Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Zdzisław Dzwonnik o zakazie wstępu do lasów i…
2020-04-22, 08:31 Autor: Maciej Wajler

Zdzisław Dzwonnik o zakazie wstępu do lasów i trudnych warunkach atmosferycznych

Zdzisław Dzwonnik [fot. Joanna Matlak]
Zdzisław Dzwonnik [fot. Joanna Matlak]
- Jeśli utrzymają się wysokie temperatury i wilgotność spadnie to jest taki obowiązek wprowadzenia zakazu wstępu do lasów, chcielibyśmy tego uniknąć i miejmy nadzieję, że warunki atmosferyczne trochę się poprawią - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, pytany czy w najbliższych dniach możemy się spodziewać ponownego zakazu wstępu do lasów.
Zakaz wstępu do lasów wprowadza się jeżeli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki nie przekracza 10 %, w tej chwili ta wilgotność utrzymuje się w graniach około 13-15%. Pomiar wilgotności ściółki jest mierzony codziennie rano.

- Cały czas prowadzimy dyżury na terenie Nadleśnictwa Opole. Mamy 4 wieże z których prowadzi się obserwacje lasu, a W Polskiej Nowej Wsi mamy śmigłowiec i Dromadera i reagujemy natychmiast jeśli tylko pokaże się dym – mówił nadleśniczy Dzwonnik.



Od poniedziałku 20 kwietnia rząd zniósł ograniczenie zakazu wejścia do lasów z powodu epidemii koronawirusa. Nadleśniczy powiedział, że nie zaobserwowano wzmożonego ruchu w lasach. - Społeczeństwo jest coraz bardziej zdyscyplinowane i służby penetrujące mówiły o sporadycznych przypadkach i pojkedynczych osobach. Las jest dla ludzi, ale ważne jest zachowanie środków bezpieczeństwa – mówił Dzwonnik i przypomniał, żeby przebywając w lesie unikać otwartego ognia czy rzucania niedopałkami papierosów.



Prawdopodobnie w maju na terenie czterech nadleśnictw w Brzegu, Namysłowie, Oleśnie i Opolu mają zostać przeprowadzone opryski za pomocą lotniczej aparatury ULV montowanej na dromaderze.



- Wstępnie przewidziano opryski na 1,5 tys. ha, ale ta powierzchnia może ulec zmianie. Decyzję co do oprysku podejmie zespół ochrony lasu, który na bieżąco monitoruje rujki chrabąszczy. Chrabąszcz majowy i dębowy uszkadza aparat asymilacyjny, co powoduje usychanie drzewostanu i jeśli chrabąszczy jest w nadmiarze to musimy z nimi walczyć – mówił nadleśniczy Dzwonnik i dodał, że opryski nie są groźne dla zwierząt i ludzi, jednak cały proces może się wiązać z tymczasowym zakazem wstępu do lasów.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »