Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania…
2022-09-03, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”
- Rozpoczynamy naszą uroczystość mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczyć będzie jego ekscelencja ks. biskup Rudolf Pierskała - powiedział w Porannej Rozmowie Kazimierz Głowacki. W południe, na Górze św. Anny rozpoczynają się obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku Rodła.
Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ organizacje i stowarzyszenia spod znaku Rodła w większości zakładali powstańcy śląscy, którzy potem cierpieli min. w obozach koncentracyjnych.

- Chcielibyśmy, żeby na te uroczystości przyjechali potomkowie powstańców, a także młodzież szkolna i harcerze - powiedział Kazimierz Głowacki.

Pytany o to, w jakiej kondycji są obecnie organizacje polskie w Niemczech powiedział, że w nie najlepszej i zestawił ją z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce.

- Jest coraz gorzej. Przed wojną było bardzo dobrze, było dużo członków, sponsorów. Po wojnie również było dobrze. Do organizacji dołączyli byli żołnierze i ci, którzy byli wywiezieni na roboty do Niemiec. Wszystko się skończyło w 2000 roku, do tego roku trzymał się zarząd, potem pieniądze się skończyły. Nie mamy statusu mniejszości narodowej, tak jak mniejszość niemiecka - mówił.

Pytany o kwestię reparacji wojennych podkreślił, że Polska powinna się o nie starać.

- Nie tylko od Niemiec, ale i od Rosji. Od Rosji wiadomo, nic nie otrzymaliśmy i nie otrzymamy, a nie byli lepsi od Niemców. Jeżeli gospodarka niemiecka nie byłaby w stanie tego zapłacić, a wypłaciła Francuzom za I wojnę i za drugą, ale w ratach to mogą zapłacić, są różne możliwości, kapitału niemieckiego, patentów - mówił Kazimierz Głowacki.

Zobacz także

2023-01-28, godz. 09:00 Poseł W.Zembaczyński (.N) : Zobaczyliśmy jak wygląda ruski mir Opolski parlamentarzysta odwiedził ukraińskie tereny, gdzie toczy się wojna z rosyjskim agresorem. Jak mówi, trudno nam sobie nawet wyobrazić skalę brutalności… » więcej 2023-01-27, godz. 09:20 Wiceprezes ZUS: 130 tys. emerytów ma już elektroniczną legitymację. Najstarszy z m-legitymacją ma 98 lat! - Dbamy o wizerunek zakładu, dbamy o komfort klientów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzisiaj… » więcej 2023-01-26, godz. 09:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowia Dzieci, wydarzeniu opolskiego NFZ pod patronatem Radia Opole - Chcemy odwrócić negatywny trend w zdrowiu dzieci i młodzieży po pandemii - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole rzecznik opolskiego oddziału NFZ… » więcej 2023-01-25, godz. 09:12 Starosta Gęsiarz: Szpital huczy, że kierownik chirurgii chce zamknąć oddział, bo jedzie na narty - Nie ma podstaw, żeby oddział chirurgii był zamknięty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Kierownik oddziału… » więcej 2023-01-24, godz. 10:00 Sławomir Kłosowski o 3 godzinach języka mniejszości, węglu i pytaniach do Tuska - Padła taka deklaracja, że jest dobra wola ze strony ministerstwa, żeby wrócić do 3 godzin nauki języka ojczystego niemieckiego w szkole - powiedział w… » więcej 2023-01-23, godz. 08:46 Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki… - Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej… » więcej 2023-01-22, godz. 08:45 Piotr Mielec: 25 mln zł z bonu turystycznego trafiło do regionu, a zrealizowano w województwie płatności na ponad… - Otrzymaliśmy dane z ministerstwa i z POT dotyczące bonu turystycznego, z których wynika, że 231 obiektów jest w województwie opolskim, w których można… » więcej 2023-01-21, godz. 09:00 Violetta Porowska o balu charytatywnym na rzecz Fundacji Dom - Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która tyle dekad już funkcjonuje na terenie Opola zasługuje na to, żeby jej pomóc -… » więcej 2023-01-20, godz. 08:35 Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii - W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże… » więcej 2023-01-19, godz. 10:08 Ogłaza: Budujemy obwodnicę Nysy dla mieszkańców. Mam jednak wrażenie, że urząd miasta jej nie chce - Chyba jedynym oponentem był pan wiceburmistrz Nysy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego. Tak… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »