Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Pawłuszko, analityk ds. bezpieczeństwa o…
2022-01-24, 09:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Pawłuszko, analityk ds. bezpieczeństwa o coraz bardziej napiętej sytuacji w stosunkach Rosja-Ukraina

Tomasz Pawłuszko, analityk ds, bezpieczeństwa o coraz bardziej napiętej sytuacji w stosunkach Rosja-Ukraina
- Amerykanie troszeczkę idą na rękę Rosji, może to element propagandowy, który pomoże Rosji wyjść z twarzą. Ostatnie rozmowy jakie się toczyły pomiędzy tymi krajami, były nie po myśli Rosjan - powiedział w porannej rozmowie dr Tomasz Pawłuszko z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego,autor raportów, analiz i książek ze stosunków międzynarodowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Departament Stanu wydał nakaz rodzinom dyplomatów amerykańskich opuszczenia ambasady USA w Kijowie. Uzasadnił to "obawą nieuchronnej inwazji militarnej na Ukrainę".
Brytyjski wywiad mówi, że Rosja planuje zainstalowanie w Kijowie przyjaznego sobie przywódcy. Te informacje potwierdza także amerykański wywiad.

- Ukraińcy bardzo szybko wyposażają się ze strony brytyjskiej i nie tylko w sprzęt przeciwlotniczy, rakiety ziemia-powietrze itd. Trudno Ukraińców źle rozumieć. Przygotowują się do ewentualnej agresji.

- Oczekiwanie Rosji jest takie, żeby sfederalizować Ukrainę, bo wtedy taktyką salami odkrawać będą kolejne prowincje i zmierzać powoli w stronę Morza Czarnego - wyjaśnił dr Pawłuszko.

Wojska rosyjskie zauważono w obwodzie mohylewskim, około 40 kilometrów od granicy z Ukrainą. W tym rejonie nie ma poligonów, na których miałyby według zgłoszenia odbywać się ćwiczenia.

- Faktycznie, tam nie ma poligonów, ale ujawnienie tego i przyznanie się pokazuje, że intencje Rosjan nie są szczere. To, że Rosja oficjalnie nie wypowie wojny, nie znaczy, że wojny nie będzie. To mogą być "zielone ludziki", najemnicy, oddziały partyzanckie z Bałkanów z Kaukazu. To się będzie nazywało, że to są powstańcy, rebelianci. Że Ukraina nie panuje nad terytorium i trzeba "pomóc" i wejść. Rosjanie to ćwiczyli na wiele sposobów. Tylko jeszcze raz przypomnę. Ukraina to nie Czeczenia. To duży kraj - mówił analityk bezpieczeństwa międzynarodowego.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o tym, jak może zachować się NATO i czy jest jedność w Pakcie Północnoatlantyckim. Niemcy oświadczyły, że nie przekażą broni ani nawet hełmów i kamizelek Ukrainie i nie zgodziły się na to, żeby Estonia przekazała sprzęt wojskowy. Z kolei Wielka Brytania i USA wysyłają Ukrainie dodatkowe uzbrojenie.

- Niemcy przez kilkadziesiąt lat uzasadniali sobie swoją politykę wschodnią w taki sposób : najechaliśmy Rosję, wybiliśmy miliony ludzi w latach 1941-1944, jesteśmy winni, wiec będziemy Rosji dawać trochę "fory". Teraz władzę w Niemczech przejęła lewica i zieloni. Trwa tam debata. Zostały wysłane liczne listy ekspertów, żeby nie traktować Rosji pobłażliwie - wyjaśniał gość Porannej Rozmowy Radia Opole. - Mam wrażenie, że oni wybrali taktykę "dobry-zły policjant". Oni są tym dobrym, negocjują, a np. Wielka Brytania zły - bo wysyłają broń.

Gość Radia Opole Pytany, czy Polska powinna wspierać Ukrainę powiedział, że to leży w naszym interesie.
- Gdyby Putin chciał graniczyć z Polską, to wystarczy "pogonić" Łukaszenkę, czyli wejść na jego terytorium i doprowadzić do jego ucieczki z kraju. W przypadku Ukrainy jest to dużo trudniejsze i dla Polski jest to dużo korzystniejsze, że Rosja zajmuje się Ukrainą a nie Białorusią mimo, że dla Rosji oznacza to konflikt zbrojny - mówił dr Pawłuszko.

Zobacz także

2022-06-10, godz. 09:49 Violetta Porowska: Przybliżamy się do tego, żeby pieniądze z KPO wreszcie się w Polsce pojawiły - Przyzwyczailiśmy się do tej narracji opozycji, która swoje działania chce przykryć legendą o tym, że to my nie chcemy współpracować Komisją Europejską… » więcej 2022-06-09, godz. 09:05 Paweł Kukiz: Nie zgodzę na taką koncepcję, jaką przedstawiają Republikanie, że w praktyce możesz pójść do sklepu… Paweł Kukiz, poseł Opolszczyzny: -W jednym ciągu powiedziałem: proszę nie traktować tego jako ultimatum, bo taką po prostu z PiSem mamy umowę. - Jest… » więcej 2022-06-07, godz. 10:02 Sylwester Lewicki o wizycie Andrzeja Dudy w Oleśnie, Narodowym Dniu Powstań Śląskich i inwestycjach z Polskiego Ł… Sylwester Lewicki: - Mówiąc żartobliwie od czasów księcia Henryka Brodatego jest to pierwsza głowa państwa na naszym terenie.  - Na naszą skalę powstanie… » więcej 2022-06-06, godz. 10:05 Sławomir Kłosowski: Pan prezydent jutro będzie też na Opolszczyźnie Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski: - To bardzo ważne, że Pan prezydent składa ten podpis właśnie na Śląsku. Będzie też na Opolszczyźnie. Prawdopodobnie… » więcej 2022-06-05, godz. 09:05 Maciej Sonik o szczegółach rozbudowy krapkowickiego szpitala - Będzie dobudowane całkiem nowe skrzydło szpitala - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Sonik, starosta Krapkowicki. 34 mln złotych na rozbudowę… » więcej 2022-06-04, godz. 09:05 Wiesław Kaczmar o wakacyjnej akcji Radia Opole. Dzisiaj jesteśmy w Prudniku! Pierwszy dzień akcji "70 gmin na 70 lat Radia Opole" za nami. Wczoraj (3.06) odwiedziliśmy Kędzierzyn-Koźle, dzisiaj jesteśmy w Prudniku. Do połowy września… » więcej 2022-06-02, godz. 14:23 Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla o Dniach Miasta, budżecie obywatelskim i Funduszach Norewskich - Dwa lata nie było, święta miasta, a dzisiaj zaczynamy od pięknej pogody - Powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj… » więcej 2022-06-01, godz. 14:24 Marcin Jarzyński: Jeśli chodzi o suszę, to Opolszczyzna w porównaniu do innych regionów kraju ma się stosunkowo … Marcin Jarzyński dyrektor Regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wody Polskie: - Prace przy polderze Żelazna są zaawansowane. Idą dwu etapowo. -… » więcej 2022-06-01, godz. 08:45 Beata Kempa o KPO: Nikt nikomu łaski nie robi. Te pieniądze powinny być dawno na koncie Polski Beata Kempa, eurodeputowana z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Solidarna Polska: - 6 pakiet sankcji, to jest bardzo dobra informacja, przede… » więcej 2022-05-31, godz. 09:27 Marcin Ociepa: Kwota 700 mln dla samorządów Opolszczyzny zł. z pieniędzy państwowych jest bezprecedensowa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider OdNowy: - Dla mnie jako posła ziemi opolskiej najważniejsze jest to, że po raz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »