Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Mirosław Pietrucha: To co dzieje się w WiK to kompletny…
2022-05-26, 11:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Mirosław Pietrucha: To co dzieje się w WiK to kompletny dramat. Ten żenujący spektakl rozpoczął się kiedy w spółce pojawili się nowi ludzie.

Mirosław Pietrucha o sytuacji w WiK i mieszkaniach z OTBS
Mirosław Pietrucha, były wiceprezydent Opola (w latach 2014-2018) związany z samorządem od 2002 roku:
- W spółce pojawili się nowi ludzie, zakładam z nową koncepcją prezydenta, ale obserwując to z zewnątrz, sądzę że głównym celem było podjęcie walki, sporu z prezesem spółki, czyli z Ireneuszem Jakim.
- Prezydent Opola zwiększył liczbę swoich przedstawicieli w radzie z trzech do pięciu. Gminy plus PFR miały głosów cztery. Należy wywnioskować z tego brak zaufania między udziałowcami, właścicielami spółki.
- Fakt, że prezydent nie wyłączył się z tej czynności wiedząc, że stara się docelowo o wykup tego mieszkania i podpisywał dokumenty walnego zgromadzenia w tej sprawie jest poważnym uchybieniem.
- To, co dzieje się dziś w opolskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja, to jakiś kompletny dramat, zniszczenie wszystkich relacji korporacyjnych, które w normalnych spółkach funkcjonują - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opola były wiceprezydent Opola w latach 2014-2018 Mirosław Pietrucha, który w samorządzie pracował od 2002 roku. Jako wiceprezydent nadzorował WiK.

- Ten żenujący niestety spektakl rozpoczął się w momencie, kiedy długoletni prezesi ds. technicznych i ekonomicznych skończyli swoją kadencję. W spółce pojawili się nowi ludzie, zakładam z nową koncepcją prezydenta, ale obserwując to z zewnątrz, sądzę że głównym celem było podjęcie walki, sporu z prezesem spółki, czyli z Ireneuszem Jakim - powiedział gość Radia Opole.

Mirosław Pietrucha ocenił także sposób umorzenia części kary jaką miała ponieść firma, która wygrała przetarg na dostawę prądu dla opolskich wodociągów, a następnie po 9 dniach zerwała umowę. Jak mówił gość Porannej Rozmowy Radia Opole decyzja o umorzeniu należności powinna zostać podjęta drogą uchwały zarządu celowanej w to działanie z załącznikiem w postaci porozumienia.

- Jest dokument z którego wynika, że ten temat był omawiany w ramach zarządu, ale temat wymagał dopięcia w postaci uchwały celowej - powiedział i dodał, że to kluczowa sprawa i powinna być oceniana pod kątem odpowiedzialności ludzi podejmujących tą decyzję. - Odpowiedzialność wynikająca z kodeksu spółek handlowych jest definiowana w różny sposób, w moim odczuciu przy braku takiej uchwały zarządu o umorzeniu, decyzja została podjęta bez umocowania korporacyjnego. Pytanie czy Rada Nadzorcza była o tym informowana.

Gość Radia Opole zwrócił także uwagę na wczorajsze (26.05) głosowanie Rady Nadzorczej spółki Wodociągi i Kanalizacja w sprawie zawieszenia Ireneusza Jakiego, prezesa spółki.
Przedstawiciele gmin, które mają udziały w spółce, wstrzymali się od głosu.

- Dwa tygodnie wcześniej prezydent Opola zwiększył liczbę swoich przedstawicieli w radzie z trzech do pięciu. Gminy plus PFR (Polski Fundusz Rozwoju, rządowa instytucja, która w zamian za udziały w WiK pożyczyła miastu 100 mln zł na inwestycje) miały głosów cztery. Należy wywnioskować z tego brak zaufania między udziałowcami, właścicielami spółki.

W internetowej części rozmowy, były wiceprezydent Opola, który z Arkadiuszem Wiśniewskim współpracował od 2002 roku oceniał sprawę zakupu przez prezydenta mieszkań budowanych przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Obserwuje tę sprawę z pewnego dystansu, obserwowałem pracę prezydenta Zembaczyńskiego przez wiele lat, obserwowałem także pracę wielu wiceprezydentów i nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby prezydent, czy wiceprezydent wszedł w zakup takiej nieruchomości wiedząc, że w tych sprawach podejmuje kluczowe z punktu widzenia spółki decyzje - powiedział Mirosław Pietrucha.

- Już po rezerwacji prawa do zajęcia mieszkania w OTBS prezydent podjął decyzję w sprawie regulaminu. Istnieje w prawie, w samorządzie możliwość, reguła wyłączenia się w sytuacji, kiedy decyzja dotyczy bezpośrednio mnie. Na przykład, kiedy byłem wiceprezydentem decyzję podatkową, podatków od nieruchomości naliczał mi prezydent Kędzierzyna-Koźla. Tu powinno być podobnie. Moim zdaniem fakt, że prezydent nie wyłączył się z tej czynności wiedząc, że stara się docelowo o wykup tego mieszkania i podpisywał dokumenty walnego zgromadzenia w tej sprawie jest poważnym uchybieniem. Powinien upoważnić do tego na przykład wiceprezydenta - ocenia Mirosław Pietrucha.

Zobacz także

2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »