Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców…
2022-05-24, 10:38 Autor: Joanna Matlak

Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców z Ukrainy w regionie i działaniach prodemograficznych województwa

Zuzanna Donath-Kasiura o demografii w województwie opolskim
Zuzanna Donath Kasiura o:
- projekcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej ws.uchodźców
- czy potrzebujemy Specjalnej Strefy Demograficznej 2.0
- spotkaniu z prezydentową Jolantą Kwaśniewską
- Ważne żebyśmy w uchodźcach z Ukrainy dostrzegli możliwość odwrócenia trendu demograficznego z którym się borykamy - powiedziała wicemarszałek województwa pytana o to jak wykorzystać potencjał uchodźców z Ukrainy w kontekście demograficznym. 

W tej chwili trwają prace w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej co do właściwego zdiagnozowania potrzeb samorządów w zakresie "zagospodarowania" i zaopiekowania się uchodźcami. Wysłano pisma z zapytaniem, potem nastąpi analiza i wnioski zostaną przesłane do Komisji Europejskiej.

Jak wskazała Donath-Kasiura na Opolszczyźnie mówimy o 22 tysiącach osób z Ukrainy. - - Połowa to osoby, które chcą pracować i trzeba im stworzyć warunki do mieszkania, zapewnić przede wszystkim kursy języka polskiego, przygotować może kursy pozwalające przekwalifikować się i co najważniejsze, aby kobiety mogły pójść do pracy to dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę - wymieniała wicemarszałek.

- Jeszcze przed wojną w Ukrainie jako samorząd województwa dostrzegaliśmy w cudzoziemcach potencjał, który może sprawić, iż nasz region będzie się w dalszym ciągu rozwijał, a postanowiliśmy wykorzystać ich potencjał w taki sposób, aby tutaj poczuli się nie tylko jako goście, którzy mogą pracować, ale przede wszystkim jako osoby, które mogą w Opolskiem zamieszkać - wyjaśniała wicemarszałek regionu.

Zobacz także

2022-07-19, godz. 08:45 Wojciech Komarzyński o ASF, KGW i dopłatach do nawozów Wojciech Komarzyński, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu: - o programach pomocowych dla rolników poszkodowanych przez ASF -… » więcej 2022-07-18, godz. 09:04 Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta pokazała, że transport śródlądowy ma znaczenie, jest ważny, że… Marcin Jarzyński, p.o dyrektora RZGW Gliwice Wody Polskie o - wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na jazie w Januszkowicach - żeglowności Odry - zabezpieczeniach… » więcej 2022-07-17, godz. 09:00 Sebastian Szczurek: Od poniedziałku wypłaty 300+, pod koniec sierpnia 14-tki Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: - o wypłatach wyprawki szkolnej Dobry Start - wypłatach i wysokości… » więcej 2022-07-15, godz. 09:04 Jerzy Wrębiak: Jest potencjał, aby sukcesywnie inwestować. Myślimy o tym, aby wybudować tężnię, kemping Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu miasta, które odwiedzamy dzisiaj (15.07) w ramach akcji 70 gmin na 70 lat Radia Opole i NTO. » więcej 2022-07-14, godz. 09:09 Grzegorz Adamczyk: podwyżką minimalnego wynagrodzenia chcemy zrekompensować wzrost cen, który jest i który będzie… Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność na Opolszczyźnie o: - Płacy minimalnej w przyszłym roku - Inflacji - Radzie Dialogu Społeczne… » więcej 2022-07-13, godz. 09:09 Justyna Zielińska o inflacji, dostępie do broni i konwencji programowej Partii Republikańskiej Justyna Zielińska, przewodnicząca Partii Republikańskiej w województwie opolskim o: - walce z inflacją - projekcie ustawy o dostępie do broni - rocznej… » więcej 2022-07-12, godz. 09:40 Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były… Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o: - Czasie oczekiwania na paszport i rozładowaniu kolejki - "Równi na rynku pracy" programie dla uchodźców » więcej 2022-07-11, godz. 08:48 Katarzyna Czochara: Rozmawiamy z mieszkańcami, odpowiadamy na trudne pytania. Po to są te spotkania Katarzyna Czochara, poseł PiS, pełnomocnik partii w okręgu nr 53: - Drożyzna i inflacja, to nie jest wynik złej polityki rządu - Jutro (12.07) spotkanie… » więcej 2022-07-10, godz. 09:00 Abdullah Al-Selwi, Wody Polskie: Jesteśmy na prawdę bardzo bezpieczni Abdullah Al Selwi, dyrektor Zarządu Zlewni w Opolu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o: - Powodzi tysiąclecia z 1997 roku - Obecnym bezpieczeństwie… » więcej 2022-07-09, godz. 09:00 Jerzy Naszkiewicz: Ruszamy z Czystym Powietrzem Plus od 15 lipca Jerzy Naszkiewicz zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu o: - Programie Czyste Powietrze Plus - Powodzeniu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »