Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Ociepa: Rosja ugrzęzła na Ukrainie niektórzy…
2022-09-02, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa: Rosja ugrzęzła na Ukrainie niektórzy mówią, że to nam daje 7 może nawet 9 lat spokoju, ale niektórzy mówią 2-3 lata

Marcin Ociepa o wydatkach na obronność
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi Opolskiej, lider OdNowy o:
- wydatkach Polski na obronność w 2023 roku.
- bezpieczeństwie kraju
- posiedzeniu sejmu
- reparacjach wojennych
- W samym budżecie będzie 94 mld złotych, do tego dochodzą wydatki pozabudżetowe z instrumentów finansowych, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, które sprawią, że wydatki zbliżą się do 150 mld złotych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

Rząd przyjął budżet na 2023 rok. Wydatki na obronność są największe w historii III RP. Wśród 150 mld zł 30-40 mld będzie pochodzić z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Sytuacja geopolityczna znacznie się pogorszyła. Nie tylko Polski, ale też tych krajów, które stanowią wspólnotę państw demokratycznych. Dwa państwa prowadzą agresywną politykę, natomiast Rosja przeszła w stan konfrontacji bezpośredniej. Graniczymy z Rosją, mamy też długą granicę z wasalną wobec Rosji Białorusią - to wszystko sprawia, że Polska jest jednym z najbardziej zagrożonych państw na świcie - powiedział wiceminister obrony.

Pytany o to, na jakim etapie są zakupy broni dla polskiej armii powiedział, że Polska rozpoczęła zakupy już w 2016 roku i część sprzętu będzie do nas trafiać wkrótce.

- Mówiąc wkrótce znaczy to także, że w tym roku w znacznej części także w 2023 roku. Rosja ugrzęzła na Ukrainie i my nie identyfikujemy poważnego, bezpośredniego zagrożenia inwazją rosyjską na Polskę w przeciągu dwóch, trzech lat. Niektórzy mówią, że to nam daje 7 może nawet 9 lat spokoju, ale niektórzy mówią 2-3 lata. Wszystko zależy od tego, jak się zakończy konflikt na Ukrainie. Jak szybko i jakim porozumieniem pokojowym. Od tego zależy czy będziemy mieli do czynienia z sytuacją konieczności odstraszania bezpośredniej agresji rosyjskiej za 3 lata, czy za lat 10 - powiedział Marcin Ociepa w Radiu Opole.

Dzisiaj (2.09) zbierze się sejm, żeby zająć się ustawą o pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze, dopłatom do ogrzewania, pieniądzom z PiT dla samorządów.

- Mamy wreszcie rząd, który jak widzi problem, to stara się go rozwiązywać a nie uciekać - stwierdził. - Należę do tych polityków, którzy uważają, że równolegle do tej pomocy powinien iść komunikat, że musimy być przygotowani na trudne czasy. Poprzednia moja wypowiedź o perspektywie wojny w ciągu najbliższej dekady, to są rzeczy śmiertelnie poważne. Nasze pokolenie nie spodziewało się, że będzie musiało stanąć przed tego typu wyzwaniem. Chciałbym, żebyśmy w Polsce, w parlamencie zaczęli ze sobą poważnie rozmawiać, żeby opozycja przestała kierować się populizmem i filozofią, że im gorzej tym lepiej i zaczęła pomagać - podkreślał wiceminister obrony. - W obliczu bezpośredniego zagrożenia my musimy ze sobą współpracować. Jeżeli będziemy wzmacniać armię i gospodarkę, to jest duża szansa, że tej wojny unikniemy.

Marcin Ociepa skomentował także raport dotyczący reparacji wojennych od Niemiec, które obliczono na 6 bilionów złotych. - Jeżeli politykom niemieckim przechodzi coś takiego przez gardło, że "wyście się zrzekli reparacji" to jest to tak ciężka dawka cynizmu politycznego, że jest nie do zniesienia. Jeżeli się znajdują polscy politycy, którzy tak mówią to stali się zakładnikami poprawności politycznej, która idzie w kontrze do interesu Rzeczpospolitej. Jeśli mówią, że nam, czyli Polsce się te pieniądze nie należą, to podcinają naszą pozycję negocjacyjną, co jest działaniem na szkodę naszego państwa. Wierzę, że wyborcy to ocenią - stwierdził.

Zobacz także

2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »