Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu…
2022-01-19, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu języka polskiego i tajemniczej zmianie na stanowisku pełnomocnika ds. wielokulturowości

Tomasz Gabor
- Zgłaszali się do mnie mieszkańcy, którzy zwracali mi uwagę, że nie ma systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o naukę języka polskiego w Niemczech - powiedział radny sejmiku województwa opolskiego Tomasz Gabor należący do Solidarnej Polski.
- Takie głosy pojawiały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Sprawą zajął się teraz poseł Janusz Kowalski, który jest inicjatorem powstania instytutu na kształt Instytutu Goethego.

Radny Gabor przypomniał, że w 2022 roku 30 mln zł zostanie przesunięte w budżecie państwa 39.5 mln zł z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości na inne cele w tym 30 na naukę języka polskiego.

- Na świecie jest od 18 do 20 mln osób utożsamiających się z Polską. Taki instytut ma promować nauczanie języka polskiego, promować kulturę, pokazywać polskość. To są także konferencje, szkolenia, seminaria - wyjaśniał gość Porannej rozmowy Radia Opole.
Trwają rozmowy na temat założenia instytutu między posłem Januszem Kowalskim a ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Rozmawialiśmy także o pełnomocniku zarządu marszałka województwa ds. wielokulturowości.
O tym, że została nim pani Zuzanna Herud poinformowała w internecie młodzież z Mniejszości Niemieckiej.

- Informacja o tym nie znalazła się ani w "aktualnościach" na stronie urzędu marszałkowskiego, ani w porządku obrad na najbliższej sesji sejmiku. Będę dochodził do tego, dlaczego doszło do zmiany na tym stanowisku. Mam też zastrzeżenia do pracy rzecznika ds. wielokulturowości pana Marka Witka.

Radny Gabor powiedział, że dyrektorzy departamentów regularnie informują na sesjach sejmiku o tym, co robią, zrealizowali.
- Pan Witek nie przedstawiał sprawozdań, nie robił prezentacji. Przez interpelację musiałem dopytywać o jego aktywność - stwierdził Tomasz Gabor.
Z Tomaszem Gaborem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza (19.01.2022)

Zobacz także

2022-06-09, godz. 09:05 Paweł Kukiz: Nie zgodzę na taką koncepcję, jaką przedstawiają Republikanie, że w praktyce możesz pójść do sklepu… Paweł Kukiz, poseł Opolszczyzny: -W jednym ciągu powiedziałem: proszę nie traktować tego jako ultimatum, bo taką po prostu z PiSem mamy umowę. - Jest… » więcej 2022-06-07, godz. 10:02 Sylwester Lewicki o wizycie Andrzeja Dudy w Oleśnie, Narodowym Dniu Powstań Śląskich i inwestycjach z Polskiego Ł… Sylwester Lewicki: - Mówiąc żartobliwie od czasów księcia Henryka Brodatego jest to pierwsza głowa państwa na naszym terenie.  - Na naszą skalę powstanie… » więcej 2022-06-06, godz. 10:05 Sławomir Kłosowski: Pan prezydent jutro będzie też na Opolszczyźnie Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski: - To bardzo ważne, że Pan prezydent składa ten podpis właśnie na Śląsku. Będzie też na Opolszczyźnie. Prawdopodobnie… » więcej 2022-06-05, godz. 09:05 Maciej Sonik o szczegółach rozbudowy krapkowickiego szpitala - Będzie dobudowane całkiem nowe skrzydło szpitala - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Sonik, starosta Krapkowicki. 34 mln złotych na rozbudowę… » więcej 2022-06-04, godz. 09:05 Wiesław Kaczmar o wakacyjnej akcji Radia Opole. Dzisiaj jesteśmy w Prudniku! Pierwszy dzień akcji "70 gmin na 70 lat Radia Opole" za nami. Wczoraj (3.06) odwiedziliśmy Kędzierzyn-Koźle, dzisiaj jesteśmy w Prudniku. Do połowy września… » więcej 2022-06-02, godz. 14:23 Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla o Dniach Miasta, budżecie obywatelskim i Funduszach Norewskich - Dwa lata nie było, święta miasta, a dzisiaj zaczynamy od pięknej pogody - Powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj… » więcej 2022-06-01, godz. 14:24 Marcin Jarzyński: Jeśli chodzi o suszę, to Opolszczyzna w porównaniu do innych regionów kraju ma się stosunkowo … Marcin Jarzyński dyrektor Regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wody Polskie: - Prace przy polderze Żelazna są zaawansowane. Idą dwu etapowo. -… » więcej 2022-06-01, godz. 08:45 Beata Kempa o KPO: Nikt nikomu łaski nie robi. Te pieniądze powinny być dawno na koncie Polski Beata Kempa, eurodeputowana z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Solidarna Polska: - 6 pakiet sankcji, to jest bardzo dobra informacja, przede… » więcej 2022-05-31, godz. 09:27 Marcin Ociepa: Kwota 700 mln dla samorządów Opolszczyzny zł. z pieniędzy państwowych jest bezprecedensowa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider OdNowy: - Dla mnie jako posła ziemi opolskiej najważniejsze jest to, że po raz… » więcej 2022-05-30, godz. 08:52 Dr Bartosz Maziarz: To będzie największy na świecie zakup artylerii. Jeżeli dojdzie do skutku, będzie historyczny Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa: - Stała obecność oznacza, że rozwinie się w Polsce amerykańska infrastruktura wojskowa. Amerykanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »