Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych…
2023-01-04, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych

Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych
- Widzimy przede wszystkim niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
- Na leki, na które zwykle było zapotrzebowanie na poziomie 30 tys. sztuk w skali kraju, w grudniu było 300 tys. zapytań o te leki - dodał.
Gość Radia Opole zaznaczył, że mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych. - Niedobory występują także w przypadku innych leków, ale w przypadku antybiotyków są one wyjątkowo dotkliwe, o teraz są najbardziej poszukiwane, zwłaszcza te w dawkach dziecięcych - stwierdził.


Minister zdrowia Adam Niedzielski pod koniec grudnia powiedział w jednym z wywiadów, że braki leków są lokalne, a w kraju są zapasy na kilka miesięcy. W poniedziałek odbyło się spotkanie w ministerstwie w tej sprawie, w którym brał udział Marek Tomków.

- Ministerstwo bardzo uczciwie położyło wyniki swoich analiz na stole, a ma dane ze wszystkich aptek, które mają obowiązek raportowania co dziennie swoich stanów. Te dane faktycznie wskazywały na wysokie stany u producentów. Natomiast my, na dole widzimy, że tych leków nie da się zamówić w hurtowniach - powiedział.

Gość Radia Opole wyjaśnił, że na spotkaniu okazało się, że te hurtownie, które zaopatrują apteki mają ogromną rotację. - Leki wjeżdżają i wyjeżdżają tego samego dnia, co świadczy o tym, że racje mają aptekarze mówiąc o pewnych brakach. Natomiast część producentów ma "zablokowaną" część leków na potrzeby szpitali, albo pod inne zamówienia publiczne. Poza tym, wyszli z założenia, że lepiej podawać w tej chwili mniej na rynek, żebyśmy jakiś problem, ale nie dramatyczny, niż sprzedać wszystko i w następnych miesiącach mieć problem gigantyczny - mówił wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przedstawiciele ministerstwa na poniedziałkowym spotkaniu zapewnili, że zwiększone zostaną dostawy potrzebnych teraz leków do Polski. - Problem jest dużo szerszy. To co dzieje się w Chinach, które są głównym dostawcą substancji czynnych. Według nieoficjalnych danych 9 na 10 tabletek w Polsce jest oparte na bazie składników z Chin.



Kolejną kwestią jest nowa lista antywywozowa, czyli lista leków, których nie można wywozić za granicę. - Są tam leki zagrożone brakiem dostępności. Ona nie potwierdza, że istnieje brak tych leków tylko, że jest ich mało i on w pierwszym rzędzie ma wystarczyć dla pacjentów u nas i nie można go wywozić na dużą skalę - wyjaśnił wiceprezes Tomków.

Na nowej liście antywywozowej, która będzie obowiązywała od jutra (5.01) znalazło się 216 pozycji. Nowe pozycje to leki wziewne, te na które teraz jest duże zapotrzebowanie.

- Na ma tam leków sprzedawanych bez recepty. O tym będziemy rozmawiali z ministerstwem, żeby można było je dopisać, gdyby pojawił się problem - zapowiedział wiceprezes NRA.


Od nowego roku są w części aptek dostępne tak zwane testy combo, które dają odpowiedź, czy pacjent ma wirusa grypy, covid, czy RSV.

- To wynika z tego, że zapotrzebowanie jest ogromne, więc jeżeli ktoś może je "złapać", to próbuje to zrobić na wszelkie możliwe sposoby - przyznał Marek Tomków. Dodał, że to świetne rozwiązanie, bo na przykład dzisiaj, kiedy trudno było by się dostać do swojego lekarza, lub mielibyśmy teleporadę, to informacja, że zrobiłem test i mam to i to jest bardzo pomocna. Bo objawy są podobne, a leczenie różne.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie w aptece. Od nowego roku miało być to przeprowadzane bez konieczności posiadania przez pacjenta recepty na szczepionkę wystawioną przez lekarza.
- Jest deklaracja, że bodajże 11 stycznia zostanie taka poprawka zgłoszona w sejmie. Musi ona przejść całą drogę sejmową, senat i musi być podpisana przez prezydenta. Dla pacjenta to proste rozwiązanie, ale trudne legislacyjnie.

Poruszyliśmy także temat nocnych dyżurów aptek. Jest pomysł, aby za dyżur do godz. 23-ciej płacił NFZ. Proponowana nowelizacja prawa farmaceutycznego zakłada również umożliwienie samorządom dofinansowywania nocnych dyżurów.

Zobacz także

2023-05-22, godz. 09:13 Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji - Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza… » więcej 2023-05-19, godz. 09:46 Piotr Sitnik z Polska 2050: Taki populizm, czyli rzucenie hasła 800+ jest nieodpowiedzialne - Jako partia odpowiedzialna za państwo, przyglądamy się finansom i widzimy, że budżet ma ogromny deficyt, więc na ten moment nie stać nas na taki populizm… » więcej 2023-05-18, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do… - Mówimy "sprawdzam". Jeżeli PiS ma dobre intencje, to zróbmy to przed wyborami, a nie po wyborach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca… » więcej 2023-05-17, godz. 09:00 Poseł Czochara o konwencji programowej: To są propozycje realne, które będą na pewno realizowane, kiedy otrzymamy… - Jest to rzecz nierealna, żeby to mogło być od czerwca i pan Donald Tusk, który proponuje coś takiego dobrze o tym wie. Jest cały proces legislacyjny i… » więcej 2023-05-16, godz. 09:17 Sławomir Kłosowski o reakcjach na najnowsze propozycje PiS - Bardzo bym chciał, żeby okazało się, że zmieniliśmy ich mentalność, sposób myślenia o programach społecznych, ale ja im po prostu nie wierzę! - mówił… » więcej 2023-05-15, godz. 09:00 Burmistrz Hubert Ibrom zaprasza na obchody 800-lecia Ujazdu - To rzeczywiście dla nas rok szczególny: 800 lat od nadania praw miejskich Ujazdowi, dla najmniejszego miasta województwa opolskiego, ale siódmego najstarszego… » więcej 2023-05-11, godz. 15:20 Michał Kobosko (Polska 2050) o sojuszu z PSL i ustalaniu list wyborczych -Premię za zjednoczenie mam nadzieję, że zobaczymy w dniu wyborów, bo to jest jedyny prawdziwy sondaż - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Kobosko… » więcej 2023-05-11, godz. 08:59 Maciej Kalski o tym "Po co dzieciom rodzice" i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - Po co dzieciom rodzice? To pytanie zadamy jutro (12.05) w opolskiej filharmonii, bo planujemy spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Piotrowską - powiedział… » więcej 2023-05-10, godz. 08:35 Andrzej Jakiel o sytuacji na rynku nieruchomości -Mamy poważne wyhamowanie na rynku nieruchomości. Kontynuowane są przede wszystkim zaczęte już inwestycje. Nowych powstaje niewiele - ocenił Andrzej Jakiel… » więcej 2023-05-09, godz. 09:20 Kapitan Sobieszczański: "Impreza jest tłusta" - III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dwa lata pandemii, rejs, remont jachtu, to wszystko spowodowało czteroletnią przerwę w organizacji Opolskiego plebiscytu żeglarskiego. Wraca on w najbliższą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »