Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-27, 06:50 Autor: PAP

Paryż - chodziarz Tomala: w sztafecie możemy walczyć o najwyższe lokaty

Mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 km Dawid Tomala uważa, że w konkurencji sztafet, która w Paryżu zadebiutuje w olimpijskim programie, biało-czerwonych stać na walkę o najwyższe lokaty.

21 kwietnia Tomala wraz z Katarzyną Zdziebło podczas drużynowych mistrzostw świata w Antalyi w sztafecie na dystansie maratonu (42,195 km) zajęli 23. miejsce i wywalczyli kwalifikację do paryskich igrzysk. Sztafeta polega na tym, że mężczyzna i kobieta dwukrotnie pokonują dystans wynoszący ok. 10,5 km.


"Naszym celem było zdobycie kwalifikacji. To zrobiliśmy, co jest najważniejsze, natomiast jeśli chodzi o sam start, to nasze wyobrażenia zderzyły się z rzeczywistością. Do tego występu trzeba podejść taktycznie. Lepiej iść wolniej pierwsze 10 km i zostawić sobie więcej sił na drugą połowę niż od początku maszerować na skraju swoich możliwości, bo na drugim odcinku słono się za to płaci. Wiem, że możemy zrobić bardzo duży progres na tym dystansie. Nie zwracam uwagi na miejsce, jakie zajęliśmy, bo popełniliśmy dużo błędów. Nasze możliwości w sztafecie są jednak takie, że możemy walczyć o najwyższe lokaty" - powiedział PAP Tomala.


Złoty medal DMŚ w sztafecie mieszanej Włosi Francesco Fortunato i Valentina Trapletti, a na podium obok nich stanęli Japończycy Koki Ikeda i Kumiko Okada oraz Hiszpanie Alvaro Martin i Laura Garcia-Caro.


"Konkurencja jest bardzo mocna. Włosi, Hiszpanie czy Japończycy pokazali, że są doskonale przygotowani. Jednak tabela zawodów w Antalyi w Paryżu może zmienić się o 180 stopni. Trzeba robić swoje i pracować, że wszystko zagrało" - podkreślił.


Tomala w igrzyskach w Tokio wygrał chód na 50 km i został drugim polskim mistrzem olimpijskimi, po Robercie Korzeniowskim, w tej konkurencji. Światowa federacja (World Athletics) wprowadziła potem duże zmiany w chodzie sportowym. W Paryżu, oprócz sztafety mieszanej, odbędzie się tylko chód na 20 km. Rywalizacja na 50 km przeszła do historii.


"Jeśli mógłbym wybierać, to wolałbym startować na 50 km. Ja i moi koledzy mamy problem na tym krótszym dystansie. Wraz z wiekiem buduje się wytrzymałość, którą trudno potem przełożyć na szybkość. Czasami to jest wręcz niemożliwe. Cały czas mocno walczymy, lecz nasz organizm się buntuje, bo chciałby iść w drugą stronę. World Athletics szuka czegoś, co zachęci potencjalnego kibica do naszej konkurencji. Dopiero po czasie okaże się, czy to dobry ruch" - zaznaczył.


Jego zdaniem lekkoatletyka jest piękna właśnie dlatego, że długo miała jakieś standardy.


"Dzięki nim można było porównywać obecne wyniki do tych sprzed 100 czy 50 lat. Teraz trochę zostało to zaburzone. Mam sentyment do dystansu 50 km. Czekam na to, co przyniesie przyszłość" - dodał.


34-latek nie wypełnił jeszcze minimum olimpijskiego na 20 km, które wynosi 1:20.10. Aby je osiągnąć, musiałby poprawić rekord życiowy (1:20.30). Będzie miał ku temu okazję 5 maja, gdy w Warszawie odbędzie się trzecia edycja zawodów Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup, zaliczanych do prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking World Tour Gold.


"W tym sezonie jeszcze nie startowałem na 20 km. Dla nas zaczyna się teraz drugi etap, czyli walka o indywidualną kwalifikację na igrzyska. Przed nami co najmniej trzy starty, w których będziemy mogli o to powalczyć. +Peleton+ bardzo mocno przyspieszył. To ciągnie do przodu i dodaje rozpędu. Jeśli startuje się z mocnymi zawodnikami, to łatwiej o dobre czasy" - powiedział chodziarz.


W maju i w czerwcu czeka Tomalę kilka sprawdzianów.


"Pod koniec maja w La Coruni są zawody na 20 km. Później czekają nas mistrzostwa Europy w Rzymie. Następnie start w Katowicach na Mocnej Piątce, gdzie będzie chód oraz biegi na 5 i 10 km. Wszystkich serdecznie zapraszam, bo jest piękna trasa. Następnie mistrzostwa Polski na 10 000 m w Bydgoszczy" - poinformował.


Lekkoatleci do końca czerwca mogą walczyć o kwalifikację olimpijską. Podczas igrzysk w chodzie na 20 km może wystartować po 48 kobiet i mężczyzn, w tym maksymalnie trzech zawodników z jednego kraju, którzy wypełnią minimum lub awansują poprzez wysokie miejsce w światowym rankingu. Reprezentacja Polski będzie mogła wystawić jedną sztafetę. Wystartują w niej Tomala lub Maher ben Hlima oraz Zdziebło lub Olga Chojecka.


"Będziemy wiedzieć, kto ma minima, bo z końcem czerwca rankingi się zamykają, i PZLA podejmie decyzję. Zawodów jest bardzo dużo w bardzo krótkim czasie. Będę musiał wybierać, gdzie startować. Żeby pojechać na igrzyska, potrzebuję jednego wybitnego startu" - zauważył Tomala.


Mistrz olimpijski z Tokio wierzy, że pojedzie do Paryża. Jednak w stolicy Francji nie nastawia się na zdobycie medalu za wszelką cenę.


"Sztafecie towarzyszą inne emocje. Chciałbym nie zawieźć partnerki – Kasi Zdziebło czy Olgi Chojeckiej. Nie będę sam na trasie. To dla mnie bardzo motywujące. Jeśli przyjdzie chwila zwątpienia, to wiem, że jeszcze ktoś na mnie liczy. W obu konkurencjach chciałbym powalczyć o +ósemkę+ i wziąć wszystko, co będzie wyżej. Dawanie sobie luzu psychicznego wpływa bardziej pozytywnie niż nastawianie się, że jadę po medal. To duży balast" - podkreślił.


W lipcu przed igrzyskami w Paryżu chodziarze pojadą na obóz wysokogórski.


"Im szybciej się dowiemy o tym, czy jedziemy do Paryża, tym lepiej. Wszystko musi być dokładnie wyliczone i zgrywać się czasowo. Mamy sprawdzone miejsca, do których chcielibyśmy pojechać. Będzie to Francja albo Szwajcaria. Na pewno góry. Większość lipca spędzimy na bezpośrednim przygotowaniu startowym. 10 dni przed datą występu przyjedziemy do Paryża i zejdziemy z obciążeń, żeby nabrać energii i walczyć o kolejne medale" - podsumował Tomala.


Olimpijski chód na 20 km zaplanowano na 1 sierpnia. Natomiast 7 sierpnia odbędzie się sztafeta na dystansie 42,195 km.(PAP)


Autor: Maciej Gach


mg/ pp/


Kraj i świat

2024-06-12, godz. 13:00 Woś ws. immunitetu: nie przesądzam, jaka decyzje podejmę, ale atrakcyjne wydaje się doprowadzenie do głosowania Nie przesądzam teraz, jaką decyzję podejmę, mam na to jeszcze czas, ale atrakcyjne wydaje mi się doprowadzenie do głosowania w tej sprawie - ocenił w środę… » więcej 2024-06-12, godz. 13:00 Legnica/ Pogrzeb aktorki Marzeny Kipiel-Sztuki - w czwartek Uroczystość pogrzebowa aktorki Marzeny Kipiel-Sztuki odbędzie się 13 czerwca w kaplicy cmentarnej przy ul. Wrocławskiej w Legnicy o godz. 13.15, po czym nastąpi… » więcej 2024-06-12, godz. 13:00 Klimczak: transport lotniczy i Grupa PKP w nadzorze Ministerstwa Infrastruktury Grupa PKP, transport lotniczy oraz budowa nowego lotniska i Kolei Dużych Prędkości są w nadzorze Ministerstwa Infrastruktury - poinformował w środę szef… » więcej 2024-06-12, godz. 13:00 Niemcy/ Mer Lwowa dla PAP: mówię w Berlinie o tym, jak ważne jest partnerstwo miast Mówię w Berlinie o tym, jak ważne jest partnerstwo miast; wsparcie państwa to rzecz fundamentalna, ale my musimy budować nowe mosty pomiędzy miastami - powiedział… » więcej 2024-06-12, godz. 12:50 MF: Reforma unii celnej. Nowy Unijny Kodeks Celny (komunikat) - Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa informują: - 11 czerwca br. odbył się pierwszy z cyklu webinarów Ministerstwa Finansów (MF) i… » więcej 2024-06-12, godz. 12:50 Holandia/ Trzech Polaków skazanych za zabójstwo dziennikarza śledczego (krótka) Holenderski sąd skazał w środę trzech Polaków za zabójstwo na zlecenie dziennikarza śledczego Petera De Vriesa - poinformował państwowy nadawca NOS. Kamil… » więcej 2024-06-12, godz. 12:50 Sejm/ Projekt rozwiązań w związku z polską prezydencją w Radzie UE wróci do komisji (opis) Projekt ustawy dotyczącej rozwiązań w związku z polską prezydencją w Radzie UE w związku ze zgłoszeniem poprawek został ponownie skierowany do prac w… » więcej 2024-06-12, godz. 12:40 Francja/ Macron wzywa do jednoczenia sił umiarkowanych przeciw skrajnej lewicy i prawicy (krótka2) Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w środę do połączenia sił umiarkowanych z różnych stron sceny politycznej w obliczu ofensywy skrajnej lewicy i… » więcej 2024-06-12, godz. 12:40 MSZ: Polska z satysfakcją przyjęła poparcie przez RB ONZ planu rozejmu w Strefie Gazy Polska z satysfakcją przyjęła poparcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ trzyetapowego planu 'pełnego i kompletnego rozejmu' w Strefie Gazy - oświadczyło w… » więcej 2024-06-12, godz. 12:40 1. Mazurska Brygada Artylerii: żołnierz zmarł w domu z przyczyn naturalnych 1. Mazurska Brygada Artylerii poinformowała w środę, że żołnierz służący w tej jednostce zmarł w niedzielę w swoim mieszkaniu, a zgon nastąpił z przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »