Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO…
2022-06-30, 08:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było

Dr Bartosz Maziarz o trwającym szczycie NATO
Dr Bartosz Maziarz o:
- Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły
- Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce
- Sytuacji Ukrainy w trwającej wojnie z Rosją
- To, ile strategicznych decyzji podjęto na trwającym jeszcze szczycie, to w historii NATO dawno takiego szczytu nie było - powiedział dr Bartosz Maziarz, politolog z UO, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa.

Państwa Paktu Północnoatlantyckiego uznały Rosję za "najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa", podjęły decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do sojuszu, a także uznały Chiny za "wyzwanie".

- Wszyscy o tym wiedzieli, że Rosja to największe zagrożenie, ale jeszcze 10 lat temu Rosja w dokumentach NATO była postrzegana jako partner strategiczny. Wtedy była polityka ugłaskiwania Rosji. Po wydarzeniach na Ukrainie widać, że nie przyniosła ona efektów - wyjaśnił gość Poranne Rozmowy RO.

Ekspert dodał, że to nie jest tylko nazwanie Rosji zagrożeniem, ale idą za tym także konkretne działania. - Podjęto szereg ustaleń mających wzmocnić możliwości operacyjne sojuszu, co będzie miało wymierne wskazania jeśli chodzi o liczbę żołnierzy na wschodniej flance NATO - powiedział.

Ekspert ds. bezpieczeństwa skomentował także decyzję o ulokowaniu kwatery V Korpusu Armii USA w Polsce.

- To wydarzenie bez precedensu. To pierwsza stała baza wojskowa armii Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi. Jestem daleki od takich głosów jakie były na portalu Gazety Wyborczej, że Amerykanie przesyłają nam mózg, a nie mięśnie. Dla polityki bezpieczeństwa Polski i polityki krajów wschodniej flanki NATO jest to wydarzenie bez precedensu. Korpus będzie się zajmował przede wszystkim koordynacją funkcjonowania i działania amerykańskich żołnierzy znajdujących się w tej części świata, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa będzie nimi dowodzić - powiedział dr Maziarz.

Jeśli chodzi o Szwecję i Finlandię, które zostały zaproszone do NATO, to wniosą one do sojuszu bardzo dobrze uzbrojone armie.

- Bałtyk stanie się de facto morzem wewnętrznym NATO, co bardzo utrudni sytuację Kaliningradu i floty tam stacjonującej, a także w okolicach Petersburga i Zatoki Fińskiej - powiedział dr Maziarz i dodał, że przyjęcie tych dwóch państw do NATO jest możliwe dzięki temu, że zgodę wyraziła Turcja, która wcześniej była przeciwna.

Nie zrobiła jednak tego za darmo. Ceną za zgodę Turcji jest uznanie przez Szwecję i Finlandię, które słyną ze swojej tolerancji i poszanowania praw człowieka, Partii Pracujących Kurdystanu za organizację terrorystyczną.

- Dodatkowo uznali roszczenia Turcji do Kurdystanu. Szwecja i Finlandia musiały więc patrzeć przez palce na prawa człowieka, które dla ich społeczeństwa są niesłychanie ważne. To pokazuje, jak bardzo im zależy na wstąpieniu do NATO i jak bardzo sytuacja jest poważna - ocenia gość Radia Opole.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o dostawach broni dla Ukrainy.
Jak powiedział dr Maziarz, prośby prezydenta Zełenskiego dotyczące dostaw broni są niemożliwe do spełnienia przez zachód.

- Ostatnio padła liczba tysiąca systemów rakietowych Himars. Sami Amerykanie nie dysponują taką liczbą wyrzutni. Nie ma możliwości, aby zachód dostarczył Ukrainie taką ilość uzbrojenia, aby wyrównać szanse - powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa.
Wskazał, że Rosja ma gigantyczne zasoby broni, przygotowywali się do wojny zarówno produkując ją, jak i niszcząc przed wojną składy amunicji w Ukrainie.

Zobacz także

2024-02-28, godz. 11:19 Chcę pracować na rzecz Prudnika - Katarzyna Czochara o starcie w wyborach samorządowych Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę była poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych powalczy… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe i przyszłości regionalnej kolei Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Związani z nią działacze będą wspierać Arkadiusza Wiśniewskiego, który… » więcej 2024-02-26, godz. 09:31 Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ… » więcej 2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »