Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą…
2022-11-30, 08:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne
Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o:
- pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali,
- przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców,
- dostępności węgla w gminach województwa opolskiego.
- Sytuacja w zachodniej Ukrainie, tak jak w całej Ukrainie jest dramatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Do szpitali w województwie opolskim przyjadą pacjenci ze szpitali Ukraińskich. W tamtejszych placówkach, nie ma prądu, ogrzewania, brakuje wody, nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

- Nie ma jak operować, nie ma jak oświetlać sal chorych, w związku z tym, każdy solidarny naród, a Polacy solidarność okazywali wiele razy, czujemy się w obowiązku, żeby pomóc - powiedział wojewoda.

Podziękował starostom za pozytywny odzew w tej sprawie, jednoznaczną deklarację, że każdy ze starostów w podległych sobie szpitalach wygospodaruje miejsce dla rannych i chorych pacjentów z Ukrainy. Podziękował także dyrektorom szpitali za raportowanie, ile miejsc jest w ich szpitalach dostępnych.

- Warunkiem było to, żeby nie pogorszyć warunków leczenia dla obywateli polskich. Nie ma mowy o zawieszeniu, czy zatrzymaniu zabiegów planowych. Mamy wygospodarowanych sporo miejsc, prawie 400 - powiedział wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Na dobę przed przyjazdem pacjentów wiemy ile będzie osób, znamy profile chorobowe, tak, żeby szpitale mogły odpowiednią pomoc zapewnić. Schorzenia będą przede wszystkim wojenne, rany szarpane, rany tkanek miękkich. Przyjadą osoby, które mają rany wojenne. W systemie ratunku nie ma znaczenia, czy to żołnierz, czy mieszkaniec miasta, w którym spadła bomba - zaznaczył.

Z rannymi przyjedzie także dwóch opiekunów.

Wojewoda odniósł się także do pojawiających się informacji, że możemy się spodziewać w Polsce kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.
- Już od półtora miesiąca mówi się o tym. My oczywiście się przygotowujemy, bo taka nasza rola, by dać schronienie, dach nad głową i ciepłą strawę. Mamy przygotowane 300 miejsc. To są miejsca w halach sportowych, czyli łóżka tam rozstawione. Oczywiście także wyżywienie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat węgla.
- Sytuacja jest niezła, dzięki współpracy z samorządami. 68 gmin podpisało już umowy. W 11 gminach węgiel już mamy w 19 gminach będzie od do końca tygodnia. Dzisiaj Opole zaczyna dystrybucję, w Kędzierzynie-Koźlu węgiel będzie niebawem. Do tej pory sprzedano tysiąc ton w 11 gminach, które już węgiel mają.

60% węgla, który będzie dostępny na Opolszczyźnie pochodzi z Tanzanii, 40% to węgiel polski.
- Pierwotne zamówienia gmin, jakie zbieraliśmy w październiku to była ilość prawie 100 tys. ton. W tej chwili, do końca grudnia, mamy zapotrzebowanie na 40 tys. ton, a od stycznia do kwietnia 11 tys. ton, więc w sumie 51 tys ton, to zapotrzebowanie na węgiel, a więc spadło o połowę - wyliczał wojewoda.

W ubiegłym roku, między styczniem a końcem października do Polski sprowadzono 8,2 mln ton węgla. W analogicznym okresie bieżącego roku sprzedano już w Polsce 9.5 mln ton.
- To świadczy o tym, że węgiel jest zgromadzony i pewnie z tego wnika obniżenie zapotrzebowania wśród zapobiegliwych mieszkańców Opolszczyzny - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Zobacz także

2023-02-21, godz. 08:36 Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla Gwałtowny wzrost ubóstwa energetycznego w ostatnich miesiącach to jeden ze skutków wzrostu cen węgla. W skali całego kraju w obecnym sezonie grzewczym (2022/2023)… » więcej 2023-02-20, godz. 08:47 Dr Marek Kawa o wizycie prezydenta Joe Bidena w Polsce Wsparcie i pokazanie, że Polska może dziś odegrać bardzo ważną rolę - to zdaniem amerykanisty dr.Marka Kawy najważniejsze przesłanie wizyty w Polsce prezydenta… » więcej 2023-02-19, godz. 09:00 Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - Najczęściej zgłaszają się osoby, które doświadczają przemocy domowej, osoby oszukane "na wnuczka", "na policjanta", zdarzają się też kobiety, które… » więcej 2023-02-18, godz. 09:00 Alicja Żak-Łykus o rosnącej lawinowo liczbie prób samobójczych dzieci i młodzieży - Dane są bardzo niepokojące - powiedziała Alicja Żak-Łykus psycholog, ekspert WSB w Opolu komentując statystyki policyjne dotyczące prób samobójczych… » więcej 2023-02-17, godz. 09:15 Czas rozliczyć się ze skarbówką - W tegorocznym rozliczeniu możemy spodziewać się, że będzie po prostu inaczej - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Jóźwin-Dalecka… » więcej 2023-02-16, godz. 09:30 Aleksander Iszczuk: W kilku szkołach powstaną oddziały dla dzieci ze spektrum autyzmu Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola o: - Wysokim miejscu w rankingu dostępności nauczania dwujęzycznego - Tworzeniu w szkołach podstawowych… » więcej 2023-02-15, godz. 08:51 Kurator Siek: Każdy wypoczynek należy zgłosić - Mamy zatwierdzonych 280 form wypoczynku dla prawie 10 tys. uczestników. To sporo - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Siek opolski kurator… » więcej 2023-02-14, godz. 09:19 Agnieszka Kobierska o rozprzestrzeniających się ASF i grypie ptaków - 41 przypadków ognisk wirusa ASF wśród dzików potwierdzono na Opolszczyźnie od początku stycznia - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca… » więcej 2023-02-13, godz. 10:25 Sławomir Kłosowski o konsulacie honorowym Republiki Litewskiej i ważnych rocznicach - To bardzo ważne dla relacji międzypaństwowych z takiego kurtuazyjnego i prestiżowego punktu widzenia. Każde duże miasto zabiega o to, aby placówki dyplomatyczne… » więcej 2023-02-12, godz. 09:00 Szymon Warzecha o "energetykach" Do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczący zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. To inicjatywa pochodzącego z naszego regionu ministra… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »