Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dariusz Fąfara o opolskich czworonogach - specjalistach…
2020-04-26, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dariusz Fąfara o opolskich czworonogach - specjalistach od poszukiwania ludzi, szkoleniu psów oraz o tym, jak długo nasi bracia mniejsi mogą nam pomagać w ratowaniu

Dariusz Fąfara [Archiwum prywatne]
Dariusz Fąfara [Archiwum prywatne]
- Na Opolszczyźnie mamy 6 psów certyfikowanych w najwyższe certyfikacji w klasie pierwszej, która pozwala na poszukiwania w kraju i za granicą - mówił Dariusz Fąfara, prezes Fundacji Opolskie Psy Ratownicze OPOLSAR. - W Polsce mamy takich psów 160. Trzeba też pamiętać, że drugie tyle jest w trakcie szkolenia.
Psy podlegają urzędowej certyfikacji. Aby były dopuszczone do poszukiwań, muszą zaliczyć dwa egzaminy przeprowadzane przez Państwową Straż Pożarną. Na zdobyciu tej certyfikacji klasy pierwszej nie kończy się szkolenie, bo każdego roku przewodnik ze swoim pupilem musi stawić się ponownie przed komisja i zdać egzamin weryfikacyjny.

- Szkolenie jest bardzo długie i żmudne, trwa 2-3 lata - przyznał nasz gość. - Inne jest szkolenie psa gruzowiskowego - znacznie trudniejsze i dłuższe od szkolenia psa terenowego.

Początek szkolenia jest jednak zawsze taki sam: psy przyzwyczajane są do działania motywacyjne, czyli uczone, że szczęśliwy finał poszukiwań łączy się z jakimś miłym akcentem, na przykład z jakimś smakołykiem.PSP preferuje psy ras użytkowych, pasterskie. Ale w gruncie rzeczy nie ma znaczenia, czy szkolony jest pies rasowy czy kundelek. Brane są pod uwagę jego indywidualne predyspozycje.

- Przyjmując psa do szkolenia sprawdzamy, czy jest on przyjaźnie nastawiony do ludzi i zwierząt, czy jest chętny do współpracy - podkreślił prezes Fąfara. - Od razu eliminowane są psy agresywne.

Nasz gość przyznał, że wszyscy czworonożni podopieczni 26 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego będą mogli liczyć na jakiś smakołyk.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »