Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie…
2022-12-12, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które sieją dezinformację

Marcin Ociepa m.in. o wezwaniach do wojska
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł z Opolszczyzny i lider OdNowy o:
- Wojskach Obrony Terytorialnej i wezwaniach do odbycia ćwiczeń wojskowych,
- dezinformacji i działaniach obcych służb,
- odpowiedzialności Rosji za katastrofę smoleńską,
- votum nieufności dla Zbigniewa Ziobry.
- Jeżeli będzie wystarczająco dużo chętnych, to może powstać także 173. batalion, a docelowo chodzi o brygadę - powiedział w Otwartym Mikrofonie Marcin Ociepa wiceminister obrony narodowej i poseł z Opolszczyzny.

W sobotę pierwsi żołnierze 172. brygady WOT w Opolu złożyli przysięgę. Jak mówi gość Radia Opole prawdopodobnie takich brygad w województwie opolskim będzie kilka.
Gdyby powstała brygada miała by numer 17.`

W "parlamentarnym poniedziałku" w Otwartym Mikrofonie rozmawialiśmy także o dezinformacji. Po tym, jak do obywateli polskich zaczęły docierać zaproszenia na szkolenie wojskowe, pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji w internecie, o tym, że Polska szykuje się do wojny.

- To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które sieją dezinformację. Te informacje, że każdy musi się bać i oglądać za ciebie bo zaraz dostanie wezwanie do wojska jest po prostu nie prawdziwe - podkreślał wiceminister obrony.

Wiceminister podkreślał, że w poprzednich latach także takie wezwania były wysyłane.
- Ewidentnie widzimy to, poprzez znaczną aktywność anonimowych kont, tzw. trolli internetowych, że ich celem jest budowa strachu przed wojną, budowa oporu przeciwko rządowi i sianie zamętu jeśli chodzi o służbę wojskową. Szanowni państwo nie możemy temu ulegać. Na tym polega dezinformacja jako instrument poniżej progu wojny. Wszyscy jesteśmy jej celem i potencjalnym nośnikiem. Dlatego wielki apel, żebyśmy nie powielali tych informacji, żebyśmy uważali na to co udostępniamy w mediach, co wysyłamy w łańcuszkach sms-owych. Im bardziej kontrowersyjna wiadomość, tym bardziej ją sprawdźmy - mówił wiceminister Ociepa.
Dodał, że prawdziwości informacji można sprawdzić min. na oficjalnych stronach rządowych i samorządowych.

Rozmawialiśmy także o zestawach systemów Patriot zaoferowanych przez Niemcy Polsce, także zbliżającym się posiedzeniu sejmu na którym ma być między innymi głosowane votum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro oraz o tym, czy Rosja ponosi winę za katastrofę smoleńską.

Zobacz także

2023-01-02, godz. 19:00 Poseł Anna Zalewska o kompromisie w sprawie sądownictwa --Nie mamy pewności, że gdy pójdziemy na ustępstwa, dostaniemy środki z KPO przed wyborami. Ważne jednak, by pokazać, że to nie rząd blokuje wypłatę-… » więcej 2023-01-02, godz. 17:59 Poseł Ryszard Galla o wyborczych prognozach Oczekuję tego, żeby ten rok był po prostu lepszy! - mówi poseł Ryszard Galla, odpowiadając na pytanie czego oczekuje po nowym roku. na pewno jest wiele do… » więcej 2022-12-30, godz. 16:45 Alicja Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o wolontariacie międzypokoleniowym W naszym cyklu rozmów o wolontariacie spotkaliśmy się ponownie z Alicją Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Poruszyliśmy… » więcej 2022-12-30, godz. 17:20 Hubert Ibrom o certyfikacie UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych i budżecie Ujazdu na przyszły rok Gościem Radia Opole był dziś Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, który dziś w Warszawie odbiera certyfikat UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych na… » więcej 2022-12-30, godz. 17:10 Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia tego roku w polityce Tym razem nie "Polityczny obraz tygodnia", ale "Polityczny obraz roku 2022" - tak wyglądała dzisiejszaaudycja Magdaleny Ogórek w Radiu Opole. Redaktor Ogórek… » więcej 2022-12-29, godz. 16:00 Debata o innowacjach w gospodarce Czy innowacje napędzają opolską gospodarkę? Jak można je skutecznie wspierać. Jaki jest zakres i forma tego wsparcia środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej?… » więcej 2022-12-28, godz. 16:00 Poseł Katarzyna Czochara: rok 2022 rokiem pełnym wyzwań -To był trudny rok po wieloma względami. Myślę, że dla każdego z nas. Kiedy wydawało nam się, że mamy za sobą jeden z większych problemów, czyli pandemię… » więcej 2022-12-28, godz. 17:05 Piotr Gociek podsumowuje mijający rok 2022. "Co tam panie w polityce", tym razem także o nauce i kulturze Polityka globalna i krajowa, świat nauki i techniki, a także kultura i sport - redaktor Piotr Gociek przygotował dla Państwa podsumowanie najważniejszych… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i… Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych… » więcej 2022-12-23, godz. 18:00 Urszula Posmyk o tym, jak się nie dać grypie i jej nie bagatelizować Mamy do czynienia z dużym wzrostem zakażeń wirusem grypy, zarówno w kraju, jak i w regionie, a okazuje się, że zahamowanie tego wzrostu jest tylko w naszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »