Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura: Gminy zadeklarowały, realizację…
2022-08-22, 08:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zuzanna Donath-Kasiura: Gminy zadeklarowały, realizację dodatkowych godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości

Zuzanna Donath-Kasiura o opłacaniu dodatkowych godzin języka niemieckiego przez samorządy
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa i członek Mniejszości Niemieckiej:

- Wniosek Nowej Lewicy (red.o finansowanie nauki języka obcego) jest bardzo ogólny
-Jeżeli ma się pomysł, to dobrze by było, żebyśmy się najpierw spotkali i porozmawiali o tym, jakie są możliwości
- Gminy zadeklarowały, realizację dodatkowych godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości z własnych pieniędzy.
- Wniosek Nowej Lewicy jest bardzo ogólny - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura z Mniejszości Niemieckiej.
Odniosła się w ten sposób do ubiegłotygodniowej konferencji, na której Nowa Lewica Przedstawiła pomysł, aby to samorząd województwa finansował naukę języka obcego w szkołach. Ma to związek ze zmniejszeniem subwencji na naukę j. niemieckiego jako języka mniejszości.

Wicemarszałek pytana, czy zarząd regionu dopłaci do nauki języka powiedziała, że kształcenie językowe to jedna z kluczowych kompetencji i na różnych szczeblach edukacji jest wpisane w realizowane projekty europejskie. - Nie mamy jeszcze zgody Komisji Europejskiej na realizację tych zadań, ale to jest. Natomiast, czy będziemy mogli dopłacać samorządom do nauczania j. niemieckiego jako języka mniejszości, to teraz jesteśmy w trakcie konstruowania przyszłorocznego budżetu - dodaje gość Radia Opole.

- To wszystko zależy od tego w jakie projekty ubierzemy nasze działania i czy uda nam się takie nauczanie zorganizować. To nie jest zadanie samorządu województwa, to są zadana, które realizują samorządy gminne i powiatowe - zaznaczyła wicemarszałek województwa.

Nowa Lewica nie konsultowała swojego pomysłu ogłoszonego na konferencji prasowej z zarządem województwa.
- Jeżeli ma się pomysł, to dobrze by było, żebyśmy się najpierw spotkali i porozmawiali o tym, jakie są możliwości - zaznacza wicemarszałek. Po ogłoszeniu pomysłu na konferencji prasowej także nie było ze strony Nowej Lewicy próby umówienia spotkania w tej sprawie.

- Zostało złożone pismo. Jest ono teraz w departamencie edukacji. Przygotujemy odpowiedź. Będę chciała się spotkać i porozmawiać o tym, ale z pisma wynika, że to są hasła, bardzo potrzebne, ale nie ma żadnych konkretnych propozycji rozwiązań - powiedziała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. - Dobrze, że lewica chce zwracać uwagę na działania dyskryminacyjne i ma świadomość, jak ogromną rolę odgrywa znajomość języków we współczesnym świecie.

Wicemarszałek województwa powiedziała, że Mniejszość Niemiecka rozmawia z samorządami i co najmniej 33 gminy, spośród ponad 50-ciu w których nauczany był język mniejszości, zadeklarowały, że sfinansują dwie godziny lub jedną godzinę tygodniowo języka niemieckiego jako języka mniejszości.

Zobacz także

2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej 2024-01-18, godz. 08:59 "Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować bandę czworga" - Jerzy Czerwiński w Radiu Opole - Uważam, że my się zachowujemy zbyt defensywnie, bo my tylko reagujemy na bezprawne działania drugiej strony [...] Co by należało według mnie Podjąć?… » więcej 2024-01-17, godz. 08:53 "Nie ma z kim" - senator Tadeusz Jarmuziewicz o pomysłach na zmianę konstytucji Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole, że wyższa izba parlamentu nie będzie miała czasu na wprowadzenie… » więcej 2024-01-16, godz. 08:53 Stanisław Rakoczy o ripoście ludowców na słowa o "terrorze praworządności" Mamy obecnie do czynienia z "terrorem praworządności"; Wincenty Witos nigdy by się na to nie zgodził - tak mówił prezydent Andrzej Duda na obchodach 150… » więcej 2024-01-15, godz. 10:18 "Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole - Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola… » więcej 2024-01-12, godz. 09:56 Tobiasz Gużda o przyszłości skazanych polityków i czwartkowych „Protestach Wolnych Polaków” Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był sekretarz okręgowy PiS Tobiasz Gużda, którego pytaliśmy o czwartkowy „Protest Wolnych Polaków”. Z naszym rozmówcą… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »