Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Barbara Chyłka z Hospicjum Betania w rozmowie o…
2022-11-01, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Barbara Chyłka z Hospicjum Betania w rozmowie o odchodzeniu i stracie

Barbara Chyłka o, tym jak oswoić temat śmierci
- 1 listopada nastraja nas bardzo refleksyjnie i zastanawiamy się, jak to jest z odchodzeniem - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Barbara Chyłka z Hospicjum Betania. - My staramy się, żeby odchodzić od tego, żeby ukazywać hospicjum, jako umieralnię.

- Czy jest coś takiego jak dobra śmierć? Nie wiem, to zależy, co rozumiemy pod pojęciem dobrej śmierci, ale można się do niej przygotować, o ile można mówić o jakimkolwiek przygotowaniu do śmierci.
- Śmierć ostatnio stała się tematem tabu - uważa Barbara Chyłka. Stąd nasze ostatnie kampanie hospicjum, to jest właśnie mówienie o odchodzeniu. Wyciskamy z życia ile się da. Żeby nie demonizować śmierci, żeby przyzwyczajać, oswoić się z odchodzeniem.

- Żałobę trzeba przeżyć. Są etapy żałoby. Wskazane jest, żeby rozmawiać z psychologiem, terapeutą, nie wstydzić się tego, bo ty też masz prawo do smutku.

Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej 2023-03-19, godz. 09:00 Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC - Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski… » więcej 2023-03-18, godz. 09:00 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę" Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania… » więcej 2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej 2023-03-16, godz. 10:05 Wojciech Komarzyński o dopłatach bezpośrednich dla rolników - Przyjmowanie elektroniczne wniosków to nie jest już nowość, w poprzednich latach to było już praktykowane. Nie brak nowości, ale staraliśmy się, aby… » więcej 2023-03-15, godz. 09:22 Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum… » więcej 2023-03-14, godz. 08:38 Tomasz Hanzel o pierwszych naborach dla firm z regionu - Województwo opolskie zawsze było w czołówce różnego rodzaju rankingów wykorzystania środków europejskich. Widać mamy bardzo dobrze przygotowane kadry… » więcej 2023-03-13, godz. 09:25 Prof. Marek Gierlotka o konferencji kardiologów w Opolu i krajowej sieci kardiologicznej - To duże i bardzo ważne wydarzenie. Do Opola przyjadą lekarze z całej Polsce i będziemy rozmawiać o najnowszych wytycznych w leczeniu kardiologicznym -… » więcej 2023-03-12, godz. 09:01 Leonard Pietruszka o tym, po co samorządom klastry - Łączenie się w klastry i spółdzielnie energetyczne to nie tylko moda, ale absolutna konieczność - mówi wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka. Jego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »