Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu…
2022-08-26, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu nie mógłby się rozprzestrzenić

asp. Łukasz Nowak o gaszeniu pożarów we Francji i pomocy straży pożarnej podczas intensywnych ulew
asp. Łukasz Nowak, oficer prasowy PSP Opole o:
- 30. rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej
- działaniach polskich modułów DFFFV we Fracji
- podsumowaniu pracy strażaków po ulewnych deszczach
- 30 lat temu 26. sierpnia wybuchł pożar potocznie nazywany pożarem w Kuźni Raciborskiej obejmujący obszary dużo większe niż sąsiadujące z tą miejscowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Łukasz Nowak oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Uważa się, że godzina 13.50 to początek tego pożaru. Objął ponad 9 tys. hektarów - przypomniał.

Gaszenie pożaru trwało 4 dni, dogaszanie dwa tygodnie. Zaangażowanych było 13000 osób w tym 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1120 funkcjonariuszy obrony cywilnej, 1150 leśników, 1100 samochodów pożarniczych, 8 śmigłowców, 12 czołgów, 26 samolotów typu „Dromader” oraz 50 cystern kolejowych do transportu wody i sześć lokomotyw. Spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp.  Do akcji zadysponowano strażaków i sprzęt z 30 województw.

- Niestety były dwie ofiary śmiertelne: strażak z jednostki w Raciborzu i strażak z jednostki OSP z terenu województwa opolskiego - zaznaczył gość Radia Opole.

- Dzisiaj, myślę że tak duży pożar nie mógłby się rozprzestrzenić. Bardzo dużo zmieniło się zarówno w straży pożarnej jak i w gospodarce leśnej, zabezpieczenie pożarowe, dostrzeganie pożarów, samoloty gaśnicze, oddzielenia pożarowe, drogi pożarowe. W 1995 roku wprowadzony został krajowy system ratowniczo-gaśniczy. Dzisiaj jednostki OSP jeżdżą nowoczesnym sprzętem, alarmowane są drogą radiową, gdzie po sekundzie od kliknięcia dyżurnego jednostka już jest alarmowana. Strażacy OSP otrzymują alarmy na telefony komórkowe - wymieniał asp. Nowak.

Gość Porannej Rozmowy wrócił kilka dni temu z Francji, gdzie brał udział w gaszeniu pożaru lasów. Zostały tam wysłane dwa moduły GFFFV Wrocław i Szczecin (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles). Jest to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów.

- Pożary we Francji były większe niż w Kuźni Raciborskiej. Ten sierpniowy na którym moduł Polski działał miał średnicę około 20 km. Polskie moduły działały w sumie na 11 odcinkach.

W Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Nowak podsumował także działania strażaków w województwie opolskim przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy jakie przeszły nad regionem w mijającym tygodniu.

- Odnotowaliśmy ponad tysiąc interwencji. Znaczna część tych zdarzeń dotyczył zalanych posesji, piwnic, pól. Najwięcej w powiecie opolskim i mieście Opolu - 400 zdarzeń, w powiedzie kędzierzyńsko-kozielskim - ponad 100, podobnie w powiecie strzeleckim.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o różnicach w zorganizowaniu pracy polskich i francuskich strażaków.

- Wrażenie za granicą wywołało to, jak dużym składem jedziemy, bo to 146 osób, 49 pojazdów przemieszczających się w ponad dwukilometrowej kolumnie robi wrażenie. To nie tylko pojazdy gaśnicze, ale też samochody operacyjne, nośniki kontenerów, cysterna, autobus po to, żeby na miejscu być samowystarczalnym i nie obciążać gospodarza. Przywozimy swoje namioty, sanitariaty, jedzenie, paliwo - wyjaśniał asp. Nowak i dodał, że pozwala to na stworzenie swojego "miasteczka" w dowolnym miejscu.

- To zbudziło spore zainteresowanie. Społeczeństwo francuskie witało nas na poboczach dróg, na tablicach informacyjnych wyświetlano podziękowania dla polskich strażaków, kierowcy na drogach trąbili, bili brawo, na szybach przyklejali kartki z napisem dziękuję po polsku, na płotach wywieszano banery zrobione z prześcieradeł z podziękowaniami w języku polskim - opowiadał gość Porannej Rozmowy.

Strażaków z Francji zainteresował sprzęt, jakim dysponowały polskie moduły. To między innymi quady, przydatne do rozpoznania terenu, czy przejazdu dowódcy na dłuższych odcinkach.

- Francuzi w ogóle quadów nie używają. W ostatnich dniach Francuzi poprosili nas, żebyśmy z nimi pojechali na rozpoznanie, przekonali się że warto quada kupić. Pokazaliśmy drona, że można zrobić rozpoznanie z jego pomocą i z kamerą termowizyjną zawieszoną do drona. Nie mamy się czego wstydzić. Co więcej, myślę, że jesteśmy mocno na top liście, jeśli chodzi o wyposażenie i taktyki działań - podkreślał asp. Nowak.

Zobacz także

2023-01-26, godz. 09:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowia Dzieci, wydarzeniu opolskiego NFZ pod patronatem Radia Opole - Chcemy odwrócić negatywny trend w zdrowiu dzieci i młodzieży po pandemii - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole rzecznik opolskiego oddziału NFZ… » więcej 2023-01-25, godz. 09:12 Starosta Gęsiarz: Szpital huczy, że kierownik chirurgii chce zamknąć oddział, bo jedzie na narty - Nie ma podstaw, żeby oddział chirurgii był zamknięty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Kierownik oddziału… » więcej 2023-01-24, godz. 10:00 Sławomir Kłosowski o 3 godzinach języka mniejszości, węglu i pytaniach do Tuska - Padła taka deklaracja, że jest dobra wola ze strony ministerstwa, żeby wrócić do 3 godzin nauki języka ojczystego niemieckiego w szkole - powiedział w… » więcej 2023-01-23, godz. 08:46 Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki… - Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej… » więcej 2023-01-22, godz. 08:45 Piotr Mielec: 25 mln zł z bonu turystycznego trafiło do regionu, a zrealizowano w województwie płatności na ponad… - Otrzymaliśmy dane z ministerstwa i z POT dotyczące bonu turystycznego, z których wynika, że 231 obiektów jest w województwie opolskim, w których można… » więcej 2023-01-21, godz. 09:00 Violetta Porowska o balu charytatywnym na rzecz Fundacji Dom - Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która tyle dekad już funkcjonuje na terenie Opola zasługuje na to, żeby jej pomóc -… » więcej 2023-01-20, godz. 08:35 Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii - W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże… » więcej 2023-01-19, godz. 10:08 Ogłaza: Budujemy obwodnicę Nysy dla mieszkańców. Mam jednak wrażenie, że urząd miasta jej nie chce - Chyba jedynym oponentem był pan wiceburmistrz Nysy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego. Tak… » więcej 2023-01-18, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o dotacjach na zabytki, Agrounii i polityce społecznej - Zachęcam samorządy do sięgania po rządowe pieniądze na renowację zabytków. Do dyspozycji w całym kraju są 3 miliardy złotych - powiedział w Porannej… » więcej 2023-01-17, godz. 09:15 Adrian Zandberg o roli Lewicy w polityce po wyborach - Nie mam wątpliwości, że żeby posprzątać w polskich sądach, to musi się zmienić władza. Ta ustawa, mam nadzieję, przybliży nas do tego, by w najbliższych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »