Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować…
2020-06-08, 08:53 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich

Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Te wybory są o tyle inne, że podpisy, które zostały zebrane w wyborach 10 maja zachowują swoją ważność. Czyli kandydaci, którzy wtedy się zarejestrowali, składają tylko oświadczenie o chęci startu. Zbiórka podpisów dotyczy tych, którzy wcześniej nie startowali. Oni muszą zebrać 100 tys. podpisów do 10 czerwca - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Zebrane podpisy poparcia pod konkretną kandydaturą należy złożyć do PKW. Jakie podpisy będą uznane? - Prawidłowo złożony podpis to podpis wyborcy, czyli osoby uprawnionej do głosowania, gdzie imię i nazwisko jest czytelne, jest PESEL i adres z wpisu do rejestru wyborców. Kandydaci, którzy byli zarejestrowani w wyborach 10 maja nie powinni zbierać żadnych podpisów – powiedział nasz gość.

Dodajmy, że PKW zarejestrowała 22 komitety ze zgłoszonych 25, a obowiązek zbiórki podpisów dotyczy 16 komitetów z nowymi kandydatami.

Przy każdych wyborach istotna jest kwestia spisu i rejestru wyborców.

- Rejestr wyborców jest tam gdzie jesteśmy zameldowano na pobyt stały i nie poczyniliśmy żadnych ruchów przy poprzednich wyborach aby to zmienić. I przez to jesteśmy automatycznie dopisani do spisu wyborców – tłumaczył Rafał Tkacz.

- Jeśli jednak poczyniliśmy jakiś ruch i np. w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, dopisywaliśmy się do spisu wyborców, to przy obecnych wyborach wrócimy do spisu w którym mieszkamy, ponieważ to było jednorazowe. Jeżeli jednak w poprzednich latach dopisaliśmy się do rejestru, który jest stały na wszystkie wybory, to będziemy właśnie w tym spisie w którym się dopisaliśmy – mówił dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do spisu można dopisać się do 5 dnia przed dniem wyborów czyli do 23 czerwca. – Zgłaszamy się do urzędu i prosimy o dopisanie do spisu, można to też zrobić za pośrednictwem strony ePUAP – mówił Tkacz. Dodał też że chcąc dopisać się do rejestru, musimy spełnić warunek zamieszkania na danym terenie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszamy do 16 czerwca, czyli na 12 dni przed wyborami. Termin jest wydłużony dla osób w kwarantannie czy izolacji. Jest to odpowiednio 23 i 26 czerwca. Wtedy głosujemy za pomocą pakietów wyborczych.

- Pakiet dostarczy nam do naszej skrzynki pocztowej pracownik poczty lub gminy kilka dni prze wyborami. Tutaj jest bardzo ważna kwestia: przy poprzednich wyborach miało być tak, że pakiety wyborcze już wypełnione wrzucamy do specjalnych skrzynek pocztowych czy też urn. Teraz tego nie będzie. Teraz musimy wrzucić wypełnione pakiety do piątku, przed dniem wyborów do 26 czerwca do dowolnej skrzynki pocztowej, która znajduje się na terenie naszej gminy, tam gdzie jesteśmy wpisani do spisu wyborców – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »