Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i…
2022-06-29, 09:26 Autor: Joanna Matlak

Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo

Gościem porannej rozmowy Radia Opole była Beata Kempa, europoseł PiS
Beata Kempa:
- o tym czy Europa przeprasza się z węglem
- o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo
- Europa nie ma wyjścia w obecnej sytuacji, którą mamy, a jest ona związana przede wszystkim z wojną na Ukrainie; my już w latach 2011 - 2014 przypominaliśmy jako Solidarna Polska, że ten tzw. Green Deal może spowodować kompletną katastrofę gospodarczą - powiedziała w porannej rozmowie Radia Opole Beata Kempa, europoseł PiS, pytana o to, czy Europa przeprosi się z węglem. Jak czytamy w mediach, do węgla powracają już Niemcy, Holandia czy Austria.

- Wojna na Ukrainie w lutym, ale tak też co się tliło w 2014 roku, spowodowało kryzys surowcowy. Zbankrutowała polityka handlowa Niemców i Francuzów z Rosjanami i również to bankructwo spowodowało napędzenie inflacji. Do tego dochodzi kryzys żywnościowy, a to powoduje, że musimy wracać do pewnych i sprawdzonych surowców energetycznych, a tym jest węgiel - podkreśliła.

- Skutkiem mogą być przerwy w dostawie ciepła i prądu, nie tylko w naszym kraju, ale też w Europie, dlatego trzeba szybko zawrócić z tej błędnej drogi również w Polsce. My szybko przedstawiamy projekt ustawy, która zawraca nas z tej drogi - mówiła poseł Kempa. 

- Oczywiście działajmy równym i mądrym tempem w kierunku czystego powietrza, zdrowego środowiska, ale nie takim kosztem, żebyśmy zrujnowali gospodarkę i doprowadzili do ubóstwa energetycznego i żebyśmy zimą marzli - mówiła europoseł Kempa.

Solidarna Polska przedstawiła projekt ustawy cofającej likwidację polskiego górnictwa. Przypomnijmy jednak, że istnieje umowa społeczna między rządem a górnikami, która zakłada wygaszenie kopalń do 2049 roku.

- Umowa społeczna miała na celu wygaszenie jakichkolwiek protestów, bo co proponuje Timmermas i Europa doprowadziłoby do gigantycznych protestów w polskim górnictwie. To był pożar, który trzeba było szybko ugasić - mówiła europoseł PiS.

- Z drugiej strony górnicy i cały Śląsk to bardzo odpowiedzialna część naszego narodu i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że można to tak ułożyć, że węgla starczy na 70lat, że umowy społecznej można w taki sposób dochować, ale przetransformować jeszcze lepiej, ale też ten węgiel wydobywać. Można nim ubogacić Śląsk i nas wszystkich i doprowadzić do tego żeby zapobiec ubóstwu energetycznemu - mówiła.

- Dlaczego mamy sprowadzać dużo droższy węgiel z Kolumbii, Wenezueli? Nie wiadomo czy od do nas dopłynie... Czy my to w ogóle dostaniemy? Bo za chwilę ten węgiel będzie zamawiać cały świat, a my to czarne "złoto" mamy przecież u siebie. Trzeba wrócić do rozmowy o tym, abyśmy zainwestowali w nowoczesne technologie. Grzechem zaniechania było odstąpienie od wieloletnich inwestycji w nowoczesne technologie wydobywania - podkreśliła Beata Kempa.

- Jutro na prośbę i wniosek ministra Zbigniewa Ziobro i ministra Michała Wójcika odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów w sprawie energetyki i powrotu do węgla - zapowiedziała europoseł PiS.

Co z rentownością kopalni?
- W takiej sytuacji wszystkie ręce na pokład, trzeba wszystkie możliwości wykorzystać, oszczędzać tam gdzie da się oszczędzać, tak inwestować w energetykę, żeby to polskie złoto wykorzystać, bo nie wiadomo ile ta wojna potrwa - mówiła Beata Kempa.
Gościem porannej rozmowy Radia Opole była Beata Kempa, europoseł PiS

Zobacz także

2024-02-26, godz. 09:31 Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ… » więcej 2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej 2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej 2024-02-13, godz. 08:37 "Pogłoski o końcu radia okazały się przesadzone" - dr hab. Adam Drosik o przyszłości dziennikarstwa - Zmienia się poczywiście to gdzie i jak słuchamy radia. Radio dostosowuje się też do zmieniających okoliczności. Okazało się, że dźwięk, że moc słowa… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »