Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » „Tam, gdzie nie pada” - Radio Opole zaprasza…
2021-11-24, 11:48 Autor: Ireneusz Prochera (oprac. Justyna Krzyżanowska)

„Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko!

"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak z wrodzonym uporem podjęli wyzwanie rzucone im przez los, a ich potomkowie żyjący do dziś za oceanem zaświadczają, że udało im się nie tylko przetrwać, ale zachować śląską tożsamość.
Epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi opisuje książka Michaela Sowy pt. „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie”, wydana przez wydawnictwo Lira, której fragmentów wysłuchają w grudniu słuchacze Radia Opole.

A to przede wszystkim historia wielkiej wędrówki, której początek dał ks. Leopold Moczygemba, który w połowie XIX wieku, chcąc ulżyć ciężkiej doli braci i ich rodzin, pozostawionych na Śląsku, wezwał ich do siebie, do Teksasu, w którym pełnił posługę kapłańską. Ku jego zdumieniu, na wezwanie odpowiedziała nie tylko najbliższa rodzina, ale i mieszkańcy kilku okolicznych wiosek. Chłopi posprzedawali swój skromny dobytek, resztę spakowali, dołożyli do tego nieco prowiantu i ruszyli podbijać Dziki Zachód.

Najpierw pociągiem do niemieckiego portu Bremen, a stamtąd statkiem „Weser”. Męcząca podróż, w spartańskich warunkach IV klasy, trwała 9 tygodni. W porcie Galveston w Teksasie na ląd zeszło ponad 100 rodzin. A potem już „tylko” 200 mil piechotą, by trafić do miejsca, w którym oczekiwał ich ks. Moczygemba, czyli u zbiegu dwóch rzek: Cibolo i San Antonio. Dotarli tam w Boże Narodzenie, 24 grudnia 1854 r. Pierwsza pasterka została odprawiona pod dębem, stojącym do dziś. Miejscowość, w której przybysze osiedli została nazwana Panna Maria.

Tę historię postanowił opowiedzieć w zbeletryzowanej formie mieszkający od 35 lat w Niemczech Michael Sowa. Łącznikiem pomiędzy autorem a jego powieściowymi bohaterami jest wspólne miejsce pochodzenia, czyli Strzelce Opolskie. Autor posłużył się przy tym stylizowaną gwarą śląską, co przydaje książce kolorytu. Z drugiej jednak strony, stawia przed lektorem chcącym wiarygodnie przedstawić ten tekst w formie dźwiękowej spore wyzwanie. Podołać może mu jedynie znakomity Andrzej Jakubczyk, znany mieszkańcom regionu z desek Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Warto o tym przekonać się, słuchając w grudniu na antenie Radia Opole kolejnych fragmentów powieści „Tam, gdzie nie pada”. Premiera pierwszego odcinka 6 grudnia w programie „Rewiry Kultury”. Powtórki codziennie przed południem w programie „Dobry moment”. Dodajmy, że dla słuchaczy premierowych fragmentów przewidujemy bonus w postaci dodatkowych minut każdego odcinka! Słuchowisko będzie też zamieszczane na specjalnej podstronie.

Michael Sowa

Zobacz także

2022-02-28, godz. 18:12 We wtorek i środę (1-2.03) specjalne wydania audycji "Twoje Radio Opole" z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego… We wtorek i środę od 12:00 do 15:00 zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Twojego Radia Opole" z przejścia granicznego w Medyce. » więcej 2022-02-24, godz. 13:45 Atak Rosji na Ukrainę. Specjalne serwisy Radia Opole - bądź na bieżąco z sytuacją Solidarni z Ukrainą - jeśli chcą być Państwo na bieżąco z sytuacją, zapraszamy do słuchania specjalnych wydań serwisów informacyjnych poświęconych… » więcej 2022-02-09, godz. 14:48 Twój e-PIT 2021 i Polski Ład – zadzwoń do Radia Opole i zapytaj eksperta! Jak rozliczyć podatek za rok 2021, jakie zmiany podatkowe weszły w ramach programu Polski Ład? O tym wszystkim dowiedzą się Państwo z Radia Opole. Nasi Słuchacze… » więcej 2022-01-20, godz. 16:21 „My Rosjanie, my Polacy” - wyjątkowe słuchowisko poświęcone Powstaniu Styczniowemu „Lecz Polska nie powiedzie was, musicie przejść przez jej kości”. Fraza wiersza Aleksandra Puszkina to zarazem zobrazowanie kierunku myślenia Rosjan na… » więcej 2022-01-18, godz. 14:31 Radio Opole na stokach narciarskich w Zieleńcu! Mamy dla Was karnety! Radio Opole powraca na stoki narciarskie w Zieleńcu. Podobnie jak w poprzednich latach, nasi dziennikarze towarzyszyć Wam będą w zimowym szaleństwie! Aby… » więcej 2022-01-04, godz. 17:17 Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie Radia Opole 6 stycznia! Wg tradycji, znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia, 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema… » więcej 2022-01-03, godz. 19:19 Zobacz, co nowego szykujemy w 2022 roku w programie Radia Opole! Nowi prowadzący, nowe osobowości, odświeżenie sprawdzonych programów i dużo więcej muzyki – ramówka na 2022 gotowa! W tym roku obchodzimy 70-lecie działalności… » więcej 2021-12-30, godz. 13:24 Życzenia noworoczne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego » więcej 2021-12-28, godz. 10:02 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie włączcie w sylwestra Radio Opole! Gorące rytmy, niezawodny prowadzący, goście, życzenia… » więcej 2021-12-24, godz. 11:00 Spokojnych, dobrych Świąt Bożego Narodzenia! Wypełnionych miłością Świąt Bożego Narodzenia, wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a także zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »