Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności…
2020-08-27, 08:58 Autor: Joanna Matlak

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina
Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina

- Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę po śmierci naszego taty - mówiły w porannej rozmowie Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina, założyciela opolskiej Solidarności. W porannej rozmowie poruszyliśmy temat obchodów 40 -lecia porozumień sierpniowych w Opolu, w które fundacja aktywnie się włączyła.
Roman Kirstein był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL i uczestnikiem protestów w sierpniu 1980 roku. Był też przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności ” w Opolu, a także wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Śląsk Opolski. W ostatnich latach aktywnie zabiegał o powstanie miejsca upamiętniającego wydarzenia i ludzi opolskiej Solidarności. Zmarł nagle rok temu w kwietniu i nie doczekał otwarcia Izy Pamięci Solidarności w Opolu, która znajduje się przy ul. Damrota w Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Fundację stworzyła trójka jego dzieci: Piotr Kirstein, Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka.
– Nasza fundacja rozpoczęła działalność, kiedy nasz tato trochę nas zostawił z projektem, który był na ukończeniu, ale wymagał pewnego dopięcia. I to właśnie była Izba Pamięci Solidarności w Opolu. To jest i będzie nasze główne zadanie. Chcemy mocno rozpromować to miejsce, jesteśmy z niego dumni jako opolanie, dlatego, że jest to piękna, interaktywna wystawa opowiadająca współczesną historię lat 80. i tego co się działo w Opolu – mówiła Iwona Kirstein, prezes fundacji.

Fundacja prowadzi m.in. akcję społeczną „Mój postulat 2020”. Każdy opolanin może nagrać film w którym przedstawi swój postulat, który będzie najważniejszy dla środowiska, miasta czy też kraju – opowiadały córki Romana Kirsteina.

- Chcemy aktywizować, dawać przestrzeń opolanom, aby mogli sformułować takie postulaty po 40 latach, które wysunęliby jako społeczeństwo, aby żyło nam się lepiej – mówiła Agnieszka Rybka, wiceprezes fundacji.

Postulaty mieszkańców zostaną przedstawione 31 sierpnia na Moście Groszowym, gdzie o godzinie 9.00 otwarta zostanie instalacja miejska.

Na portalach społecznościowych fundacji oraz Izby Pamięci Solidarności publikowane są od 14 sierpnia kartki z kalendarza, które opisują kolejne dni strajku sprzed 40 lat.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »