Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 16:10 Autor: PAP

Lekarze z Cieszyna po raz pierwszy zoperowali trzustkę metodą laparoskopową

Chirurdzy ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie po raz pierwszy w jego historii przeprowadzili w marcu operację resekcji trzustki metodą laparoskopową. Placówka zakomunikowała w środę, że tego typu zabiegi wykonywane są zaledwie w kilku ośrodkach w Polsce.

Cieszyński szpital poinformował, że taka operacja taka jest szansą na powrót do zdrowia dla pacjentów cierpiących na raka trzustki.


"Pierwsza została przeprowadzona w Szpitalu Śląskim w marcu. Dotychczas przeprowadzono je już trzy u pacjentów w wieku 60, 74 oraz 46 lat. (…) To dzięki technice laparoskopowej (…) możliwe jest dokładne usunięcie chorej części trzustki przy minimalnym uszkodzeniu tkanek. Tego typu zabieg jest mniej obciążający dla organizmu pacjenta, znacząco obniża ryzyko powikłań pooperacyjnych i umożliwia szybszy powrót do zdrowia chorego" – przekazała w komunikacie cieszyńska placówka.


Pierwszą operację przeprowadził zespół z oddziału chirurgii ogólnej, małoinwazyjnej i onkologicznej pod kierownictwem dr. Michała Dyaczyńskiego. Pacjentem był 60-latek z guzem głowy trzustki. Operacja trwała blisko 5,5 godziny.


Szpital podał, że pomimo wyższej skuteczności, precyzyjności i bezpieczeństwa pacjenta, operacje trzustki metodą laparoskopową są bardzo rzadkie w Polsce. Na południu kraju, oprócz Cieszyna, wykonywane są tylko w Krakowie i Katowicach. W Europie Zachodniej od kilku lat są one standardem.


Zdaniem dr. Michała Dyaczyńskiego, operacje laparoskopowe w przypadku niezwykle wymagającego leczenia nowotworów trzustki są przełomem pod kątem precyzji, skuteczności i bezpieczeństwa pacjenta. "Podczas laparoskopii obserwujemy od 7 do 10 razy powiększone pole operacyjne, zatem jesteśmy w stanie dokładnie przeprowadzić przykładowo wycięcie guza głowy trzustki bez naruszenia pozostałej części narządu" – powiedział.


Szpital zakomunikował, że podczas laparoskopii - zamiast rozległego cięcia o długości 30 cm - wykonuje się kilka niewielkich nacięć. Najdłuższa blizna u pacjenta po chirurgii trzustki ma 5-7 cm i zlokalizowana jest w podbrzuszu. "Dzięki minimalnym nacięciom, specjalistycznym narzędziom i nowoczesnej technologii pacjenci mogą liczyć na szybszą rekonwalescencję i lepsze efekty terapeutyczne. Podczas zabiegu zminimalizowane zostaje uszkodzenie tkanek, dzięki czemu krwawienie podczas operacji jest zdecydowanie mniejsze. (…) Czas hospitalizacji skrócony zostaje do 10-12 dni, podczas gdy w przypadku tradycyjnej operacji wynosi około 3 tygodni" – poinformowano.


Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez tamtejsze starostwo. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ jann/


Kraj i świat

2024-06-08, godz. 06:50 Malezja/ Morscy nomadzi z Borneo zagrożeni eksmisjami prowadzonymi przez władze migracyjne Około 500 chat na palach, zamieszkanych przez morskich nomadów Bajau Laut na Morzu Sulu w Malezji, zostało w tym tygodniu zniszczonych przez nieznanych sprawców… » więcej 2024-06-08, godz. 06:40 Wybory do PE/ Celebryci, organizacje i wolontariusze z całej Europy namawiali do udziału w wyborach do PE Robert Makłowicz, Tomasz Raczek i Magda Linette znaleźli się wśród znanych Polaków, którzy namawiali do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2024-06-08, godz. 06:40 Stołeczny ratusz o Święcie Warszawy: w weekend będzie się działo Parada Syrenki, tenisowa strefa kibica i Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy odbędą się już w weekend w Warszawie. Nad Wisłą zaplanowano m.in. miasteczko… » więcej 2024-06-08, godz. 06:30 Onkolog: mamy kolejne przełomowe terapie dla chorych na raka płuca Mamy kolejne przełomowe metody leczenia chorych na raka płuca, dzięki którym staje się on chorobą przewlekłą - powiedział PAP onkolog prof. Dariusz M… » więcej 2024-06-08, godz. 06:30 Paryż - Brazylijka Alexandre trzecim sportowcem w igrzyskach olimpijskich i paralimpijskich Brazylijska tenisistka stołowa Bruna Alexandre, która w maju wygrała paralimpijskie zawody w Czarnogórze i weźmie udział w rywalizacji paralimpijskiej we… » więcej 2024-06-08, godz. 06:20 80 proc. badanych nie wie, jak używać systemów wspomagających kierowcę 80 proc. badanych nie wie, jak używać systemów wspomagających kierowcę, a 53 proc. przyznaje, że obsługi tej technologii uczyło się metodą prób i błędów… » więcej 2024-06-08, godz. 06:20 110 lat temu w zamku w Pszczynie zapadały decyzje kluczowe dla Europy (wywiad) Tutaj podjęto decyzję o totalnej wojnie podwodnej na morzach i oceanach. Stąd wyszedł 'Telegram Zimmermanna', który był jedną z przyczyn przystąpienia… » więcej 2024-06-08, godz. 06:10 Rzym nieoczywisty Piotra Kępińskiego (wywiad) W swojej najnowszej książce - „Rzym. Miasto nad miastami' Piotr Kępiński zaprasza na wędrówkę po wiecznym mieście, w którym mieszka od ponad 10 lat… » więcej 2024-06-08, godz. 06:10 Wybory do PE/ W sobotę głosowanie we Włoszech, na Słowacji, Łotwie i Malcie W sobotę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego na Słowacji, Łotwie oraz Malcie, rozpocznie się też trwające dwa dni głosowanie we Włoszech… » więcej 2024-06-08, godz. 06:00 Lekkoatletyczne ME - w sobotę Polacy o medale w biegach przez płotki Mistrzyni Europy z 2022 Pia Skrzyszowska, a także Damian Czykier i Jakub Szymański powalczą w drugim dniu mistrzostw Europy w Rzymie o medale w biegach na 100… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »