Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów…
2023-02-01, 09:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów w województwie. Na co można je wydać?

Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów w województwie. Na co można je wydać?
- Transformacja klimatyczno-energetyczna, transformacja cyfrowa jest dla Komisji Europejskiej bardzo ważnym obszarem wsparcia, jak również miejsca pracy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Karina Bedrunka, dyrektor departamentu zajmującego się funduszami europejskimi w urzędzie marszałkowskim.
Jak już informowaliśmy w Radiu Opole województwo opolskie dostało 262 mln euro dla subregionów. Oprócz tego 57 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jeżeli chodzi o miejsca pracy, to w obecnym okresie programowania UE stawia na zatrudnianie kobiet i mężczyzn, kształcenie ustawiczne, zatrudnianie migrantów.

- Jak przypominam sobie rozmowy w 2015 roku, to wtedy nacisku na te obszary nie było. Ale to było 8 lat temu. Jak popatrzymy na sytuację z covidem, wojną na Ukrainie to wiemy, że spowodowały, że nacisk jest na inne niż wcześniej priorytety - powiedziała dyrektor Bedrunka.

Co się kryje pod unijnymi priorytetami?

- Ścieżki rowerowe, zakup autobusów energooszczędnych, budowa zatoczek autobusowych, przystanków - wymieniał gość Radia Opole. - To nie są rzeczy, których nasze samorządy jeszcze nie robiły.

Co ważne pięć subregionów, na które zostało podzielone województwo opolskie będzie współdecydować o tym, jak wydać miliony z Europejskiego Funduszu Społecznego. Są jednak pewne ramy, których muszą się trzymać.
To miedzy innymi edukacja przedszkolna, wsparcie rodziny, kształcenie ogólne, kształcenie włączające.
Jak to będzie wyglądało w praktyce?
- Nie będzie możliwości, alby gmina z tych pieniędzy sfinansowała przedszkole tak, aby rodzice za nie nie musieli płacić, ale przedszkole dzięki tym pieniądzom będzie mogło być dłużej czynne, będą w nim dodatkowe zajęcia np. z j. angielskiego, będzie dodatkowa pomoc psychologiczna, albo będzie można kupić na przykład nowe zabawki, meble, czy poprawić plac zabaw - wyjaśniła dyrektor Bedrunka.

Pytana o to, kiedy unijne pieniądze będą wydawane i kiedy będzie zobaczyć pierwsze efekty powiedziała, że nabory wniosków na dotacje ruszą przed wakacjami, tak aby efekty można było zobaczyć w 2024 roku.

Zobacz także

2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej 2023-04-06, godz. 09:03 Mł. asp. Przemysław Kędzior: "Policja nigdy nie chce wciągać seniorów w swoje działania" Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Aby temu zapobiec, opolska policja zainaugurowała działania pod nazwą Świadomi 60+. O jego szczegółach opowiedział… » więcej 2023-04-05, godz. 09:50 Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą? - Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też… » więcej 2023-04-04, godz. 09:12 Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy i możliwych podwyżkach dla egzaminatorów To już pewne i przegłosowane - po 15 kwietnia w górę idą opłaty za egzaminy na prawo jazdy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Teraz opłata za "teorię"… » więcej 2023-04-03, godz. 09:13 Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy… » więcej 2023-03-31, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji - PKB na 2023 rok, to według różnych źródeł od 0.9 do 0.3, czyli wzrost gospodarczy będzie minimalny bądź żaden. Jeżeli chodzi o recesję techniczną… » więcej 2023-03-30, godz. 08:58 Michał Nowak o dzierżawie gruntów po spółkach i obronie dobrego imienia Jana Pawła II - Grunty, te które wracają do zasobu Skarbu Państwa rozdysponowane będą tylko dla rolników indywidualnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał… » więcej 2023-03-29, godz. 09:20 Antoni Konopka: Czynsz dzierżawy z góry eliminuje tych rolników, którzy chcą się rozwijać Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za rolnictwo i obszary… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »