Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości…
2022-05-16, 09:30 Autor: Joanna Matlak

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
Anna Wawrzyszko o:
- nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości
- braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania języka polskiego w Niemczech
- obchodach 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
- Gdy się człowiek wgłębi w istotę sprawy, to jest ona dość wstydliwa. Dlaczego? Jeśli zliczymy mniejszość niemiecką, to mamy 150 tys. osób. Matematycznie licząc: 1/3 nie stanowią dzieci, a tyle jest podawane że korzysta z subwencji (na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości przyp.red.) - mówił nasz gość.

- Wpisywane są dzieci nie związane z kulturą czy tożsamością niemiecką. Proszę sobie wyobrazić podobną analogię w Niemczech, że my mając subwencję, gdzieś w miejscowościach niemieckich, prosimy dzieci niezwiązane z tradycją polską o to by się uczyły polskiego - mówiła Anna Wawrzyszko, wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

Anna Wawrzyszko stwierdziła, że strona niemiecka wykazuje się złą wolą przy realizacji zapisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

- W tej chwili możemy mówić o naruszeniu dwóch podstawowych zasadach, które kształtują prawo międzynarodowe: zasadzie wzajemności i dobrej woli.

- Wychodzimy z założenia, że każda ze stron wyraża dobrą wolę w czynieniu dobra poprzez definiowanie prawa, które będzie respektowane przez obydwie strony. Jedynym argumentem strony niemieckiej jest to, że oni mają podział landowy, że my nie jesteśmy zdefiniowaną mniejszością zgodnie z definicją mniejszości w Niemczech - mówiła wiceprezes Wawrzyszko.

- To priorytet by załatwić tę sprawę, bo to nie jest sprawa takiej rangi dla rządu niemieckiego której by nie można załatwić. Mówimy o subwencjach czy też finansowaniu na poziomie 300 tys. euro rocznie, może to wszystko zacznie się rozwijać, może nie, ale to jest taki początek - wskazywała Anna Wawrzyszko.

- Jeśli dziś ministerstwo kultury Niemiec, mówi, że Polacy nie chcą się uczyć, bo takie stosują ankiety, to ja powiem, że chcą się uczyć! Tylko my chcemy się zorganizować. Nie mamy struktur, pieniędzy na utworzenie klas, wszystko odbywa się przy polskich misjach katolickich, co też się już bardzo w tej chwili ogranicza. Nie ma finansowania, już nie mówiąc o finansowaniu na struktury polonijne - mówiła wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

- Państwo niemieckie decyduje kto jest mniejszością, a to jednostka powinna decydować - podkreśliła.

W programie rozmawiałyśmy także o 100-leciu Związku Polaków w Niemczech.

- Mamy zaplanowane dwie duże uroczystości - powiedziała w "Porannej Rozmowie Radia Opole" wiceprezes związku Anna Wawrzyszko. - Jedna z nich jest uroczystością w Niemczech w Berlinie. Jest to zaplanowane na 27 sierpnia. Druga uroczystość nadania odznaczeń państwowych członkom Związku Polaków w Niemczech pośmiertnie a także obecnie żyjącym przez pana Prezydenta, i to będzie uroczystość też w Polsce. Mamy zaplanowanych także szereg mniejszych uroczystości, czyli odwiedzanie grobów i upamiętnienia, ale tylko w Niemczech.

- Jeżeli chodzi o stronę polską, to z uwagi na wytworzenie jakiegoś niezrozumiałego komunikatu, ktoś tu przejął rolę Związku Polaków w Niemczech posługując się naszym znakiem i dziś takie uroczystości odbędą się w Opolu. Jest to dla sytuacja bardzo smutna z jednej strony dlatego, że żyjemy w czasach komunikacji gdzie można odnaleźć podmiotowość, która dba o to, niezależnie od warunków - dodaje Anna Wawrzyszko.

Zobacz także

2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »