Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą…
2022-11-30, 08:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne
Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o:
- pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali,
- przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców,
- dostępności węgla w gminach województwa opolskiego.
- Sytuacja w zachodniej Ukrainie, tak jak w całej Ukrainie jest dramatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Do szpitali w województwie opolskim przyjadą pacjenci ze szpitali Ukraińskich. W tamtejszych placówkach, nie ma prądu, ogrzewania, brakuje wody, nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

- Nie ma jak operować, nie ma jak oświetlać sal chorych, w związku z tym, każdy solidarny naród, a Polacy solidarność okazywali wiele razy, czujemy się w obowiązku, żeby pomóc - powiedział wojewoda.

Podziękował starostom za pozytywny odzew w tej sprawie, jednoznaczną deklarację, że każdy ze starostów w podległych sobie szpitalach wygospodaruje miejsce dla rannych i chorych pacjentów z Ukrainy. Podziękował także dyrektorom szpitali za raportowanie, ile miejsc jest w ich szpitalach dostępnych.

- Warunkiem było to, żeby nie pogorszyć warunków leczenia dla obywateli polskich. Nie ma mowy o zawieszeniu, czy zatrzymaniu zabiegów planowych. Mamy wygospodarowanych sporo miejsc, prawie 400 - powiedział wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Na dobę przed przyjazdem pacjentów wiemy ile będzie osób, znamy profile chorobowe, tak, żeby szpitale mogły odpowiednią pomoc zapewnić. Schorzenia będą przede wszystkim wojenne, rany szarpane, rany tkanek miękkich. Przyjadą osoby, które mają rany wojenne. W systemie ratunku nie ma znaczenia, czy to żołnierz, czy mieszkaniec miasta, w którym spadła bomba - zaznaczył.

Z rannymi przyjedzie także dwóch opiekunów.

Wojewoda odniósł się także do pojawiających się informacji, że możemy się spodziewać w Polsce kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.
- Już od półtora miesiąca mówi się o tym. My oczywiście się przygotowujemy, bo taka nasza rola, by dać schronienie, dach nad głową i ciepłą strawę. Mamy przygotowane 300 miejsc. To są miejsca w halach sportowych, czyli łóżka tam rozstawione. Oczywiście także wyżywienie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat węgla.
- Sytuacja jest niezła, dzięki współpracy z samorządami. 68 gmin podpisało już umowy. W 11 gminach węgiel już mamy w 19 gminach będzie od do końca tygodnia. Dzisiaj Opole zaczyna dystrybucję, w Kędzierzynie-Koźlu węgiel będzie niebawem. Do tej pory sprzedano tysiąc ton w 11 gminach, które już węgiel mają.

60% węgla, który będzie dostępny na Opolszczyźnie pochodzi z Tanzanii, 40% to węgiel polski.
- Pierwotne zamówienia gmin, jakie zbieraliśmy w październiku to była ilość prawie 100 tys. ton. W tej chwili, do końca grudnia, mamy zapotrzebowanie na 40 tys. ton, a od stycznia do kwietnia 11 tys. ton, więc w sumie 51 tys ton, to zapotrzebowanie na węgiel, a więc spadło o połowę - wyliczał wojewoda.

W ubiegłym roku, między styczniem a końcem października do Polski sprowadzono 8,2 mln ton węgla. W analogicznym okresie bieżącego roku sprzedano już w Polsce 9.5 mln ton.
- To świadczy o tym, że węgiel jest zgromadzony i pewnie z tego wnika obniżenie zapotrzebowania wśród zapobiegliwych mieszkańców Opolszczyzny - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Zobacz także

2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej 2023-03-19, godz. 09:00 Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC - Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski… » więcej 2023-03-18, godz. 09:00 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę" Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania… » więcej 2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej 2023-03-16, godz. 10:05 Wojciech Komarzyński o dopłatach bezpośrednich dla rolników - Przyjmowanie elektroniczne wniosków to nie jest już nowość, w poprzednich latach to było już praktykowane. Nie brak nowości, ale staraliśmy się, aby… » więcej 2023-03-15, godz. 09:22 Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum… » więcej 2023-03-14, godz. 08:38 Tomasz Hanzel o pierwszych naborach dla firm z regionu - Województwo opolskie zawsze było w czołówce różnego rodzaju rankingów wykorzystania środków europejskich. Widać mamy bardzo dobrze przygotowane kadry… » więcej 2023-03-13, godz. 09:25 Prof. Marek Gierlotka o konferencji kardiologów w Opolu i krajowej sieci kardiologicznej - To duże i bardzo ważne wydarzenie. Do Opola przyjadą lekarze z całej Polsce i będziemy rozmawiać o najnowszych wytycznych w leczeniu kardiologicznym -… » więcej 2023-03-12, godz. 09:01 Leonard Pietruszka o tym, po co samorządom klastry - Łączenie się w klastry i spółdzielnie energetyczne to nie tylko moda, ale absolutna konieczność - mówi wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka. Jego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »