Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy…
2022-07-01, 09:35 Autor:

Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o:
- Zadaniach opiekuna, struktur
- pełnomocnikach ds. równego traktowania i ideologi LGBT
- Nowym programie "Gry w edukacji"
- Pilotażu wyławiania talentów sportowych na lekcjach W-F
- Opiekun to funkcja nadzorująca wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych, jeżeli chodzi o strukturę Prawa i Sprawiedliwości i taka instancja odwoławcza, czyli ktoś, kto rozwiązuje wszelkie spory i ewentualnie dopinguje do pracy, bo takie jest dzisiaj nasze zadanie, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi - powiedział w Radiu Opole minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W Polsce jest 16 województw i 16 "opiekunów" struktur. W większości przypadków nie pochodzą oni z województwa, które mają w opiece.
- Wszystko po to, żeby być obiektywnym rozjemcą, opiekunem pracy, która ma się wykonać w najbliższych miesiącach - wyjaśnił gość Radia Opole.

Dodajmy, że sekretarz PiS powiedział, że to właśnie Przemysław Czarnek został "opiekunem" struktur Opolszczyzny w związku ze sprawą mniejszości niemieckiej i nauki języka ojczystego.

- Związek mój z województwem opolskim jest taki, że ja wykonuję decyzję sejmu o ograniczeniu środków na naukę języka niemieckiego jako ojczystego o 39 mln w tym roku, do 200 mln złotych, co i tak jest olbrzymim finansowaniem. To jest dwukrotny budżet Politechniki Opolskiej, to jest budżet Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - podkreślał minister Przemysław Czarnek.

Dodał, że jako "opiekun" nie będzie się jednak tym zajmował, bo "opiekun" nie jest od tego, żeby robić politykę, tylko nadzorować politykę. - Ja politykę robię w województwie lubelskim, bo stąd jestem posłem. W województwie opolskim nadzoruję tylko wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych w PiS no i oczywiście pracę poszczególnych struktur - podkreślił. - Dziś jest potrzeba pójść do ludzi i pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest, a nie taką skrzywioną jaka jest w mediach lewicowo-liberalnych.

Minister nauki i szkolnictwa odniósł się także do interpelacji posła Janusza Kowalskiego, dotyczącej pełnomocników ds. równego traktowania na uczelniach wyższych w kontekście LGBT.
"Problem nierównego traktowania niewątpliwie istnieje niemniej jednak, pod pretekstem walki z nierównościami, nie może dokonywać się promocja ideologii LGBT. " - pisze Janusz Kowalski

- Pełna zgoda, zgadzam się z posłem Januszem Kowalskim i po to właśnie wprowadziliśmy pakiet wolności akademickiej i nowe przepisy w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie wolno podciągać naukowców do odpowiedzialności dyscyplinarnej za głoszenie swoich poglądów, choćby takich jak poglądy pana Janusza Kowalskiego i moje. Ideologia LGBT, nie mówię o ludziach, ideologia, jest destrukcyjna i szkodliwa dla każdego człowieka, również ludzi ze środowiska LGBT. Samo równe traktowanie jest pożądane i jesteśmy za tym, żaby w każdej uczelni wszyscy byli równo traktowani, natomiast jeśli miałoby to być dyskryminujące dla chrześcijan ludzi, którzy mają inne poglądy niż środowiska LGBT, tego zabrania prawo - powiedział Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.

Pytany o wprowadzenie do szkół od przyszłego roku dwóch gier edukacyjnych zaznaczył, że to od nauczycieli będzie zależało w jaki sposób wykorzystają to nowe narzędzie. Ministerstwo wpisuje do podstawy programowej "This War of Mine" i "Grę szyfrów".

- To gry edukacyjne, które mogą pomóc zrozumieć rzeczywistość historyczną. "This War of Mine" to świetna gra, która powoduje, że jej uczestnik musi podejmować konkretne decyzje w sytuacji oblężenia i to są decyzje etyczne. "Gra szyfrów" przenosi nas do czasów wojny bolszewickiej i pokazuje zaangażowanie i rolę polskich naukowców, którzy rozszyfrowali meldunki i rozkazy sowieckie - wyjaśniał.

W internetowej części rozmowy minister Przemysław Czarnek mówił o pilotażu programu wyławiania talentów sportowych na lekcjach w-f.

Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2022-08-21, godz. 08:45 Joanna Cicha-Kuczyńska o niematerialnym dziedzictwie kulturowym Opolszczyzny Bardzo chcę pogratulować Opolszczyźnie, że jest bardzo aktywna - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Joanna Cicha-Kuczyńska radca ds. UNESCO w… » więcej 2022-08-20, godz. 08:45 Alicja Gawinek o wolontariacie, tym akcyjnym i tym długofalowym Rozmowa z Alicją Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o wolontariacie. » więcej 2022-08-19, godz. 09:29 Jakub Roszuk: Rano miałem informację, że to było 30 sztuk śniętych ryb w Kanale Gliwickim. W obecnej sytuacji każde… Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o: - Śniętych rybach znalezionych w Kanale Gliwickim - Stanie rzeki Odry na… » więcej 2022-08-18, godz. 09:06 Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić. Proces planowania trasy jest przejrzysty Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA o: - spotkaniu z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Zawady - pracach planistycznych budowy 4 kolejnych obwodnic -… » więcej 2022-08-17, godz. 09:07 Wojewoda Kłosowski: Od początku sierpnia była stała procedura badania stanu jakościowego Odry Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski o tym: - Od kiedy badany jest stan wody w Odrze - Działaniach WIOŚ i GIOŚ - Pytaniach Posła Witolda Zembaczyńskiego… » więcej 2022-08-16, godz. 10:04 Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć Prof. Katarzyna Smyk, z Instytutu Nauk o Kulturze UMSC w Lublinie, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego o: - Szansach dwóch wniosków… » więcej 2022-08-15, godz. 09:03 Marcin Ociepa o piknikach wojskowych, rozwoju WOT i dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej Gościem porannej rozmowy był wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, który w dniu Święta Wojska Polskiego opowiedział o piknikach wojskowych, rozwoju… » więcej 2022-08-14, godz. 09:30 Marcin Wycisło o inwestycjach w Jemielnicy Gościem niedzielnego poranka był Marcin Wycisło, wójt Jemielnicy, który opowiedział o ostatnich pozyskanych pieniądzach dla gminy i najważniejszych inwestycjach… » więcej 2022-08-13, godz. 09:05 Szczepan Iwanicki o działalności OSP oddziału ratownictwa wodnego w Opolu oraz zbiórce pieniędzy na niezbędny sp… Gościem sobotniego poranka był Szczepan Iwanicki, jeden z druhów OSP oddziału ratownictwa wodnego w Opolu, który opowiedział o zbiórce pieniędzy jaką… » więcej 2022-08-12, godz. 09:19 Tomasz Witkowski o działaniach w regionie w związku ze śnięciem ryb w sąsiednich województwach i długim weekendzie… Gościem Radia Opole był Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski, którego pytaliśmy o: - działania jakie podjęto na Opolszczyźnie w związku z masowym śnięciem… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »