Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO…
2022-06-30, 08:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było

Dr Bartosz Maziarz o trwającym szczycie NATO
Dr Bartosz Maziarz o:
- Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły
- Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce
- Sytuacji Ukrainy w trwającej wojnie z Rosją
- To, ile strategicznych decyzji podjęto na trwającym jeszcze szczycie, to w historii NATO dawno takiego szczytu nie było - powiedział dr Bartosz Maziarz, politolog z UO, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa.

Państwa Paktu Północnoatlantyckiego uznały Rosję za "najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa", podjęły decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do sojuszu, a także uznały Chiny za "wyzwanie".

- Wszyscy o tym wiedzieli, że Rosja to największe zagrożenie, ale jeszcze 10 lat temu Rosja w dokumentach NATO była postrzegana jako partner strategiczny. Wtedy była polityka ugłaskiwania Rosji. Po wydarzeniach na Ukrainie widać, że nie przyniosła ona efektów - wyjaśnił gość Poranne Rozmowy RO.

Ekspert dodał, że to nie jest tylko nazwanie Rosji zagrożeniem, ale idą za tym także konkretne działania. - Podjęto szereg ustaleń mających wzmocnić możliwości operacyjne sojuszu, co będzie miało wymierne wskazania jeśli chodzi o liczbę żołnierzy na wschodniej flance NATO - powiedział.

Ekspert ds. bezpieczeństwa skomentował także decyzję o ulokowaniu kwatery V Korpusu Armii USA w Polsce.

- To wydarzenie bez precedensu. To pierwsza stała baza wojskowa armii Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi. Jestem daleki od takich głosów jakie były na portalu Gazety Wyborczej, że Amerykanie przesyłają nam mózg, a nie mięśnie. Dla polityki bezpieczeństwa Polski i polityki krajów wschodniej flanki NATO jest to wydarzenie bez precedensu. Korpus będzie się zajmował przede wszystkim koordynacją funkcjonowania i działania amerykańskich żołnierzy znajdujących się w tej części świata, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa będzie nimi dowodzić - powiedział dr Maziarz.

Jeśli chodzi o Szwecję i Finlandię, które zostały zaproszone do NATO, to wniosą one do sojuszu bardzo dobrze uzbrojone armie.

- Bałtyk stanie się de facto morzem wewnętrznym NATO, co bardzo utrudni sytuację Kaliningradu i floty tam stacjonującej, a także w okolicach Petersburga i Zatoki Fińskiej - powiedział dr Maziarz i dodał, że przyjęcie tych dwóch państw do NATO jest możliwe dzięki temu, że zgodę wyraziła Turcja, która wcześniej była przeciwna.

Nie zrobiła jednak tego za darmo. Ceną za zgodę Turcji jest uznanie przez Szwecję i Finlandię, które słyną ze swojej tolerancji i poszanowania praw człowieka, Partii Pracujących Kurdystanu za organizację terrorystyczną.

- Dodatkowo uznali roszczenia Turcji do Kurdystanu. Szwecja i Finlandia musiały więc patrzeć przez palce na prawa człowieka, które dla ich społeczeństwa są niesłychanie ważne. To pokazuje, jak bardzo im zależy na wstąpieniu do NATO i jak bardzo sytuacja jest poważna - ocenia gość Radia Opole.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o dostawach broni dla Ukrainy.
Jak powiedział dr Maziarz, prośby prezydenta Zełenskiego dotyczące dostaw broni są niemożliwe do spełnienia przez zachód.

- Ostatnio padła liczba tysiąca systemów rakietowych Himars. Sami Amerykanie nie dysponują taką liczbą wyrzutni. Nie ma możliwości, aby zachód dostarczył Ukrainie taką ilość uzbrojenia, aby wyrównać szanse - powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa.
Wskazał, że Rosja ma gigantyczne zasoby broni, przygotowywali się do wojny zarówno produkując ją, jak i niszcząc przed wojną składy amunicji w Ukrainie.

Zobacz także

2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej 2024-02-13, godz. 08:37 "Pogłoski o końcu radia okazały się przesadzone" - dr hab. Adam Drosik o przyszłości dziennikarstwa - Zmienia się poczywiście to gdzie i jak słuchamy radia. Radio dostosowuje się też do zmieniających okoliczności. Okazało się, że dźwięk, że moc słowa… » więcej 2024-02-12, godz. 08:40 Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole - Ktoś psuł to państwo przez 8 lat i nie da się tego naprawić w ciągu 2 miesięcy - tak mówił w Porannej Rozmowie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz… » więcej 2024-02-09, godz. 08:27 Sabina Nowosielska: to będzie moja ostatnia kadencja, nawet jak się zmienią przepisy Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska potwierdza start w wyborach smoarządowych. Wystartuje z własnego komitetu przy wsparciu Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-02-08, godz. 09:04 "I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek… » więcej 2024-02-07, godz. 08:59 "Ten protest będzie miał mocniejszą formę, zaostrzoną. Będzie więcej blokad dróg" - Tomasz Ognisty 9 lutego rolnicy ponownie wyjadą na drogi, aby zaprotestować przeciwko unijnej polityce "Zielonego Ładu", a także niekontrolowanego przepływu towarów z Ukrainy. -… » więcej 2024-02-06, godz. 08:56 " Pójście osobno jest za wysoką ceną za niezależność". Senator Piotr Woźniak o przygotowaniach do wyborów sam… -Mam takie sygnały, że to start kandydatki Lewicy w Warszawie spowodował, że PO nie chciała rozmów z Lewicą o wspólnym starcie. Ceną za to poczucie niezależności… » więcej 2024-02-05, godz. 08:52 "Służby wymknęły się spod kontroli państwa". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Na pewno jest tak, że wnioski jakie służby składały do sądu o kontrolę operacyjną wykraczały poza literę prawa. Minister sprawiedliwości powołał… » więcej 2024-02-02, godz. 09:05 "W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie… » więcej 2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »