Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą…
2022-11-30, 08:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne
Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o:
- pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali,
- przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców,
- dostępności węgla w gminach województwa opolskiego.
- Sytuacja w zachodniej Ukrainie, tak jak w całej Ukrainie jest dramatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Do szpitali w województwie opolskim przyjadą pacjenci ze szpitali Ukraińskich. W tamtejszych placówkach, nie ma prądu, ogrzewania, brakuje wody, nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

- Nie ma jak operować, nie ma jak oświetlać sal chorych, w związku z tym, każdy solidarny naród, a Polacy solidarność okazywali wiele razy, czujemy się w obowiązku, żeby pomóc - powiedział wojewoda.

Podziękował starostom za pozytywny odzew w tej sprawie, jednoznaczną deklarację, że każdy ze starostów w podległych sobie szpitalach wygospodaruje miejsce dla rannych i chorych pacjentów z Ukrainy. Podziękował także dyrektorom szpitali za raportowanie, ile miejsc jest w ich szpitalach dostępnych.

- Warunkiem było to, żeby nie pogorszyć warunków leczenia dla obywateli polskich. Nie ma mowy o zawieszeniu, czy zatrzymaniu zabiegów planowych. Mamy wygospodarowanych sporo miejsc, prawie 400 - powiedział wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Na dobę przed przyjazdem pacjentów wiemy ile będzie osób, znamy profile chorobowe, tak, żeby szpitale mogły odpowiednią pomoc zapewnić. Schorzenia będą przede wszystkim wojenne, rany szarpane, rany tkanek miękkich. Przyjadą osoby, które mają rany wojenne. W systemie ratunku nie ma znaczenia, czy to żołnierz, czy mieszkaniec miasta, w którym spadła bomba - zaznaczył.

Z rannymi przyjedzie także dwóch opiekunów.

Wojewoda odniósł się także do pojawiających się informacji, że możemy się spodziewać w Polsce kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.
- Już od półtora miesiąca mówi się o tym. My oczywiście się przygotowujemy, bo taka nasza rola, by dać schronienie, dach nad głową i ciepłą strawę. Mamy przygotowane 300 miejsc. To są miejsca w halach sportowych, czyli łóżka tam rozstawione. Oczywiście także wyżywienie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat węgla.
- Sytuacja jest niezła, dzięki współpracy z samorządami. 68 gmin podpisało już umowy. W 11 gminach węgiel już mamy w 19 gminach będzie od do końca tygodnia. Dzisiaj Opole zaczyna dystrybucję, w Kędzierzynie-Koźlu węgiel będzie niebawem. Do tej pory sprzedano tysiąc ton w 11 gminach, które już węgiel mają.

60% węgla, który będzie dostępny na Opolszczyźnie pochodzi z Tanzanii, 40% to węgiel polski.
- Pierwotne zamówienia gmin, jakie zbieraliśmy w październiku to była ilość prawie 100 tys. ton. W tej chwili, do końca grudnia, mamy zapotrzebowanie na 40 tys. ton, a od stycznia do kwietnia 11 tys. ton, więc w sumie 51 tys ton, to zapotrzebowanie na węgiel, a więc spadło o połowę - wyliczał wojewoda.

W ubiegłym roku, między styczniem a końcem października do Polski sprowadzono 8,2 mln ton węgla. W analogicznym okresie bieżącego roku sprzedano już w Polsce 9.5 mln ton.
- To świadczy o tym, że węgiel jest zgromadzony i pewnie z tego wnika obniżenie zapotrzebowania wśród zapobiegliwych mieszkańców Opolszczyzny - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Zobacz także

2024-02-27, godz. 09:00 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe i przyszłości regionalnej kolei Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Związani z nią działacze będą wspierać Arkadiusza Wiśniewskiego, który… » więcej 2024-02-26, godz. 09:31 Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ… » więcej 2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej 2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »