Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy…
2022-07-01, 09:35 Autor:

Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o:
- Zadaniach opiekuna, struktur
- pełnomocnikach ds. równego traktowania i ideologi LGBT
- Nowym programie "Gry w edukacji"
- Pilotażu wyławiania talentów sportowych na lekcjach W-F
- Opiekun to funkcja nadzorująca wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych, jeżeli chodzi o strukturę Prawa i Sprawiedliwości i taka instancja odwoławcza, czyli ktoś, kto rozwiązuje wszelkie spory i ewentualnie dopinguje do pracy, bo takie jest dzisiaj nasze zadanie, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi - powiedział w Radiu Opole minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W Polsce jest 16 województw i 16 "opiekunów" struktur. W większości przypadków nie pochodzą oni z województwa, które mają w opiece.
- Wszystko po to, żeby być obiektywnym rozjemcą, opiekunem pracy, która ma się wykonać w najbliższych miesiącach - wyjaśnił gość Radia Opole.

Dodajmy, że sekretarz PiS powiedział, że to właśnie Przemysław Czarnek został "opiekunem" struktur Opolszczyzny w związku ze sprawą mniejszości niemieckiej i nauki języka ojczystego.

- Związek mój z województwem opolskim jest taki, że ja wykonuję decyzję sejmu o ograniczeniu środków na naukę języka niemieckiego jako ojczystego o 39 mln w tym roku, do 200 mln złotych, co i tak jest olbrzymim finansowaniem. To jest dwukrotny budżet Politechniki Opolskiej, to jest budżet Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - podkreślał minister Przemysław Czarnek.

Dodał, że jako "opiekun" nie będzie się jednak tym zajmował, bo "opiekun" nie jest od tego, żeby robić politykę, tylko nadzorować politykę. - Ja politykę robię w województwie lubelskim, bo stąd jestem posłem. W województwie opolskim nadzoruję tylko wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych w PiS no i oczywiście pracę poszczególnych struktur - podkreślił. - Dziś jest potrzeba pójść do ludzi i pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest, a nie taką skrzywioną jaka jest w mediach lewicowo-liberalnych.

Minister nauki i szkolnictwa odniósł się także do interpelacji posła Janusza Kowalskiego, dotyczącej pełnomocników ds. równego traktowania na uczelniach wyższych w kontekście LGBT.
"Problem nierównego traktowania niewątpliwie istnieje niemniej jednak, pod pretekstem walki z nierównościami, nie może dokonywać się promocja ideologii LGBT. " - pisze Janusz Kowalski

- Pełna zgoda, zgadzam się z posłem Januszem Kowalskim i po to właśnie wprowadziliśmy pakiet wolności akademickiej i nowe przepisy w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie wolno podciągać naukowców do odpowiedzialności dyscyplinarnej za głoszenie swoich poglądów, choćby takich jak poglądy pana Janusza Kowalskiego i moje. Ideologia LGBT, nie mówię o ludziach, ideologia, jest destrukcyjna i szkodliwa dla każdego człowieka, również ludzi ze środowiska LGBT. Samo równe traktowanie jest pożądane i jesteśmy za tym, żaby w każdej uczelni wszyscy byli równo traktowani, natomiast jeśli miałoby to być dyskryminujące dla chrześcijan ludzi, którzy mają inne poglądy niż środowiska LGBT, tego zabrania prawo - powiedział Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.

Pytany o wprowadzenie do szkół od przyszłego roku dwóch gier edukacyjnych zaznaczył, że to od nauczycieli będzie zależało w jaki sposób wykorzystają to nowe narzędzie. Ministerstwo wpisuje do podstawy programowej "This War of Mine" i "Grę szyfrów".

- To gry edukacyjne, które mogą pomóc zrozumieć rzeczywistość historyczną. "This War of Mine" to świetna gra, która powoduje, że jej uczestnik musi podejmować konkretne decyzje w sytuacji oblężenia i to są decyzje etyczne. "Gra szyfrów" przenosi nas do czasów wojny bolszewickiej i pokazuje zaangażowanie i rolę polskich naukowców, którzy rozszyfrowali meldunki i rozkazy sowieckie - wyjaśniał.

W internetowej części rozmowy minister Przemysław Czarnek mówił o pilotażu programu wyławiania talentów sportowych na lekcjach w-f.

Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2022-09-03, godz. 09:00 Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” - Rozpoczynamy naszą uroczystość mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczyć będzie jego ekscelencja ks. biskup Rudolf Pierskała - powiedział… » więcej 2022-09-02, godz. 09:01 Marcin Ociepa: Rosja ugrzęzła na Ukrainie niektórzy mówią, że to nam daje 7 może nawet 9 lat spokoju, ale niektórzy… Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi Opolskiej, lider OdNowy o: - wydatkach Polski na obronność w 2023 roku. - bezpieczeństwie kraju -… » więcej 2022-09-01, godz. 09:05 Tomasz Witkowski: Musimy pamiętać o naszej historii, ona jest trudna, ale nie wolno o niej zapominać Tomasz Witkowski wicewojewoda opolski o obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. » więcej 2022-08-31, godz. 09:08 Michał Siek: Wszystkich ofert pracy dla nauczycieli, wraz z ofertami w niepełnym wymiarze godzin jest 499 Michał Siek, opolski kurator oświaty o: - wakatach nauczycielskich w szkołach - zapowiadanym proteście nauczycieli, podwyżkach i zmianach w awansie zawodowym -… » więcej 2022-08-30, godz. 08:44 Ditmar Kurzał: Nie ma już telefonów o pizze na szczęście, ale mamy nowe dziwne zgłoszenia Ditmar Kurzał, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego o: - Niezasadnych zgłoszeniach - 10 latach działalności CPR - specyfice pracy » więcej 2022-08-29, godz. 09:15 Przemysław Czarnek: Apele samorządowców o to, żeby używać lub nie używać jakiegoś podręcznika uważam za nie… Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki o: - finansowaniu j. niemeickiego jako j. mniejszości - podręczniku do HiT i apelach samorządowców, żeby… » więcej 2022-08-28, godz. 09:45 Magdalena Julia Gleń o drugiej edycji Popielove Folkowe Magdalena Julia Gleń, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Turystyki i Rekreacji: - Będzie więcej wystawców niż w ubiegłym roku - Będzie konkurs o… » więcej 2022-08-27, godz. 08:40 Dariusz Kołacz: Na dzisiaj spółka nie ma żadnych planów zamykania tytułów, czy ograniczania dni wydań papierow… - Formalnie objąłem stanowisko 22 lipca, ale to okres wakacyjny, urlopowy, urlop też mi się zdarzył, ale miałem okazję przyglądać się i akcji - powiedział… » więcej 2022-08-26, godz. 08:57 Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu nie mógłby się rozprzestrzenić asp. Łukasz Nowak, oficer prasowy PSP Opole o: - 30. rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej - działaniach polskich modułów DFFFV we Fracji - podsumowaniu… » więcej 2022-08-25, godz. 08:44 Wojciech Komarzyński: O zbiory nie należy się obawiać. Nie ma obaw, żeby żywności zabrakło Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o: - dopłatach dla rolników - pieniądzach na inwestycje zabezpieczające przed ASF - dostępności nawozów… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »