Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może…
2020-11-10, 09:14 Autor: Joanna Matlak

Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa

Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa
- My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek w ciągu dnia - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Iwona Rajca Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

- Ilość zgłaszających się w tej chwili ozdrowieńców nie pokrywa potrzeb, więc wspieramy się i ściągamy osocze z innych regionalnych centrów. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że osocze musi być zgodne jeśli chodzi o grupy, to podobnie jak z oddawaniem krwi – mówiła dyrektor Rajca-Biernacka.

- Od jednego ozdrowieńca możemy pobrać 600 ml osocza i my dzielimy to na 3 porcje terapeutyczne, po 200 ml. A więc jeden ozdrowieniec może przekazać 3 jednostki dla 3 różnych pacjentów – wskazała Iwona Racja Biernacka.

Okazuje się jednak, że ta prosta matematyka nie zawsze skutkuje, bowiem osoby, które przechorowały COVID-19 podlegają kwalifikacji. Finalnie, nie zawsze takie osocze „nadaje się” do przekazania potrzebującym. - Często chorują osoby starsze, w podeszłym wieku i one mogą nie spełniać kryteriów – zaznaczyła dyrektor opolskiego RCKiK.

Dodajmy, że zanim pobrane osocze będzie mogło trafić do potrzebującego, musi przejść przez dodatkową procedurę. - To osocze jest inaktywowane, wykonywane są badania przeciwciał SARS-CoV-2 i jeżeli mamy pełen komplet wyników, wtedy może być ono wydane pacjentom. Dodatkową procedurę przechodzą kandydaci, którzy w przeszłości mieli przetaczane składniki krwi bądź kobiety, które w przeszłości były w ciąży. U takich osób dodatkowo są wykonywane badania przeciwciał anty-HLA i jeśli nie ich nie wytworzyły, to mogą zostać zakwalifikowane – mówiła dyrektor Rajca-Biernacka.

Dodajmy, że osocze jest inaktywowane w Katowicach, a inne procedury odbywają się w Białymstoku czy Warszawie, więc może minąć kilka dni od przekazania osocza pacjentowi.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »