jeśli skorelujemy to ze wzrostem płacy minimalnej to pytanie czy to nie byłby zbyt duży szok dla przedsiębiorstw. To jest duże ryzyko. Druga sprawa, że mamy branże i to wcale nie robotnicze, w których deficyty rąk do pracy są dramatyczne, jak choćby służba zdrowia. Więc rozmowa o redukcji ustawowych godzin pracy byłaby karkołomna dla społeczeństwa, choćby pod względem usług publicznych. Uważam, że mentalnie jesteśmy gotowi, ale pytanie czy jesteśmy gotowi pod względem ekonomicznym - mówił Pancześnik.

Lesław Adamczyk z BCC powiedział, że skrócenie tygodnia czasu pracy to w istocie postulat kolejnego wzrostu wynagrodzeń za godzinę. - Z jednej strony mamy impuls dla całej drabinki wynagrodzeń, czyli pensja minimalna, a teraz kolejny. Jest to rodzaj pewnego konkursu piękności polityków. Ostatecznie sprowadza się to do jednego, że trzeba będzie płacić więcej. Dla firm i przedsiębiorców to gigantyczne zadanie jak się zorganizować, co jest pozytywne. Jednocześnie powinna rosnąć wydajność, więc jeśli czegoś nie zrobimy i nie dogadamy się, to pracodawcy będą stawiać roboty. Pytanie do pracowników: czy to będzie dla nich dobre? - mówił Adamczyk. Wskazał, że związki zawodowe powinny porozumieć się z pracodawcami co do branż, jak ewentualnie by to wprowadzić, aby jednocześnie rosła wydajność pracy.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »