Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych…
2023-01-04, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych

Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych
- Widzimy przede wszystkim niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
- Na leki, na które zwykle było zapotrzebowanie na poziomie 30 tys. sztuk w skali kraju, w grudniu było 300 tys. zapytań o te leki - dodał.
Gość Radia Opole zaznaczył, że mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych. - Niedobory występują także w przypadku innych leków, ale w przypadku antybiotyków są one wyjątkowo dotkliwe, o teraz są najbardziej poszukiwane, zwłaszcza te w dawkach dziecięcych - stwierdził.


Minister zdrowia Adam Niedzielski pod koniec grudnia powiedział w jednym z wywiadów, że braki leków są lokalne, a w kraju są zapasy na kilka miesięcy. W poniedziałek odbyło się spotkanie w ministerstwie w tej sprawie, w którym brał udział Marek Tomków.

- Ministerstwo bardzo uczciwie położyło wyniki swoich analiz na stole, a ma dane ze wszystkich aptek, które mają obowiązek raportowania co dziennie swoich stanów. Te dane faktycznie wskazywały na wysokie stany u producentów. Natomiast my, na dole widzimy, że tych leków nie da się zamówić w hurtowniach - powiedział.

Gość Radia Opole wyjaśnił, że na spotkaniu okazało się, że te hurtownie, które zaopatrują apteki mają ogromną rotację. - Leki wjeżdżają i wyjeżdżają tego samego dnia, co świadczy o tym, że racje mają aptekarze mówiąc o pewnych brakach. Natomiast część producentów ma "zablokowaną" część leków na potrzeby szpitali, albo pod inne zamówienia publiczne. Poza tym, wyszli z założenia, że lepiej podawać w tej chwili mniej na rynek, żebyśmy jakiś problem, ale nie dramatyczny, niż sprzedać wszystko i w następnych miesiącach mieć problem gigantyczny - mówił wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przedstawiciele ministerstwa na poniedziałkowym spotkaniu zapewnili, że zwiększone zostaną dostawy potrzebnych teraz leków do Polski. - Problem jest dużo szerszy. To co dzieje się w Chinach, które są głównym dostawcą substancji czynnych. Według nieoficjalnych danych 9 na 10 tabletek w Polsce jest oparte na bazie składników z Chin.Kolejną kwestią jest nowa lista antywywozowa, czyli lista leków, których nie można wywozić za granicę. - Są tam leki zagrożone brakiem dostępności. Ona nie potwierdza, że istnieje brak tych leków tylko, że jest ich mało i on w pierwszym rzędzie ma wystarczyć dla pacjentów u nas i nie można go wywozić na dużą skalę - wyjaśnił wiceprezes Tomków.

Na nowej liście antywywozowej, która będzie obowiązywała od jutra (5.01) znalazło się 216 pozycji. Nowe pozycje to leki wziewne, te na które teraz jest duże zapotrzebowanie.

- Na ma tam leków sprzedawanych bez recepty. O tym będziemy rozmawiali z ministerstwem, żeby można było je dopisać, gdyby pojawił się problem - zapowiedział wiceprezes NRA.


Od nowego roku są w części aptek dostępne tak zwane testy combo, które dają odpowiedź, czy pacjent ma wirusa grypy, covid, czy RSV.

- To wynika z tego, że zapotrzebowanie jest ogromne, więc jeżeli ktoś może je "złapać", to próbuje to zrobić na wszelkie możliwe sposoby - przyznał Marek Tomków. Dodał, że to świetne rozwiązanie, bo na przykład dzisiaj, kiedy trudno było by się dostać do swojego lekarza, lub mielibyśmy teleporadę, to informacja, że zrobiłem test i mam to i to jest bardzo pomocna. Bo objawy są podobne, a leczenie różne.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie w aptece. Od nowego roku miało być to przeprowadzane bez konieczności posiadania przez pacjenta recepty na szczepionkę wystawioną przez lekarza.
- Jest deklaracja, że bodajże 11 stycznia zostanie taka poprawka zgłoszona w sejmie. Musi ona przejść całą drogę sejmową, senat i musi być podpisana przez prezydenta. Dla pacjenta to proste rozwiązanie, ale trudne legislacyjnie.

Poruszyliśmy także temat nocnych dyżurów aptek. Jest pomysł, aby za dyżur do godz. 23-ciej płacił NFZ. Proponowana nowelizacja prawa farmaceutycznego zakłada również umożliwienie samorządom dofinansowywania nocnych dyżurów.

Zobacz także

2023-03-29, godz. 09:20 Antoni Konopka: Czynsz dzierżawy z góry eliminuje tych rolników, którzy chcą się rozwijać Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za rolnictwo i obszary… » więcej 2023-03-28, godz. 09:45 Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się … - Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł… » więcej 2023-03-27, godz. 09:02 Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o: - wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050 - dwóch listach opozycji - dymisji ministra rolnictwa -… » więcej 2023-03-26, godz. 09:00 Stanisław A. Niewiński o rekrutacji do Collegium Nobilium Opoliense - Dzięki unikalnemu programowi Collegium od 2012 r. kształci elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Edward Ambicki: Bank Żywności na pomoc potrzebującym Jeszcze dziś w opolskich sklepach można przyłączyć się do zbiórki żywności dla potrzebujących. W wielu placówkach czekają kosze na produkty, z których… » więcej 2023-03-24, godz. 09:20 Tomasz Ognisty o trudnej sytuacji na rynku zbóż i rozwiązaniach dla rolników na najbliższy czas -Mamy na razie obietnicę, więc będziemy się przyglądali czy zostanie zrealizowana - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Marek Cholewa o wyroku TSUE w sprawie polskich lasów - Konflikt z tzw. ekologami ma naturę ideologiczną a nie ekologiczną. Jeśli ktoś ma odrobinę zdrowego rozsądku to przyzna, że w Polsce od wojny lasów… » więcej 2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej 2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »