Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice…
2022-12-01, 08:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej

Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort cieplny - powiedział prorektor Politechniki Opolskiej prof. Tomasz Boczar.
Od dzisiaj, zgodnie z ustawą sektor publiczny ma obowiązek oszczędzać energię. Oszczędności muszą wynieść 10%. Dotyczy to m.in. urzędów, jednostek samorządu i podległych im instytucji, zakładów opieki zdrowotnej, oraz uczelni wyższych.

Politechnika planowała wprowadzić w połowie grudnia nauczanie zdalne, jeśli cena energii elektrycznej nie zostanie zamrożona na poziomie 785 zł/MWh. Zamrożenie jednak nastąpiło, więc nauka będzie się odbywać w sposób stacjonarny.

Aby zaoszczędzić energię na Politechnice Opolskiej będą stosowane podstawowe rozwiązania takie, które można zastosować także w domach.

- Wymieniamy sukcesywnie oświetlenie, na oświetlenie ledowe. Chcemy, aby było uczujnikowane, czyli zapalało się wtedy, kiedy ktoś przebywa albo idzie, nasi administratorzy budynków są zobowiązani do tego, aby przeglądać czy ktoś nie otworzył okna przy odkręconym kaloryferze - mówił prorektor prof. Tomasz Boczar.

Gość Radia Opole podkreślał jednak, że Politechnika Opolska działania związane z oszczędzaniem energii podejmuje od dawna. Planuje też większe zmiany w przyszłości.

- 10 listopada podpisaliśmy list intencyjny z uczelniami z Wrocławia i Uniwersytetem Opolskim. Chcemy utworzyć docelowo grupę, która nie tylko, tak jak dotychczas kupowała energię, ale chcemy zostać producentem energii. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma dosyć duże tereny, które można zagospodarować pod farmy fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe - powiedział prof. Boczar. - Będziemy więc znaczącym producentem energii odnawialnej. Pieniądze na ten cel będą pozyskiwane z unijnych funduszy.

- Finalizuje się też nasza inwestycja na kampusie przy ul. Prószkowskiej. Powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie połączona z magazynem energii i ładowarkami samochodów elektrycznych.

Zobacz także

2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej 2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej 2023-03-19, godz. 09:00 Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC - Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski… » więcej 2023-03-18, godz. 09:00 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę" Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania… » więcej 2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej 2023-03-16, godz. 10:05 Wojciech Komarzyński o dopłatach bezpośrednich dla rolników - Przyjmowanie elektroniczne wniosków to nie jest już nowość, w poprzednich latach to było już praktykowane. Nie brak nowości, ale staraliśmy się, aby… » więcej 2023-03-15, godz. 09:22 Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum… » więcej 2023-03-14, godz. 08:38 Tomasz Hanzel o pierwszych naborach dla firm z regionu - Województwo opolskie zawsze było w czołówce różnego rodzaju rankingów wykorzystania środków europejskich. Widać mamy bardzo dobrze przygotowane kadry… » więcej 2023-03-13, godz. 09:25 Prof. Marek Gierlotka o konferencji kardiologów w Opolu i krajowej sieci kardiologicznej - To duże i bardzo ważne wydarzenie. Do Opola przyjadą lekarze z całej Polsce i będziemy rozmawiać o najnowszych wytycznych w leczeniu kardiologicznym -… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »