Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu…
2022-01-19, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu języka polskiego i tajemniczej zmianie na stanowisku pełnomocnika ds. wielokulturowości

Tomasz Gabor
- Zgłaszali się do mnie mieszkańcy, którzy zwracali mi uwagę, że nie ma systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o naukę języka polskiego w Niemczech - powiedział radny sejmiku województwa opolskiego Tomasz Gabor należący do Solidarnej Polski.
- Takie głosy pojawiały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Sprawą zajął się teraz poseł Janusz Kowalski, który jest inicjatorem powstania instytutu na kształt Instytutu Goethego.

Radny Gabor przypomniał, że w 2022 roku 30 mln zł zostanie przesunięte w budżecie państwa 39.5 mln zł z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości na inne cele w tym 30 na naukę języka polskiego.

- Na świecie jest od 18 do 20 mln osób utożsamiających się z Polską. Taki instytut ma promować nauczanie języka polskiego, promować kulturę, pokazywać polskość. To są także konferencje, szkolenia, seminaria - wyjaśniał gość Porannej rozmowy Radia Opole.
Trwają rozmowy na temat założenia instytutu między posłem Januszem Kowalskim a ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Rozmawialiśmy także o pełnomocniku zarządu marszałka województwa ds. wielokulturowości.
O tym, że została nim pani Zuzanna Herud poinformowała w internecie młodzież z Mniejszości Niemieckiej.

- Informacja o tym nie znalazła się ani w "aktualnościach" na stronie urzędu marszałkowskiego, ani w porządku obrad na najbliższej sesji sejmiku. Będę dochodził do tego, dlaczego doszło do zmiany na tym stanowisku. Mam też zastrzeżenia do pracy rzecznika ds. wielokulturowości pana Marka Witka.

Radny Gabor powiedział, że dyrektorzy departamentów regularnie informują na sesjach sejmiku o tym, co robią, zrealizowali.
- Pan Witek nie przedstawiał sprawozdań, nie robił prezentacji. Przez interpelację musiałem dopytywać o jego aktywność - stwierdził Tomasz Gabor.
Z Tomaszem Gaborem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza (19.01.2022)

Zobacz także

2022-05-31, godz. 09:27 Marcin Ociepa: Kwota 700 mln dla samorządów Opolszczyzny zł. z pieniędzy państwowych jest bezprecedensowa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider OdNowy: - Dla mnie jako posła ziemi opolskiej najważniejsze jest to, że po raz… » więcej 2022-05-30, godz. 08:52 Dr Bartosz Maziarz: To będzie największy na świecie zakup artylerii. Jeżeli dojdzie do skutku, będzie historyczny Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa: - Stała obecność oznacza, że rozwinie się w Polsce amerykańska infrastruktura wojskowa. Amerykanie… » więcej 2022-05-29, godz. 09:01 Monika Bartel: Przybyło osób pracujących w grupie wiekowej 60+ dla kobiet i 65+ dla mężczyzn Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu: - Na jeden metr kwadratowy w Polsce przypada 122 osoby. - Na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet. - Statystyczny… » więcej 2022-05-28, godz. 09:05 Tomasz Bazan: Festiwalowe Radio Opole już gra! Ruszyło Festiwalowe Radio Opole! - To kolejna edycja, tego projektu radiowego. Po raz pierwszy pojawiło się w 2014 roku, spontanicznie. Zdecydowaliśmy się… » więcej 2022-05-26, godz. 11:34 Mirosław Pietrucha: To co dzieje się w WiK to kompletny dramat. Ten żenujący spektakl rozpoczął się kiedy w spółce… Mirosław Pietrucha, były wiceprezydent Opola (w latach 2014-2018) związany z samorządem od 2002 roku: - W spółce pojawili się nowi ludzie, zakładam z… » więcej 2022-05-26, godz. 08:43 Maciej Kalski: Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu: - Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia. - Około 3 tys. kobiet z Ukrainy… » więcej 2022-05-25, godz. 08:59 Sebastian Szczurek o ważnych informacjach dla emerytów Porannym gościem Radia Opole był rzecznik ZUS w województwie opolskim Sebastian Szczurek, który przekazał ważne informacje dla osób dorabiających na emeryturze… » więcej 2022-05-24, godz. 10:38 Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców z Ukrainy w regionie i działaniach prodemograficznych wojewó… Zuzanna Donath Kasiura o: - projekcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej ws.uchodźców - czy potrzebujemy Specjalnej Strefy Demograficznej 2.0 - spotkaniu… » więcej 2022-05-23, godz. 09:07 Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać… Violetta Porowska, poseł PiS i lider tej partii w regionie: - Musimy dążyć do tego, żeby taki robot (Da Vinci red.) był też w Opolu. Mamy szpital kliniczny… » więcej 2022-05-22, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o niesamowitej historii zdobycia cennych skarbów rodu Wuttembergów Unikatowe eksponaty wróciły do "domu", na ziemię opolską. Skarby rodu Wuttembergów można już oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. O niesamowitej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »