Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić…
2019-05-08, 13:33 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić z Odrą i kiedy wejść do strefy euro?

EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić z Odrą i kiedy wejść do strefy euro?
Wizja własnej pracy w Parlamencie Europejskim, przyszłość Odry a także perspektywa wejścia Polski do strefy euro - te trzy tematy poruszyli uczestnicy drugiej z kolei debaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego startujących w okręgu opolsko-dolnośląskim.
Wojciech Jagiełło, kandydat ruchu Kukiz '15, stwierdził, że chce zabiegać w Brukseli o ujednolicenie unijnej polityki podatkowej, bo to z jednej strony ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, a z drugiej utrudni działania przestępcze w rodzaju mafii vatowskiej. Co do Odry, nie miał wątpliwości, że należy ją jak najszybciej zrewitalizować, bo to przecież "normalna autostrada, tyle że na wodzie". Przypomniał, że wydaliśmy ciężkie miliardy na budowę i remonty dróg a zapomnieliśmy o szansach, jakie daje transport rzeczny. Inne kraje, choćby Niemcy, nie zmarnowały tej szansy. Jagiełło zadeklarował się także jako wielki zwolennik polskiej waluty, dzięki której Polska poradziła sobie z ostatnim wielkim kryzysem gospodarczym. Przyznaje, że przyjęcie euro będzie koniecznością, ale nie powinno nastąpić w perspektywie najbliższych pięciu czy dziesięciu lat.

Genowefa Prorok z PSL, kandydatka Koalicji Europejskiej, stwierdziła, że chciałaby w Parlamencie Europejskim zadbać o takie działania, które stopniowo doprowadzą do wyrównania poziomu życia we wszystkich krajach członkowskich. Będzie także optowała za przyjęciem europejskiego pakietu onkologicznego. Jeśli chodzi o Odrę, to oprócz korzyści gospodarczych z jej udrożnienia kandydatka KE widzi także perspektywę rozwoju turystyki. Jak wspomina, starsi członkowie jej rodziny pamiętają czasy, gdy można było popłynąć stateczkiem wycieczkowym aż do Świnoujścia. Co do strefy euro, Prorok trzyma się linii PSL: prędzej czy później przyjmiemy wspólną walutę, ale powinno to się stać dopiero wtedy, gdy dochody Polaków wzrosną, bo nie wyobraża sobie, jak w strefie euro miałby przeżyć ktoś z emeryturą w wysokości 300 euro.

Anna Stabrowska z Lewicy Razem stwierdziła, że będzie w Parlamencie Europejskim zabiegała o uproszczenie procedur imigracyjnych, bo zna przypadki, gdy biurokratyczne utrudnienia doprowadziły do tego, że imigrant przez dwa lata jest w zawieszeniu, nie może podjąć pracy albo nauki, nie może też wyjechać. Co do Odry, wyraziła przekonanie, że choć transport wodny jest tani i ekologiczny, to w czasach niedoboru wody nie da się trasy odrzańskiej udrożnić. Jej zdaniem, należałoby raczej pozwolić na renaturalizację rzeki, zrezygnować z jej betonowania, progów wodnych czy dużych zbiorników retencyjnych. Byłby to projekt wpisujący się w ideę Nowego Zielonego Ładu dla Europy, na który - w jej ocenie - unia powinna przeznaczyć 500 mld euro. Kandydatka Lewicy Razem także jest zwolenniczką odsunięcia w czasie wejścia do strefy euro, proponuje za to europejską płacę minimalną. Jak wylicza, ta płaca w Polsce wynosi dziś około 500 euro, w Niemczech jest trzy razy wyższa.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »