Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków…
2020-10-28, 08:50 Autor: Joanna Matlak

Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w regionie

Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry ale i potrzeb, aby pielęgniarki były niezbędne do prowadzenia działalności nie tylko w tej opiece dotyczącej uzależnień ale i opiece psychiatrycznej - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Roman Kolek ,wicemarszałek województwa. Z naszym gościem rozmawialiśmy o apelu jaki radni wystosowali do przedstawicieli rządu i opolskich parlamentarzystów. Jednym z problemów są normy zatrudnienia pielęgniarek. Radcy napisali m.in. że „brak zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek spowoduje w praktyce likwidację całodobowego lecznictwa uzależnień w województwie opolskim, a zapewne i w Polsce.”

- Jeśli ktoś ustala normy, to musi uwzględniać koszty funkcjonowania. Psychiatria od wielu lat nie była dobrze traktowana. Naszym celem nie jest obniżenie jakości opieki. Widzimy potrzebę zatrudniania większej ilości psychologów, terapeutów, którzy muszą w tym procesie uczestniczyć – mówił wicemarszałek Kolek.


Zdaniem naszego gościa dziś normy zatrudnienia pielęgniarek są zbyt wygórowane, a na rynku pracy brakuje pielęgniarek, które są w stanie je spełnić.


- Ponadto specyfika pracy powoduje, że nie ma chętnych do pracy w psychiatrii. W naszych jednostkach te normy powodowałyby zwiększenie zatrudnienia o 100 procent i podnosiłyby znacznie koszty – dodaje Roman Kolek.

- Na ostatniej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zauważyłem, że zaczyna panować zrozumienie dla tego tematu. Samo środowisko psychiatryczne wskazuje, że te normy są zawyżone. Nasz apel ma na celu przypomnienie tego tematu – mówił Kolek.

Nasz gość zwrócił także uwagę na kwestię deinstytucjonalizacji psychiatrii. Zdaniem Romana Kolka, nie przekłada się to na realia.


- W deinstytucjonalizacji chodzi o to, żeby obciążenie przerzucić na opiekę środowiskową i dzienną i ja się z tym zgadzam, ale proszę zwrócić uwagę, że w Brzeskim Centrum Medycznym w Brzegu mieliśmy taki oddział psychiatryczny i decyzją władz powiatu trzeba było go zamknąć ze względu na kłopoty z utrzymaniem działalności i niedoborem kadry – zwrócił uwagę wicemarszałek Kolek.


Apel został skierowany m.in. do Ministerstwa Zdrowia, premiera, opolskich parlamentarzystów i władz opolskiego NFZ.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »