Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko…
2021-03-11, 16:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. Wanda Kownacka)

Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole

Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy, która zmienia wszystko. W Radiu Opole 2 KULTURA zaprezentowaliśmy słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem", którego jednym z bohaterów jest Joseph von Eichendorff, niemiecki poeta doby romantyzmu, urodzony w Łubowicach (dzisiejszy powiat raciborski), a zmarły i pochowany w Nysie.
Emisja słuchowiska - w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej - ma związek z przypadającą na 10 marca 233. rocznicą urodzin artysty. Można je było usłyszeć dziś (11.03) w Radiu Opole 2 KULTURA w audycji Agnieszki Zientarskiej "Wszystko o literaturze”, a teraz również na tej podstronie.
Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem
Der Baron kommt barfuß und bezahlt mit einem Knopf
- "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" to słuchowisko na podstawie sztuki Freda Apke, który jest aktorem niemieckim, dramaturgiem i reżyserem działającym w Polsce - wyjaśnia związana z Nysą aktorka Marta Klubowicz. - To jego interpretacja postaci Eichendorffa, poparta długoletnimi studiami nad całą twórczością i życiorysem artysty. Jest to też rodzaj walki, moim zdaniem, ze stereotypem pojmowania i patrzenia na Eichendorffa, jako takiego romantyka, który chodzi sobie po świecie, ogląda zachody słońca i myśli o Bogu - zaznacza Klubowicz.

W wersji niemieckiej sam autor sztuki i reżyser, Fred Apke, gra poetę, a Hürdem Riethmüller, niemiecka aktorka tureckiego pochodzenia wciela się w rolę karczmarki.

Dodajmy, że Marta Klubowicz, która ma na swoim koncie tłumaczenia wierszy Josepha Eichendorffa, jest nie tylko autorką polskiego przekładu sztuki i słuchowiska, ale wciela się także w rolę karczmarki w polskojęzycznej wersji słuchowiska, wydanego przez Stowarzyszenie "Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy" z siedzibą w Rybniku, a zrealizowanego i wyprodukowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej wersji słuchowiska Josepha von Eichendorffa gra Robert Mika.

Sztuka zadaje najprostsze, a zarazem najtrudniejsze pytania, rysuje tragedię postaci, cały czas budując sytuacje komediowe, pokazując nam Eichendorffa, jakim naprawdę był: jako satyryka i człowieka o wielkim poczuciu humoru.

„Pan Baron przychodzi Boso i płaci guzikiem”
  • Autor i reżyser: Fred Apke
  • Przekład na język polski: Marta Klubowicz
  • Realizacja akustyczna: Krzysztof Kurek
  • Wydawca: Stowarzyszenie „Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy", Rybnik
  • Występują: Joseph von Eichendorff, baron i poeta: Robert Mika / Fred Apke; karczmarka: Marta Klubowicz / Hürdem Riethmüller
Dodajmy, że 233. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa uczciliśmy także w środowej (10.03) audycji "Klasyka wieczorową porą”, w której wybrzmiały m.in. pieśni wybitnych kompozytorów romantycznych, napisanych właśnie do słów związanego z Nysą poety.

Zobacz także

2021-07-14, godz. 12:19 Badaj się i bądź zdrów! Opolski Oddział NFZ zaprasza na spotkanie - Radio Opole będzie na miejscu! Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza w sobotę (17.07) w godzinach 11:00-17:00 do CH Karolinka w Opolu na wydarzenie, podczas którego… » więcej 2021-07-12, godz. 11:20 Z Wojciechem Pilichowskim tuż przed koncertem w "Muzycznej Owczarni" w Jaworkach rozmawia Piotr Metz Rok po otwarciu zagrał tu koncert, który przeszedł do historii jako pierwszy w tym miejscu. Dziś jest dyrektorem artystycznym „Muzycznej Owczarni” w Jaworkach… » więcej 2021-07-01, godz. 22:06 Zaszczepieni mogą już przystąpić do Loterii Narodowego Programu Szczepień. Każdy ma 4 szanse na wygrane! W czwartek ruszyła ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały kompletnej… » więcej 2021-06-24, godz. 12:39 Grand PiK - ogólnopolskie święto twórców radiowych. Jest też reportażystka Radia Opole! Radiowcy z całej Polski zjechali do Bydgoszczy. Trwa Grand PiK 2021 - Konkurs Artystycznych Form Radiowych, organizowany przez Polskie Radio PiK. Na miejscu jest… » więcej 2021-06-23, godz. 13:19 Drodzy Tatusiowie, wszystkiego co najpiękniejsze! Drodzy Tatusiowie, dziękujemy za wsparcie i miłość. W życzeniach pomagają nam przedszkolaki z Przedszkola TAK w Opolu, a my przytulamy Was mocno! » więcej 2021-06-23, godz. 13:09 Pierwsza Dama inicjuje akcję "Usłyszeć Dzieci" Pierwsza Dama zainicjowała akcję "Usłyszeć Dzieci" mającą zachęcić dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak… » więcej 2021-06-18, godz. 21:21 Harmonogram rozpowszechniania nieodpłatnych audycji wyborczych w Radiu Opole S.A. Radio Opole S.A. zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 12 lipca 2011 r. w sprawie czasu oraz ramowego podziału czasu przeznaczonego na rozpowszechnianie nieodpłatnie… » więcej 2021-06-11, godz. 20:11 Przedterminowe wybory burmistrza Gorzowa Śląskiego w woj. opolskim Radio Opole S.A. w związku rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza Gorzowa Śląskiego w… » więcej 2021-06-09, godz. 09:42 Czas na "Dobry moment"! Od poniedziałku do piątku o 9:00 zapraszają Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz Chcesz poznać ciekawych ludzi i usłyszeć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? A może pragniesz uśmiechnąć się razem z nami lub podejść do sprawy całkiem… » więcej 2021-06-02, godz. 11:07 "Misja Werona 2021" - reportaż Pawła Koniecznego, Grzegorza Frankowskiego i Piotra Moca [FILM, ZDJĘCIA] We wtorek (01.06) minął miesiąc od historycznego sukcesu Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Radio Opole miało okazję towarzyszyć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »