Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie…
2023-01-23, 08:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki w tym roku będą

Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki w tym roku będą
- Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
- Pracownicy instytucji kultury i w ogóle kultura województwa opolskiego nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Dziwi mnie to, że panie, które się z nami spotykały miały realnie przedstawioną sytuację i mówiliśmy, że podwyżki w tym roku będą - powiedział wicemarszałek Kubalańca.

- Jakoś dziwnie tak się zdarza, że kiedy są wybory NSZZ Solidarność wyciąga swoje "dziady kultury", protestuje nie prowadząc dialogu z marszałkiem - stwierdził.

Przypomnijmy, że w piątek (20.01) Opolskie Dziady Kultury, czyli związkowcy Solidarności reprezentujący instytucje kulturalne podległe marszałkowi województwa o niskich wynagrodzeniach mówili na konferencji prasowej.
Wskazywali, że w instytucjach kultury zarabia się mniej, niż w urzędzie marszałkowski,

- Zarabia się również mniej, niż będąc pielęgniarką. Nie wiem co ma piernik do wiatraka. Wynagrodzenia w instytucjach kultury są różne. Inaczej zarabia bibliotekarz, inaczej aktor, a inaczej muzyk.

Wicemarszałek Kubalańca, wyjaśniał, że po pierwsze trzeba było zabezpieczyć pieniądze na ustawową podwyżkę minimalnego wynagrodzenia.

- Na spotkaniu ze związkami zawodowymi mówiliśmy, że po przyjęciu budżetu będziemy rozmawiali o podwyżkach. Trzeba też pamiętać, że marszałek nie zatrudnia w instytucjach kultury. Od tego są dyrektorzy. Spotkanie z dyrektorami odbyło się w grudniu. Dostali zadanie przygotować dokładne dane, ile pracownicy zarabiają. Z tego co mamy dzisiaj na stole, jest to kwota prawie 5400 zł. To średnia wszystkich pracowników.

Zbigniew Kubalańca przypomniał, że w maju ubiegłego roku były przyznane podwyżki wynagrodzeń, więc nie minął jeszcze rok od tamtego czasu.


W Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca skomentował także niedzielne spotkanie Przemysława Czarnka z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej. Dotyczyło one nauczania języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej.

"Do stanu "sprzed rozporządzenia", czyli ponownie do finansowania 3 godzin języka, możemy wrócić bardzo szybko" - tak po spotkaniu mówili przedstawiciele MN.

- To cieszy, pamiętajmy natomiast jak szkodliwe było zabranie tych godzin, bo dzieciom nikt tego czasu nie wróci. Bardzo na to liczę, bo nie ma większej kompetencji, niż nauka języka obcego. Więc jeżeli pan minister cofa się, ze złej decyzji, którą podjął rok temu,
to mam nadzieję, że jak najszybciej dzieci będą mogły korzystać z nauki języka mniejszości na takich samych prawach jak inne mniejszości narodowe - powiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej 2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej 2023-04-24, godz. 09:00 Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rol… Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o: - Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina -… » więcej 2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »