Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy…
2023-03-03, 09:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych
- Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
W województwie opolskim co miesiąc - według statystyk policyjnych - jest kilkadziesiąt oszustw metodą "na wnuczka", "na policjanta", " na wypadek samochodowy".

- Oszuści bazują na mechanizmach, które już się sprawdziły. Jest jeden sposób, żeby uniknąć oszustwa kiedy zadzwonią. Rozłączyć się - powiedział gość Radia Opole.
- Dają się nabierać nie tylko seniorzy, ale i ludzie młodzi. Tutaj oszustwo telefoniczne nie działa, nie dają się nabrać "na bankowca", ale kiedy natrafiają w internecie na lukratywną ofertę inwestowania, to chęć zysku sprawia, że "wchodzą w te rzeczy", klikają w link infekując w ten sposób telefon - wyjaśnił.

Jeśli chodzi o oszukiwanie ludzi starszych, to duża rola w zapobieganiu przestępstwu należy do pracowników baku.
- Zdarzają się sytuacje, że to pracownik banku przerywa całą intrygę. Pragnę zaapelować do wszystkich pracowników banku, kiedy widzą, że przy ich okienku jest senior, który cały czas rozmawia przez telefon, twierdzi, że nie może powiedzieć po co mu te pieniądze jest niemal pewny, że padł ofiarą oszustów. Wówczas dobrze zapytać, czy ktoś mu kazał wypłacić pieniądze, czy z kimś teraz rozmawia, takie pytania powodują, że ludzie orientują się, ze coś jest nie tak - mówi podkom. Świątczak.

Średnio w ubiegłym roku seniorzy co kwartał tracili milion złotych, to dane dotyczące tylko województwa opolskiego.

Zobacz także

2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »