Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa…
2022-01-17, 09:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa oświatowego, nauczaniu języka mniejszości, covidzie w szkołach i szczepieniach dla nauczycieli

Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa oświatowego, nauczaniu języka mniejszości, covidzie w szkołach i szczepieniach dla nauczycieli
- Uregulowane zostało nauczanie poza szkołą, w przypadkach jakie mamy teraz w związku z pandemią, ale też innych, jak na przykład z prac budowlanych, czy w przypadku np. pojedynczych uczniów, którzy są chorzy i przebywają w placówkach leczniczych w których nie ma szkół - powiedział Michał Siek, kurator oświaty. Rozmawialiśmy o przyjętej w piątek przez sejm nowelizacji prawa oświatowego.
Jeśli nowela zostanie przyjęta przez senat i wejdzie w życie wzmocni rolę kuratorów oświaty. Kurator będzie mógł wnioskować do organu prowadzącego szkołę o zwolnienie dyrektora w czasie roku szkolnego. Powodem takiego wniosku będzie niewykonanie przez dyrektora np. zaleceń pokontrolnych.

- Były takie przypadki, że dyrektorzy nie realizowali zaleceń kuratorium, ale były rzadkie. Wtedy była trochę "zabawa w chowanego". Szliśmy z kolejną kontrolą, były kolejne zalecenia, które nie były wykonywane. Informowaliśmy organ prowadzący o tym, że nie są wykonywane a organ prowadzący nie reagował na to. Pokazywało to, że my nic nie możemy z tym fantem zrobić - wyjaśnił kurator Siek.

Nowelizacja prawa oświatowego mówi także o tym, że wójt, burmistrz, prezydent będzie mógł zwolnić dyrektora szkoły w czasie roku szkolnego, ale po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora.

- Były takie sytuacje, że wójt, czy burmistrz, któremu dyrektor się nie podobał, szukał pretekstu, żeby go zwolnić i zwalniał. Bywało tak, że sprawa toczyła się w sądzie pracy i nawet była przez dyrektora wygrana, ale co z tego, jak już w zasadzie nie miał gdzie wracać - wyjaśnił gość Porannej rozmowy Radia Opole.

Zmiany ustawy przyjęte przez sejm wprowadzają także obowiązek zatwierdzenia przez kuratora oświaty zajęć dodatkowych prowadzonych w szkołach przez podmioty zewnętrzne, takie jak np. stowarzyszenia.

- Dotychczas w obrębie szkoły się to obywało i kto chciał, to wchodził i z czym chciał to wchodził. Nawet bez zgody rodziców. Czasami byli zaskoczeni tym, że jakieś zajęcia się odbywają - powiedział opolski kurator oświaty.

Teraz trzeba będzie przedstawić program zajęć kuratorowi, na 2 miesiące przed ich rozpoczęciem.

Kurator oświaty Michał Siek wyjaśnił także zasady na jakich nauczany jest język mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach.

- Żeby uczyć się języka mniejszości narodowej wystarczy złożyć deklarację. Nie można sprawdzać, czy jest się członkiem mniejszości. W naszym województwie z tej możliwości korzysta prawie 30 tys. dzieci, więc to jest duża grupa. Jest też dużo tego typu przypadków w województwie śląskim i trochę na Warmii i Mazurach.

- Nauczanie języka mniejszości regulują różne przepisy, między innymi Konwencja Ramowa w sprawie ochrony mniejszości narodowych. Mniejszość Niemiecka jest mniejszością uznaną w Polsce w przeciwieństwie do Polaków w Niemczech. Cała ta sytuacja wynika z tego, żeby zwrócić uwagę, że nie ma symetrii. Był obiecany przez panią kanclerz Merkel specjalny fundusz, który ostatecznie nie został utworzony - podkreślił kurator Siek.

Jeśli chodzi o subwencję na nauczanie języka mniejszości, jej wysokość zależy od wielkości szkoły. Samorząd dostaje pieniądze na ucznia, który jest ta nauką objęty.

- W przypadku niektórych samorządów to są pieniądze rzędu kilku milionów złotych. W przypadku małych samorządów, to duży zastrzyk finansowy pomagający utrzymać szkołę. Pieniądze na naukę języka mniejszości są przekazywane w subwencji. Mówiąc kolokwialnie one "wpadają do jednego worka" i samorząd dzieli je na poszczególne placówki według własnego uznania - mówił opolski kurator oświaty.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o sytuacji covidowej po tygodniu od powrotu do nauki stacjonarnej w szkołach.

- Jest dobrze. W piątek mieliśmy 16 placówek (6 szkół i 10 przedszkoli), które pracowały w trybie hybrydowym. To bardzo mało, liczę na to, że do ferii "dojedziemy" jakoś w miarę. Mam nadzieję, że nawet jeśli ta liczba wzrośnie, to nie będzie to duży wzrost - stwierdził.
Dla porównania, przed wprowadzeniem nauki zdalnej w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnym pracowało 500 placówek w regionie, czyli ponad 1/3.
- Nauka stacjonarna jest potrzebna i chcielibyśmy z wielu względów, żeby była możliwa.

Kurator Siek powiedział także, że w niektórych szkołach są bardzo dobrze wyszczepione rady pedagogiczne, pracownicy szkoły i uczniowie, a w niektórych nie.

- Uważam, że niektóre grupy zawodowe powinny być zaszczepione w stu procentach - powiedział Michał Siek pytany o obowiązek szczepień dla nauczycieli. Wystarczy historycznie spojrzeć na to, ile szczepienia zrobiły dobrego dla człowieka i również dla zwierząt hodowlanych. Dla mnie to jest argument, który przemawia bardzo mocno. Tyle ile udało się dzięki szczepieniom uratować istnień ludzkich, to trudno z tym dyskutować.

Zobacz także

2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej 2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »