Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski o tym, że 20 czerwca będzie…
2022-05-10, 09:51 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o tym, że 20 czerwca będzie Narodowym Dniem Powstań Śląskich oraz o depopulacji województwa

Sławomir Kłosowski o tym, że 20 czerwca będzie Narodowym Dniem Powstań Śląskich oraz o depopulacji województwa
Sławomir Kłosowski mówił dziś o Narodowym Dniu Powstań Śląskich i depopulacji województwa opolskiego.
- To będzie moment o którym będą wspominać historycy za 10 czy 20 lat. To moment bardzo ważny, bo pamiętamy ile było podchodów by uczcić pamięć o powstaniach śląskich. To się nigdy nie udawało, zawsze coś przeszkadzało - mówił wojewoda opolski.

- 6 maja to historyczna data, bo z wojewodą śląskim, marszałkiem województwa śląskiego towarzyszyliśmy w doniosłym akcie podpisania wniosku do sejmu o ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich - mówił Sławomir Kłosowski.

- Dobrze że rok 2019 i rok 2021 ustanowiono rokiem, latami powstań śląskich, ale czyż powstańcom nie należy się ustanowienie na wieki takiego dnia? Moim zdaniem tak, wystarczy pojechać na Górę św. Anny, na tej ziemi to czuć. Zresztą rok temu prezydent Andrzej Duda był na Górze św. Anny i również to wspomniałem - mówił nasz gość.

Z wojewodą rozmawialiśmy także o depopulacji województwa. W ciągu 10 lat (2011-2021) liczba ludności spadła o 62 tys. osób.

- Dla nas, dla mieszkańców województwa opolskiego to nie są dobre wiadomości. Pamiętamy Specjalną Strefę Demograficzną, uchwały sejmiku województwa opolskiego, działania samorządu województwa w celu zatrzymania młodych ludzi w regionie i niestety, mówię to z przykrością, udaje się to średnio albo prawie wcale.

- Nie skonstruowaliśmy narzędzi do tego, żeby stworzyć odpowiednie warunki młodym ludziom, żeby nie wybierali konkurencyjnych stolic typu Wrocław czy Warszawa. Ludzie tam szukają swoich szans, odpływa nam kadra fachowa i jest to wielkie zmartwienie. A za tą młodą, inteligentną kadrą ciągną inni - mówił wojewoda.

- Pewną formą zmierzenia się z tym problemem będzie rządowy kongres ludnościowy 18 maja, to wielkie wydarzenie z prof. poseł Józefiną Hrynkiewicz, która nas odwiedzi. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na wiele różnych pytań - zapowiedział wojewoda Kłosowski.

- Nie do końca też potrafimy wykorzystać szansę jaką jest napływ uchodźców z Ukrainy. Gdybyśmy zatrzymali tutaj chociaż kilka tysięcy, to już nie byłoby tego ubytku 62 tys. osób, tylko te kilka tysięcy mniej - mówił nasz gość.

Zobacz także

2022-07-30, godz. 08:30 Edyta Wenzel-Borkowska o ułatwionym dostępie do danych geodezyjnych i kartograficznych Gościem Radia Opole w sobotni poranek była Edyta Wenzel-Borkowska z Wydziału Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym w Opolu, która opowiedziała o… » więcej 2022-07-29, godz. 09:05 Rafał Pydych o obwodnicy Zawady, etapach tej inwestycji i konsultacjach mieszkańcami Gościem Radia Opole był Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Rozmawialiśmy o: - obwodnicy Zawady, - etapach tej inwestycji, - konsultacjach z mieszk… » więcej 2022-07-28, godz. 08:28 Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk o bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym, biogazowniach, transporcie… Sekretarz stanu w Ministrstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk był dziś gościem Radia Opole. Rozmawialiśmy o: - bezpieczeństwie energetycznym… » więcej 2022-07-27, godz. 10:39 Sławomir Kłosowski o sondażu dającemu jednoprocentową przewagę opozycji Gościem Radia Opole był dziś Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski a zaraz szef struktur PiS w Opolu i powiecie opolskim. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar… » więcej 2022-07-26, godz. 08:50 Zbigniew Kubalańca o sondażu Kantar dającym jednopunktową przewagę KO nad PiS, o emocjach na spotkaniach z politykami… Porannym gościem Radia Opole był Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i szef PO w Opolu. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar Public z 15-20 lipca… » więcej 2022-07-25, godz. 09:17 Dr Artur Żurakowski o konsulacie honorowym Czech w Opolu - To będzie siódmy konsulat honorowy Czech w kraju i cieszę się, że będzie na pograniczu - powiedział dziś (25.07) w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Artur… » więcej 2022-07-24, godz. 08:30 Artur Wilpert o pomocy dla uchodźców z Ukrainy organizowanej przez Caritas Gościem porannej niedzielnej rozmowy byłç Artur Wilpert z Caritas diecezji opolskiej. Caritas zmienia formułą pomagania uchodźcom z Ukrainy. Jak w wakacje… » więcej 2022-07-23, godz. 08:30 Mirela Urlich o XI Pikniku nad Odrą Porannym gościem sobotniej rozmowy była Morela Urlich, która przedstawiła atrakcje jakie przygotowano na 11. edycję Pikniku Nad Odrą. » więcej 2022-07-22, godz. 09:44 Beata Kempa o kryzysie energetycznym w Europie, solidarności gazowej i nowych sankcjach UE na Rosję Gościem Radia Opole była dziś Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). TEmaty rozmowy dotyczyły: - kryzysu energetycznego - solidarności gazowej -… » więcej 2022-07-21, godz. 09:11 Dr Tomasz Pawłuszko o tym, że wojna na Ukrainie stała się przewidywalna Gość RAdia Opole którym był dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego mówił dziś o różnych aspektach toczącej się wojny na… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »