Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » EUROWYBORY Jakie kluczowe dla naszego okręgu zadania…
2019-05-10, 14:21 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Jakie kluczowe dla naszego okręgu zadania winna sfinansować unia? Czy Europa potrzebuje własnej armii?

Jakie kluczowe dla naszego okręgu zadania winna sfinansować unia? Czy Europa potrzebuje własnej armii?
Jakie najważniejsze zadania Opolskie i Dolny Śląsk powinny sfinansować z unijnych pieniędzy w kolejnym okresie programowania? Jak unia powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone, zaniepokojone ekspansją Chin, przenoszą swoje polityczne zainteresowanie na Pacyfik? Na te - wylosowane w trakcie programu - pytania odpowiadali uczestnicy trzeciej debaty, w której wzięli udział kolejni kandydaci walczący o mandat europosła w okręgu opolsko-dolnośląskim.
Filip Chudy z Lewicy Razem stwierdził, że w kolejnym rozdaniu unijnych pieniędzy Wspólnota powinna wyłożyć duże pieniądze na rozwój przyjaznego ludziom budownictwa komunalnego, pamiętając przy tym o rozbudowie sieci ciepłowniczej. Katarzyna Czochara z PiS wyliczyła szereg kluczowych zadań: pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych (Nysa jest dowodem na to, że obecne unijne przepisy, pozwalające na zbrojenie działek tylko pod małe firmy, dyskryminują większych inwestorów), dotacje na budowę dróg i linii kolejowych, budowa trzeciego pasa A4 i zjazdu z autostrady w Prószkowie, wreszcie - udrożnienie Odry. Izabela Migocz z Wiosny przekonywała, że najważniejsze będą działania na rzecz zahamowania galopującej depopulacji, wskazała też na konieczność powiązania inwestycji w rolnictwo z rozwojem nowych źródeł energii (biomasa) oraz profilaktykę onkologiczną. Daniel Szkarupski z Konfederacji przekonywał, jak ważne jest inwestowanie w rewitalizację Odry, stwierdził także, że trzeba zainwestować unijne pieniądze w odtworzenie lokalnych połączeń komunikacyjnych. Agnieszka Ścigaj z Kukiz '15 stwierdziła, że kluczowe jest konsultowanie programów operacyjnych z przyszłymi beneficjentami, wspieranie przedsiębiorców (bo godne płace pomogą także na problem depopulacji) a także - jakżeby inaczej - udrożnienie Odry połączone z melioracją dorzecza, by opolskie i dolnośląskie rolnictwo mogło przetrwać zarówno powodzie, jak i susze.

Kolejnym tematem, przypomnijmy, było bezpieczeństwo unii. Zdaniem Agnieszki Ścigaj z Kukiz '15, nie warto rozmawiać o europejskiej armii w sytuacji, gdy największe państwa unii nie wywiązują się z traktatowych zobowiązań (2 procent PKB na armię), podkreślała także znaczenie współpracy gospodarczej z USA. Damian Szkarupski z Konfederacji przekonywał, że obronność jest domeną państw narodowych, które mogą liczyć na swoich najważniejszych sojuszników: armię i naród. Zaznaczył także, że jeśli będziemy się dobrze rozwijać gospodarczo, to USA będą miały powody, by pozostać naszym sojusznikiem. Izabela Migocz z Wiosny przekonywała jednak, że nie należy przekreślać idei armii europejskiej, jeśli zostanie uznana za dobrą przez całą Wspólnotę. Katarzyna Czochara z PiS stwierdziła, że jako wiceszefowa sejmowej komisji do spraw polityki zagranicznej ma dobre rozeznanie w kwestiach obronności i musi niestety stwierdzić, że największe kraje unii nie wywiązują się ze swoich obronnych obowiązków, co źle wróży dyskusji o jakiejś nowej militarnej inicjatywie. Jej zdaniem, unia potrzebuje bardzo głębokiej reformy, powrotu do idei ojców-założycieli. Kluczowe jest tu, w jej ocenie, równe traktowanie wszystkich państw członkowskich. Filip Chudy z Lewicy Razem stwierdził, że z lewicowego punktu widzenia wspólna europejska armia byłaby dobra w perspektywie stabilności unii (bo zapobiegałyby wewnętrznym konfliktom) a także - cyberobrony, która wymaga środków wykraczających poza możliwości mniejszych krajów.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »