Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców…
2022-05-24, 10:38 Autor: Joanna Matlak

Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców z Ukrainy w regionie i działaniach prodemograficznych województwa

Zuzanna Donath-Kasiura o demografii w województwie opolskim
Zuzanna Donath Kasiura o:
- projekcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej ws.uchodźców
- czy potrzebujemy Specjalnej Strefy Demograficznej 2.0
- spotkaniu z prezydentową Jolantą Kwaśniewską
- Ważne żebyśmy w uchodźcach z Ukrainy dostrzegli możliwość odwrócenia trendu demograficznego z którym się borykamy - powiedziała wicemarszałek województwa pytana o to jak wykorzystać potencjał uchodźców z Ukrainy w kontekście demograficznym. 

W tej chwili trwają prace w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej co do właściwego zdiagnozowania potrzeb samorządów w zakresie "zagospodarowania" i zaopiekowania się uchodźcami. Wysłano pisma z zapytaniem, potem nastąpi analiza i wnioski zostaną przesłane do Komisji Europejskiej.

Jak wskazała Donath-Kasiura na Opolszczyźnie mówimy o 22 tysiącach osób z Ukrainy. - - Połowa to osoby, które chcą pracować i trzeba im stworzyć warunki do mieszkania, zapewnić przede wszystkim kursy języka polskiego, przygotować może kursy pozwalające przekwalifikować się i co najważniejsze, aby kobiety mogły pójść do pracy to dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę - wymieniała wicemarszałek.

- Jeszcze przed wojną w Ukrainie jako samorząd województwa dostrzegaliśmy w cudzoziemcach potencjał, który może sprawić, iż nasz region będzie się w dalszym ciągu rozwijał, a postanowiliśmy wykorzystać ich potencjał w taki sposób, aby tutaj poczuli się nie tylko jako goście, którzy mogą pracować, ale przede wszystkim jako osoby, które mogą w Opolskiem zamieszkać - wyjaśniała wicemarszałek regionu.

Zobacz także

2022-07-29, godz. 09:05 Rafał Pydych o obwodnicy Zawady, etapach tej inwestycji i konsultacjach mieszkańcami Gościem Radia Opole był Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Rozmawialiśmy o: - obwodnicy Zawady, - etapach tej inwestycji, - konsultacjach z mieszk… » więcej 2022-07-28, godz. 08:28 Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk o bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym, biogazowniach, transporcie… Sekretarz stanu w Ministrstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk był dziś gościem Radia Opole. Rozmawialiśmy o: - bezpieczeństwie energetycznym… » więcej 2022-07-27, godz. 10:39 Sławomir Kłosowski o sondażu dającemu jednoprocentową przewagę opozycji Gościem Radia Opole był dziś Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski a zaraz szef struktur PiS w Opolu i powiecie opolskim. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar… » więcej 2022-07-26, godz. 08:50 Zbigniew Kubalańca o sondażu Kantar dającym jednopunktową przewagę KO nad PiS, o emocjach na spotkaniach z politykami… Porannym gościem Radia Opole był Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i szef PO w Opolu. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar Public z 15-20 lipca… » więcej 2022-07-25, godz. 09:17 Dr Artur Żurakowski o konsulacie honorowym Czech w Opolu - To będzie siódmy konsulat honorowy Czech w kraju i cieszę się, że będzie na pograniczu - powiedział dziś (25.07) w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Artur… » więcej 2022-07-24, godz. 08:30 Artur Wilpert o pomocy dla uchodźców z Ukrainy organizowanej przez Caritas Gościem porannej niedzielnej rozmowy byłç Artur Wilpert z Caritas diecezji opolskiej. Caritas zmienia formułą pomagania uchodźcom z Ukrainy. Jak w wakacje… » więcej 2022-07-23, godz. 08:30 Mirela Urlich o XI Pikniku nad Odrą Porannym gościem sobotniej rozmowy była Morela Urlich, która przedstawiła atrakcje jakie przygotowano na 11. edycję Pikniku Nad Odrą. » więcej 2022-07-22, godz. 09:44 Beata Kempa o kryzysie energetycznym w Europie, solidarności gazowej i nowych sankcjach UE na Rosję Gościem Radia Opole była dziś Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). TEmaty rozmowy dotyczyły: - kryzysu energetycznego - solidarności gazowej -… » więcej 2022-07-21, godz. 09:11 Dr Tomasz Pawłuszko o tym, że wojna na Ukrainie stała się przewidywalna Gość RAdia Opole którym był dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego mówił dziś o różnych aspektach toczącej się wojny na… » więcej 2022-07-20, godz. 09:19 Zbigniew Bomersbach o uchwale krajobrazowej Opola, która właśnie weszła w życie Gościem Radia Opole był architekt miejski Opola Zbigniew Bomersbach. Mówiliśmy o uchwale krajobrazowej i: - wymogach jakie zawiera, - dotkliwych sankcjach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »