Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania…
2022-09-03, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”
- Rozpoczynamy naszą uroczystość mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczyć będzie jego ekscelencja ks. biskup Rudolf Pierskała - powiedział w Porannej Rozmowie Kazimierz Głowacki. W południe, na Górze św. Anny rozpoczynają się obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku Rodła.
Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ organizacje i stowarzyszenia spod znaku Rodła w większości zakładali powstańcy śląscy, którzy potem cierpieli min. w obozach koncentracyjnych.

- Chcielibyśmy, żeby na te uroczystości przyjechali potomkowie powstańców, a także młodzież szkolna i harcerze - powiedział Kazimierz Głowacki.

Pytany o to, w jakiej kondycji są obecnie organizacje polskie w Niemczech powiedział, że w nie najlepszej i zestawił ją z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce.

- Jest coraz gorzej. Przed wojną było bardzo dobrze, było dużo członków, sponsorów. Po wojnie również było dobrze. Do organizacji dołączyli byli żołnierze i ci, którzy byli wywiezieni na roboty do Niemiec. Wszystko się skończyło w 2000 roku, do tego roku trzymał się zarząd, potem pieniądze się skończyły. Nie mamy statusu mniejszości narodowej, tak jak mniejszość niemiecka - mówił.

Pytany o kwestię reparacji wojennych podkreślił, że Polska powinna się o nie starać.

- Nie tylko od Niemiec, ale i od Rosji. Od Rosji wiadomo, nic nie otrzymaliśmy i nie otrzymamy, a nie byli lepsi od Niemców. Jeżeli gospodarka niemiecka nie byłaby w stanie tego zapłacić, a wypłaciła Francuzom za I wojnę i za drugą, ale w ratach to mogą zapłacić, są różne możliwości, kapitału niemieckiego, patentów - mówił Kazimierz Głowacki.

Zobacz także

2023-01-16, godz. 08:17 Tomasz Kostuś: Zakładałem, że jedność zostanie utrzymana - Ja w ich głowach nie siedzę i nie wiem dlaczego wycofali się z tych porozumień - powiedział Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. W Porannej Rozmowie… » więcej 2023-01-15, godz. 08:30 Starosta prudnicki Radosław Roszkowski o budowie placówek opiekuńczo-wychowawczych Samorządy powiatowe mają wedle nowych przepisów obowiązek zapewnienia miejsc dla młodych osób pozbawionych opieki rodzicielskiej. Jednym ze sposobów jest… » więcej 2023-01-14, godz. 08:35 Mł. asp. Przemysław Kędzior o teście sprawności w policji i kolejnej fali oszustw seniorów Jaka trzeba mieć sprawność fizyczną, by można było myśleć o karierze policjanta? Nie ma lepszego sposobu, by samodzielnie się o tym przekonać podczas… » więcej 2023-01-13, godz. 08:52 Violetta Porowska: Dzisiaj wydarzy się długo oczekiwany cud i ustawa zostanie przegłosowana - Możemy uznać, po tym co się wydarzyło na komisji sprawiedliwości, gdzie Solidarna Polska opowiedziała się przeciwko, że nowelizacji Ustawy o Sądzie… » więcej 2023-01-12, godz. 09:54 Oszańca: Setki tysięcy rodziców mogą spać spokojnie łącznie z prominentnymi politykami PiS - To oznacza, że setki tysięcy rodziców mogą spać spokojnie łącznie z prominentnymi politykami Prawa i Sprawiedliwości, gdzie jak wiemy, też zapisywali… » więcej 2023-01-11, godz. 09:18 Tomasz Kaliszan: Prezydent Opola mówi o tym, że ma źródło finansowania trasy średnicowej, a nie potrafi znaleźć… - Chcielibyśmy poznać szczegóły planu budowy trasy średnicowej w Opolu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole opolski radny Platformy Obywatelskie… » więcej 2023-01-10, godz. 09:37 Jerzy Naszkiewicz o "Czystym Powietrzu": Wielu zastanawia się, czy nie wycofać wniosku i nie złożyć go wg nowych … - Widzimy zwiększone zainteresowanie programem Czyste Powietrze, który od nowego roku funkcjonuje na nowych zasadach - powiedział w "Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-01-09, godz. 08:39 Michał Nowak: Nie za bardzo jest skąd brać pieniądze na średnicówkę, no chyba, że może Pan prezydent chce ECO… - Moim zdaniem koszt budowy trasy średnicowej może być większy niż 200 mln złotych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Nowak, szef klubu… » więcej 2023-01-08, godz. 09:00 Artur Żurakowski: Na Motocyklowe Kolędowanie przyjedzie Andrzej "E-mol" Kowalczyk - Jakoś nam to wychodzi, robimy to już szesnasty raz, śpiewanie nie jest tu najważniejsze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Artur Żurakowski… » więcej 2023-01-07, godz. 09:00 Andrzej Wesołowski: 5 lat temu śpiewaliśmy w Sylwestra "jestem z miasta" - Prestiż się pojawia. To jest bardzo ważne, istotne - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Tułowic Andrzej Wesołowski. Tułowice obchodziły… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »