Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-08, 12:00 Autor: PAP

UE/ Komisja Europejska proponuje utworzenie wspólnych norm etycznych dla wszystkich unijnych instytucji

Komisja Europejska opublikowała projekt utworzenia międzyinstytucjonalnego organu ds. etyki, obejmującego członków instytucji UE. Jego utworzenie zapowiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen na początku swojej kadencji.

Wraz z utworzeniem organu ds. etyki po raz pierwszy mają pojawić się wspólne standardy etycznego postępowania w instytucjach UE oraz formalny mechanizm koordynacji i wymiany poglądów na temat wymogów etycznych między instytucjami. Dzięki tym zmianom politycy UE mają podlegać wspólnym, jasnym, przejrzystym i zrozumiałym standardom.


Normy będą dotyczyć kilku dziedzin, w tym przyjmowania upominków czy podróży oferowanych przez osoby trzecie. Mają zostać wprowadzone środki dotyczące przejrzystości, w szczególności w przypadku spotkań z przedstawicielami grup interesu. Standardy zostaną rozszerzone o np. dostęp do pomieszczeń instytucji. Nowe reguły mają też dotyczyć oświadczeń majątkowych określając kategorie, a także procedury stosowane przy sprawdzaniu tych oświadczeń.


Każda instytucja będzie musiała upublicznić, w jaki sposób stosuje standardy. Podczas gdy traktaty określają ogólne zasady i zasady postępowania, większość instytucji wyszczególniła je we własnych regulaminach lub kodeksach postępowania. Doprowadziło to do fragmentacji ram etycznych instytucji.


"Chociaż pewne różnice można wytłumaczyć różnymi rolami każdej instytucji i różnymi zagrożeniami nieodłącznie związanymi z różnymi obowiązkami, stało się jasne, że potrzebna jest wspólna kultura etyczna, oparta na wspólnych wysokich standardach i współpracy między instytucjami. Po przyjęciu organ ds. etyki wypełni tę lukę, zapewniając wspólne i jasne standardy etyczne dla instytucji UE" - podała KE.


Nowy organ będzie miał trzy główne zadania: opracowanie wspólnych standardów, wymiana poglądów na temat wewnętrznych zasad każdej instytucji, promowanie wspólnej kultury etycznej wszystkich członków instytucji UE.


Nowy organ ds. etyki nie będzie zajmował się indywidualnymi dochodzeniami, nie będzie ingerował ani w żaden sposób ograniczał dochodzeń prowadzonych przez istniejące organy o ugruntowanej pozycji. Na mocy traktatów odpowiedzialność za to ponosi Prokuratura Europejska (EPPO) oraz krajowe organy policyjne i sądowe w sprawach karnych, naruszających interesy finansowe Unii.


Za nieprawidłowości i naruszenia obowiązków służbowych odpowiada Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Rzecznik Praw Obywatelskich za przypadki niewłaściwego administrowania oraz każda instytucja, jeśli chodzi o naruszenie jej odpowiednich przepisów.


Komisja zaprosi wszystkie instytucje i organy doradcze na spotkanie w dniu 3 lipca w Brukseli w celu rozpoczęcia międzyinstytucjonalnych negocjacji.


Wniosek zostanie odpowiednio przekazany Parlamentowi Europejskiemu, Radzie Europejskiej, Radzie, Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiemu Bankowi Centralnemu, Europejskiemu Trybunałowi Obrachunkowemu, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ zm/


Kraj i świat

2024-06-16, godz. 04:20 USA/ Trump zapowiedział, że położy kres prośbom prezydenta Zełenskiego o pieniądze Podczas wiecu przedwyborczego w Detroit kandydat Republikanów na urząd prezydenta Donald Trump określił lidera Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mianem 'najlepszego… » więcej 2024-06-16, godz. 03:10 Niemcy/ Policja zapobiegła zamieszkom w Dortmundzie z udziałem kibiców piłkarskich Tysiące kibiców z Włoch i Albanii w sobotę w Dortmundzie spokojnie oczekiwało na mecz piłkarskich Mistrzostw Europy z udziałem drużyn narodowych obu krajów… » więcej 2024-06-16, godz. 03:00 USA/ Donald Trump skrytykował Joe Bidena na spotkaniu przedwyborczym w Detroit Na sobotnim przedwyborczym wiecu w Detroit w stanie Michigan Donald Trump skrytykował administrację Joe Bidena za wysoką inflację oraz wzrost przestępczości… » więcej 2024-06-16, godz. 01:20 Szwajcaria/ Projekt konkluzji po szczycie ws. pokoju na Ukrainie: konieczne jest zabezpieczenie elektrowni jądrowych… Konieczne jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni, pod kontrolą Ukrainy. Kluczowe są także nieprzerwane dostawy żywności… » więcej 2024-06-16, godz. 01:00 43. KFDF „Młodzi i Film”: fabuła „Tyle co nic” i dokument "Skąd dokąd” nagrodzone Wielkim Jantarem Fabuła 'Tyle co nic” i dokument 'Skąd dokąd' zostały w sobotę nagrodzone Wielkim Jantarem, główną nagrodą w konkursach pełnometrażowych debiutów… » więcej 2024-06-16, godz. 00:30 Szwajcaria/ Prezydent Finlandii: Ukraina wzmocniła swoją pozycję Prezydent Finlandii Alexander Stubb uważa, że dzięki wsparciu zachodnich sojuszników Ukraina jest obecnie w lepszej pozycji do rozpoczęcia negocjacji pokojowych… » więcej 2024-06-16, godz. 00:20 ME 2024 - Włochy - Albania 2:1 (opinie) Po meczu piłkarskich ME Włochy - Albania (2:1) powiedzieli: Luciano Spalletti (trener reprezentacji Włoch): 'Odkąd zacząłem pracę, powtarzano mi, że… » więcej 2024-06-16, godz. 00:00 ME - włoskie media o meczu z Albanią: zaczęło się od horroru, ale zakończenie szczęśliwe Zaczęło się od rekordowego horroru, potem było trochę cierpienia i wreszcie szczęśliwe zakończenie - tak włoskie media podsumowują pierwszy mecz Włochów… » więcej 2024-06-15, godz. 23:40 Czechy/ Dzień Polski w ogrodach ambasady RP w Pradze Polska kuchnia, polskie napoje i przede wszystkim prezentacja polskich regionów ściągnęła w sobotę do ogrodów ambasady RP kilka tysięcy Czechów, a także… » więcej 2024-06-15, godz. 23:40 ME 2024 - francuska federacja prosi o "unikanie politycznego wykorzystania drużyny" Francuska Federacja Piłkarska zaapelowała o 'unikanie wszelkich form nacisków i politycznego wykorzystywania francuskiej drużyny' w związku z przedterminowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »