Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko…
2021-03-11, 16:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. Wanda Kownacka)

Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole

Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy, która zmienia wszystko. W Radiu Opole 2 KULTURA zaprezentowaliśmy słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem", którego jednym z bohaterów jest Joseph von Eichendorff, niemiecki poeta doby romantyzmu, urodzony w Łubowicach (dzisiejszy powiat raciborski), a zmarły i pochowany w Nysie.
Emisja słuchowiska - w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej - ma związek z przypadającą na 10 marca 233. rocznicą urodzin artysty. Można je było usłyszeć dziś (11.03) w Radiu Opole 2 KULTURA w audycji Agnieszki Zientarskiej "Wszystko o literaturze”, a teraz również na tej podstronie.
Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem
Der Baron kommt barfuß und bezahlt mit einem Knopf
- "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" to słuchowisko na podstawie sztuki Freda Apke, który jest aktorem niemieckim, dramaturgiem i reżyserem działającym w Polsce - wyjaśnia związana z Nysą aktorka Marta Klubowicz. - To jego interpretacja postaci Eichendorffa, poparta długoletnimi studiami nad całą twórczością i życiorysem artysty. Jest to też rodzaj walki, moim zdaniem, ze stereotypem pojmowania i patrzenia na Eichendorffa, jako takiego romantyka, który chodzi sobie po świecie, ogląda zachody słońca i myśli o Bogu - zaznacza Klubowicz.

W wersji niemieckiej sam autor sztuki i reżyser, Fred Apke, gra poetę, a Hürdem Riethmüller, niemiecka aktorka tureckiego pochodzenia wciela się w rolę karczmarki.

Dodajmy, że Marta Klubowicz, która ma na swoim koncie tłumaczenia wierszy Josepha Eichendorffa, jest nie tylko autorką polskiego przekładu sztuki i słuchowiska, ale wciela się także w rolę karczmarki w polskojęzycznej wersji słuchowiska, wydanego przez Stowarzyszenie "Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy" z siedzibą w Rybniku, a zrealizowanego i wyprodukowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej wersji słuchowiska Josepha von Eichendorffa gra Robert Mika.

Sztuka zadaje najprostsze, a zarazem najtrudniejsze pytania, rysuje tragedię postaci, cały czas budując sytuacje komediowe, pokazując nam Eichendorffa, jakim naprawdę był: jako satyryka i człowieka o wielkim poczuciu humoru.

„Pan Baron przychodzi Boso i płaci guzikiem”
  • Autor i reżyser: Fred Apke
  • Przekład na język polski: Marta Klubowicz
  • Realizacja akustyczna: Krzysztof Kurek
  • Wydawca: Stowarzyszenie „Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy", Rybnik
  • Występują: Joseph von Eichendorff, baron i poeta: Robert Mika / Fred Apke; karczmarka: Marta Klubowicz / Hürdem Riethmüller
Dodajmy, że 233. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa uczciliśmy także w środowej (10.03) audycji "Klasyka wieczorową porą”, w której wybrzmiały m.in. pieśni wybitnych kompozytorów romantycznych, napisanych właśnie do słów związanego z Nysą poety.

Zobacz także

2021-04-26, godz. 18:03 "Gdyby nie MONAR już bym nie żył" - tak mówi po latach założyciel i dyrektor ośrodka stowarzyszenia Monar w Graczach… Heroinę zaczął brać jak miał 13 lat. Gdy ostatni raz szedł na detoks ważył 46 kilogramów, a miał 184 cm wzrostu. "Gdyby nie MONAR już bym nie żył"… » więcej 2021-04-22, godz. 23:00 Na tropie wielkiego proroka Jest jednym z największych na świecie znawców księgi proroka Ezechiela. W audycji Krzysztofa Dobrowolskiego "Ludzie z plusem" opolski franciszkanin, prof… » więcej 2021-04-16, godz. 19:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o mistrzostwo Polski - transmisja w Radiu Opole! Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do zdobycia mistrzostwa Polski wciąż potrzebuje dwóch wygranych spotkań. Po nieudanym występie na własnym parkiecie… » więcej 2021-04-14, godz. 11:05 Rząd otworzył żłobki i przedszkola, ale pozostałe obostrzenia na Opolszczyźnie zostają Odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, rząd luzuje… » więcej 2021-04-09, godz. 16:11 Mija 81 lat od zbrodni katyńskiej. Radio Opole zaprasza we wtorek (13.04) na specjalny program 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, obchodzimy Dzień Pamięci… » więcej 2021-04-09, godz. 12:35 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza na specjalny program Mija 11 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób stanowiących delegację polską na uroczystości związane… » więcej 2021-04-07, godz. 11:49 Obowiązujące obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia. Szpitale z małymi rezerwami łóżek i respiratorów Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający… » więcej 2021-04-01, godz. 15:23 Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych! Spokojnych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości i dobrego czasu z najbliższymi. Zdrowia, nadziei, błogosławieństwa Bożego. Nastrojowych… » więcej 2021-03-31, godz. 13:46 Nasi porankowcy będą pisać pisanki... Przygotowania do Wielkanocy trwają w najlepsze także w naszej rozgłośni! Kacper Śnigórski już szykuje pisanki z wizerunkiem Lewego… A podpowiada mu nie… » więcej 2021-03-31, godz. 07:26 Transmisje uroczystości i specjalne audycje - sprawdź świąteczny program Radia Opole! Przed nami najważniejsze dni w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. W Triduum Paschalne Radio Opole przygotowało specjalne audycje oraz transmisje uroczystości… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »