Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi…
2019-05-15, 14:25 Autor: Marek Świercz

Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi zamieniły się zorganizowany syndykat zbrodni

Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi zamieniły się zorganizowany syndykat zbrodni
- Czy oglądam filmy o gangsterach? Oczywiście! Polecam film z lat 90. zatytułowany "Mobsters", który w bardzo prawdziwy sposób obrazuje narodziny nowoczesnej amerykańskiej mafii. Głównym bohaterem jest Lucky Luciano, w którego wcielił się Christan Slater. To człowiek, który wymyślił tak współczesną mafię - mówiła w Loży Radiowej dr Kamila Kasperska-Kurzawa z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, która specjalizuje się w badaniu przestępczości zorganizowanej.
Jak mówi zaczęło się od etnicznych gangów (w tym, uwaga, także polskich), które powstały w emigrackich środowiskach w USA. Najliczniejsze były włoskie, przede wszystkim złożone z przybyszy z Sycylii, gdzie struktury mafijne funkcjonowały od dawna.

- Socjologicznym fenomenem jest to, że są i były tam akceptowane. To dla Sycylijczyków, którzy nie wierzą w skuteczność administracji czy sądów, ostatnia instancja, do której się można zwrócić o pomoc i sprawiedliwość - mówi nasz gość.

Gangi przekształciły się w zorganizowaną strukturę, z podziałem zadań i terytoriów, po wprowadzeniu prohibicji. Gangsterzy stwierdzili, że nie warto do siebie strzelać (choć bez incydentów się nie obeszło), skoro można zarobić potężne pieniądze na handlu alkoholem. Wystarczy przekupić policjantów i polityków. Syndykat, wymyślone przez żydowskiego hazardzistę i gangstera Arnolda Rothsteina, zbudowali Luciano i polski żyd Meyer Lansky.

Gdy prohibicję zniesiono, pojawiły się narkotyki. I zostały na dobre: dziś dostarczają ich bezwzględne kartele kolumbijskie i meksykańskie, ale także przemytnicy z Afganistanu, gdzie po wygnaniu talibów rolnicy znów obsiali pola makiem, z którego produkuje się haszysz i heroinę.

Jak mówi nasz gość, w Polsce zorganizowana przestępczość narodziła się w czasie gospodarczej transformacji. Prószków, Wołomin, gang Krakowiaka, w tle dawni esbecy i politycy. W czasach świetności polskie gangi miały znakomite kontakty z kartelami z Ameryki Południowej. Dziś nieco się schowali, mówi się o gangsterach "w białych kołnierzykach".

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »