Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może…
2020-11-10, 09:14 Autor: Joanna Matlak

Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa

Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa
- My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek w ciągu dnia - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Iwona Rajca Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

- Ilość zgłaszających się w tej chwili ozdrowieńców nie pokrywa potrzeb, więc wspieramy się i ściągamy osocze z innych regionalnych centrów. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że osocze musi być zgodne jeśli chodzi o grupy, to podobnie jak z oddawaniem krwi – mówiła dyrektor Rajca-Biernacka.

- Od jednego ozdrowieńca możemy pobrać 600 ml osocza i my dzielimy to na 3 porcje terapeutyczne, po 200 ml. A więc jeden ozdrowieniec może przekazać 3 jednostki dla 3 różnych pacjentów – wskazała Iwona Racja Biernacka.

Okazuje się jednak, że ta prosta matematyka nie zawsze skutkuje, bowiem osoby, które przechorowały COVID-19 podlegają kwalifikacji. Finalnie, nie zawsze takie osocze „nadaje się” do przekazania potrzebującym. - Często chorują osoby starsze, w podeszłym wieku i one mogą nie spełniać kryteriów – zaznaczyła dyrektor opolskiego RCKiK.

Dodajmy, że zanim pobrane osocze będzie mogło trafić do potrzebującego, musi przejść przez dodatkową procedurę. - To osocze jest inaktywowane, wykonywane są badania przeciwciał SARS-CoV-2 i jeżeli mamy pełen komplet wyników, wtedy może być ono wydane pacjentom. Dodatkową procedurę przechodzą kandydaci, którzy w przeszłości mieli przetaczane składniki krwi bądź kobiety, które w przeszłości były w ciąży. U takich osób dodatkowo są wykonywane badania przeciwciał anty-HLA i jeśli nie ich nie wytworzyły, to mogą zostać zakwalifikowane – mówiła dyrektor Rajca-Biernacka.

Dodajmy, że osocze jest inaktywowane w Katowicach, a inne procedury odbywają się w Białymstoku czy Warszawie, więc może minąć kilka dni od przekazania osocza pacjentowi.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »